Lindenwood Open Final Results

Gold Divsion (Open) – 125

  • 1st Place – Barlow McGhee of University of Missouri
  • 2nd Place – Christian Moody of University of Oklahoma
  • 3rd Place – Brock Hudkins of Northern Illinois University
  • 4th Place – Jonathan Marmolejo of Iowa State University
  • 5th Place – Charles McNeal of McKendree University
  • 6th Place – Zeke Moisey of West Virgina University

1st Place Match

  • Barlow McGhee (University of Missouri) won by decision over Christian Moody (University of Oklahoma) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Brock Hudkins (Northern Illinois University) won by decision over Jonathan Marmolejo (Iowa State University) (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Charles McNeal (McKendree University) won by medical forfeit over Zeke Moisey (West Virgina University) (MFF)

Consolation 1st

  • Elijah Hale (Oklahoma State) won by major decision over Perez Perez (University of Iowa) (Maj 10-2)

Gold Divsion (Open) – 133

  • 1st Place – John Erneste of University of Missouri
  • 2nd Place – Ian Parker of Iowa State University
  • 3rd Place – Matthew Schmitt of West Virgina University
  • 4th Place – Markus Simmons of Iowa State University
  • 5th Place – Hunter Haralson of Lindenwood (Mo.) University
  • 6th Place – Kristofer Hudson of University of Oklahoma

1st Place Match

  • John Erneste (University of Missouri) won by fall over Ian Parker (Iowa State University) (Fall 0:45)

3rd Place Match

  • Matthew Schmitt (West Virgina University) won by decision over Markus Simmons (Iowa State University) (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Hunter Haralson (Lindenwood (Mo.) University) won by tech fall over Kristofer Hudson (University of Oklahoma) (TF 17-2)

Consolation 1st

  • Alijah Jeffery (Northern Illinois University) won by major decision over Dearion Stokes (Joliet Junior College) (Maj 15-3)

Gold Divsion (Open) – 141

  • 1st Place – Jaydin Eierman of University of Missouri
  • 2nd Place – Mike Longo of University of Oklahoma
  • 3rd Place – Kaden Gfeller of Oklahoma State
  • 4th Place – Kanen Storr of Iowa State University
  • 5th Place – Colby Smith of University of Missouri
  • 6th Place – Danny Swan of Lindenwood (Mo.) University

1st Place Match

  • Jaydin Eierman (University of Missouri) won by tech fall over Mike Longo (University of Oklahoma) (TF 20-4)

3rd Place Match

  • Kaden Gfeller (Oklahoma State) won by fall over Kanen Storr (Iowa State University) (Fall 7:56)

5th Place Match

  • Colby Smith (University of Missouri) won by medical forfeit over Danny Swan (Lindenwood (Mo.) University) (MFF)

Consolation 1st

  • Joe Wheeling (West Virgina University) won by major decision over Nick Nasenbeny (University of Missouri) (Maj 8-0)

Gold Divsion (Open) – 149

  • 1st Place – Boo Lewallen of Oklahoma State
  • 2nd Place – Jarrett Degen of Iowa State University
  • 3rd Place – Alex Butler of University of Missouri
  • 4th Place – Davion Jeffries of University of Oklahoma
  • 5th Place – Grant Leeth of University of Missouri
  • 6th Place – Dante Rodriguez of Iowa State University

1st Place Match

  • Boo Lewallen (Oklahoma State) won by decision over Jarrett Degen (Iowa State University) (Dec 13-7)

3rd Place Match

  • Alex Butler (University of Missouri) won by decision over Davion Jeffries (University of Oklahoma) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Grant Leeth (University of Missouri) won by decision over Dante Rodriguez (Iowa State University) (Dec 6-5)

Consolation 1st

  • Jerren Glosser (University of Iowa) won by decision over Phillyp Deloach (University of Missouri) (Dec 10-9)

Gold Divsion (Open) – 157

  • 1st Place – Joseph Lavallee of University of Missouri
  • 2nd Place – Luke Fortuna of University of Missouri
  • 3rd Place – Justin Thomas of University of Oklahoma
  • 4th Place – Ryan Strope of McKendree University
  • 5th Place – Chase Straw of Iowa State University
  • 6th Place – Tobias Barnes of Missouri Valley College

1st Place Match

  • Joseph Lavallee (University of Missouri) won by decision over Luke Fortuna (University of Missouri) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Justin Thomas (University of Oklahoma) won by decision over Ryan Strope (McKendree University) (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Chase Straw (Iowa State University) won by fall over Tobias Barnes (Missouri Valley College) (Fall 2:03)

Consolation 1st

  • Wyatt Sheets (Oklahoma State) won by tech fall over Kenny Boyd (Missouri Valley College) (TF 20-2)

Gold Divsion (Open) – 165

  • 1st Place – DaWaylon Barnes of University of Oklahoma
  • 2nd Place – Connor Flynn of University of Missouri
  • 3rd Place – Nate Higgins of Southern Illinois University – Edwardsville
  • 4th Place – Dayton Racer of Clackamas CC
  • 5th Place – Tyler Mann of Ouachita Baptist University
  • 6th Place – Kyle Jolas of Lindenwood (Mo.) University

1st Place Match

  • DaWaylon Barnes (University of Oklahoma) won by decision over Connor Flynn (University of Missouri) (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Nate Higgins (Southern Illinois University – Edwardsville) won by decision over Dayton Racer (Clackamas CC) (Dec 10-5)

5th Place Match

  • Tyler Mann (Ouachita Baptist University) won by medical forfeit over Kyle Jolas (Lindenwood (Mo.) University) (MFF)

Consolation 1st

  • Kenny Moore (Northern Illinois University) won by decision over Mario Leveille (Purdue University) (Dec 8-3)

Gold Divsion (Open) – 174

  • 1st Place – Daniel Lewis of University of Missouri
  • 2nd Place – Yoanse Mejias of University of Oklahoma
  • 3rd Place – Lucas Lovvorn of Baker University
  • 4th Place – Quinton Rosser of Northern Illinois University
  • 5th Place – Dalton Tipton of Missouri Valley College
  • 6th Place – Michael Aldrich of Northern Illinois University

1st Place Match

  • Daniel Lewis (University of Missouri) won by decision over Yoanse Mejias (University of Oklahoma) (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Lucas Lovvorn (Baker University) won by decision over Quinton Rosser (Northern Illinois University) (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Dalton Tipton (Missouri Valley College) won by decision over Michael Aldrich (Northern Illinois University) (Dec 5-2)

Consolation 1st

  • Parker VonEgidy (West Virgina University) won by major decision over Anthony Falbo (Purdue University) (Maj 16-5)

Gold Divsion (Open) – 184

  • 1st Place – Canten Marriott of University of Missouri
  • 2nd Place – Dane Pestano of Iowa State University
  • 3rd Place – Wyatt Koelling of University of Missouri
  • 4th Place – Bailey Kelly of Maryville University
  • 5th Place – Bryce Shewan of Southern Illinois University – Edwardsville
  • 6th Place – Raekwon Reggler of Limestone College

1st Place Match

  • Canten Marriott (University of Missouri) won by decision over Dane Pestano (Iowa State University) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Wyatt Koelling (University of Missouri) won by decision over Bailey Kelly (Maryville University) (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Bryce Shewan (Southern Illinois University – Edwardsville) won by decision over Raekwon Reggler (Limestone College) (Dec 7-6)

Consolation 1st

  • Daniel Bush (Iowa State University) won by tech fall over Clif-Steven Decius (Limestone College) (TF 17-2)

Gold Divsion (Open) – 197

  • 1st Place – Jacob Warner of University of Iowa
  • 2nd Place – William Miklus of University of Missouri
  • 3rd Place – Samuel Colbray of Iowa State University
  • 4th Place – Christian Dulaney of Southern Illinois University – Edwardsville
  • 5th Place – Andrew Dixon of University of Oklahoma
  • 6th Place – Hunter DeLong of West Virgina University

1st Place Match

  • Jacob Warner (University of Iowa) won by major decision over William Miklus (University of Missouri) (Maj 16-7)

3rd Place Match

  • Samuel Colbray (Iowa State University) won by injury default over Christian Dulaney (Southern Illinois University – Edwardsville) (Inj. 4:00)

5th Place Match

  • Andrew Dixon (University of Oklahoma) won by tech fall over Hunter DeLong (West Virgina University) (TF 18-0)

Consolation 1st

  • Jake Boyd (University of Oklahoma) won by tech fall over Cade Brownlee (University of Iowa) (TF 16-0)

Gold Divsion (Open) – 285

  • 1st Place – Demetrius Thomas of Williams Baptist College
  • 2nd Place – Austin Myers of University of Missouri
  • 3rd Place – Blake Andrews of Oklahoma State
  • 4th Place – Trent Hillger of University of Wisconsin
  • 5th Place – Caleb Gossett of Northern Illinois University
  • 6th Place – Marcus Harrington of Iowa State University

1st Place Match

  • Demetrius Thomas (Williams Baptist College) won by decision over Austin Myers (University of Missouri) (Dec 7-1)

3rd Place Match

  • Blake Andrews (Oklahoma State) won by decision over Trent Hillger (University of Wisconsin) (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Caleb Gossett (Northern Illinois University) won by decision over Marcus Harrington (Iowa State University) (Dec 7-3)

Consolation 1st

  • Jesse Gomez (Missouri Valley College) won by decision over Aaron Costello (University of Iowa) (Dec 6-3)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 125

  • 1st Place – Dack Punke of University of Missouri
  • 2nd Place – Boo Dryden of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 3rd Place – Jet Taylor of Oklahoma State
  • 4th Place – Anthony Jagel of Marian University
  • 5th Place – Marshall Craig of Purdue University
  • 6th Place – Dillon Prutch of Labette Community College

1st Place Match

  • Dack Punke (University of Missouri) won by decision over Boo Dryden (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Jet Taylor (Oklahoma State) won by decision over Anthony Jagel (Marian University) (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Marshall Craig (Purdue University) won by forfeit over Dillon Prutch (Labette Community College) (FF)

Consolation 1st

  • Tanner Hitchcock (Lindenwood (Mo.) University) won by decision over Mikey Mascarenas (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 6-3)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 133

  • 1st Place – Allan Hart of University of Missouri
  • 2nd Place – Kyran Hagan of Ohio University
  • 3rd Place – Cameron Valdiviez of University of Missouri
  • 4th Place – Vinny Piunti of Joliet Junior College
  • 5th Place – Jet Tryon of McKendree University
  • 6th Place – John Burger of Limestone College

1st Place Match

  • Allan Hart (University of Missouri) won by decision over Kyran Hagan (Ohio University) (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Cameron Valdiviez (University of Missouri) won by tech fall over Vinny Piunti (Joliet Junior College) (TF 15-0)

5th Place Match

  • Jet Tryon (McKendree University) won by forfeit over John Burger (Limestone College) (FF)

Consolation 1st

  • Javier Moreno (Ellsworth Community College) won by forfeit over Justin Folley (Ellsworth Community College) (FF)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 141A

  • 1st Place – Breyden Bailey of Northern Illinois University
  • 2nd Place – Danny Murphy of University of Iowa
  • 3rd Place – Bryce Sheffer of Southern Illinois University – Edwardsville
  • 4th Place – Alema Favors of Cumberland (Tenn.) University
  • 5th Place – Padilin Martinez of Lincoln College
  • 6th Place – Joey Perez of Baker University

1st Place Match

  • Breyden Bailey (Northern Illinois University) won by decision over Danny Murphy (University of Iowa) (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Bryce Sheffer (Southern Illinois University – Edwardsville) won by decision over Alema Favors (Cumberland (Tenn.) University) (Dec 10-4)

5th Place Match

  • Padilin Martinez (Lincoln College) won by forfeit over Joey Perez (Baker University) (FF)

Consolation 1st

  • Phil Ruiz (Limestone College) won by decision over Kahlyn Chatman (Ellsworth Community College) (Dec 7-3)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 141B

  • 1st Place – Alex Gomez of Benedictine College
  • 2nd Place – Lawyer Morgan-Beckum of Drury University
  • 3rd Place – John Bindner of Missouri Valley College
  • 4th Place – Cody Karstetter of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 5th Place – Bryce Thurston of Northern Illinois University
  • 6th Place – Frankie Falatico of McKendree University

1st Place Match

  • Alex Gomez (Benedictine College) won by decision over Lawyer Morgan-Beckum (Drury University) (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • John Bindner (Missouri Valley College) won by decision over Cody Karstetter (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Bryce Thurston (Northern Illinois University) won by injury default over Frankie Falatico (McKendree University) (Inj. 0:00)

Consolation 1st

  • Alec White (Purdue University) won by decision over Keegan Powers (Ellsworth Community College) (Dec 13-6)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 149A

  • 1st Place – Lane Stigall of University of Missouri
  • 2nd Place – Kyle Lee of Williams Baptist College
  • 3rd Place – Kendon Lee of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 4th Place – Colby Johnson of Baker University
  • 5th Place – Josh McKinney of Lincoln College
  • 6th Place – Chad Cantroll of Liberty University

1st Place Match

  • Lane Stigall (University of Missouri) won by decision over Kyle Lee (Williams Baptist College) (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Kendon Lee (Northeastern Oklahoma A&M College) won by decision over Colby Johnson (Baker University) (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Josh McKinney (Lincoln College) won by decision over Chad Cantroll (Liberty University) (Dec 5-1)

Consolation 1st

  • Keenan Graef (Benedictine College) won by fall over Tyler Brewer (Davenport ) (Fall 2:15)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 149B

  • 1st Place – Ryan Leisure of Iowa State University
  • 2nd Place – Josh Adams of Ellsworth Community College
  • 3rd Place – Michael Peters of Maryville University
  • 4th Place – Marqual Graham of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 5th Place – Tristan Kole Meador of Williams Baptist College
  • 6th Place – Esteban Remilliard of Cumberland (Tenn.) University

1st Place Match

  • Ryan Leisure (Iowa State University) won by forfeit over Josh Adams (Ellsworth Community College) (FF)

3rd Place Match

  • Michael Peters (Maryville University) won by fall over Marqual Graham (Northeastern Oklahoma A&M College) (Fall 0:39)

5th Place Match

  • Tristan Kole Meador (Williams Baptist College) won by decision over Esteban Remilliard (Cumberland (Tenn.) University) (Dec 10-9)

Consolation 1st

  • Michael Hummer (Benedictine College) won by tech fall over CodyLee Rains (Northeastern Oklahoma A&M College) (TF 18-3)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 157

  • 1st Place – Steven Lawrence of Ellsworth Community College
  • 2nd Place – Ben Stahlman of Drury University
  • 3rd Place – Nate Trepanier of Lindenwood (Mo.) University
  • 4th Place – Dylan Shotwell of Maryville University
  • 5th Place – Trent Rakers of Southern Illinois University – Edwardsville
  • 6th Place – Kaleb Brooks of University of Central Missouri

1st Place Match

  • Steven Lawrence (Ellsworth Community College) won by decision over Ben Stahlman (Drury University) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Nate Trepanier (Lindenwood (Mo.) University) won by tech fall over Dylan Shotwell (Maryville University) (TF 20-3)

5th Place Match

  • Trent Rakers (Southern Illinois University – Edwardsville) won by decision over Kaleb Brooks (University of Central Missouri) (Dec 8-3)

Consolation 1st

Black Divsion (Fresh/Soph) – 165

  • 1st Place – Anthony Mantanona of University of Oklahoma
  • 2nd Place – David Cox of Liberty University
  • 3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 4th Place – Trezdon O`Neal of Marian University
  • 4th Place – Brett Johnson of Marian University
  • 5th Place – Evan Solis of Benedictine College
  • 6th Place – Burk Van Horn of Lincoln College

1st Place Match

  • Anthony Mantanona (University of Oklahoma) won by major decision over David Cox (Liberty University) (Maj 10-2)

3rd Place Match

  • Trezdon O`Neal (Marian University) and Brett Johnson (Marian University) (DFF)

5th Place Match

  • Evan Solis (Benedictine College) won by decision over Burk Van Horn (Lincoln College) (Dec 6-4)

Consolation 1st

  • Charley Genisio (Drury University) won by decision over Matthew Young (Ellsworth Community College) (Dec 8-4)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 174A

  • 1st Place – Marcus Coleman of Iowa State University
  • 2nd Place – Brit Wilson of Northern Illinois University
  • 3rd Place – Brian Holloway of Lincoln College
  • 4th Place – Sam Karel of Liberty University
  • 5th Place – Carlos Charley Diaz of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 6th Place – Cameron Simmons of Marian University

1st Place Match

  • Marcus Coleman (Iowa State University) won by decision over Brit Wilson (Northern Illinois University) (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Brian Holloway (Lincoln College) won by rule over Sam Karel (Liberty University) (RULE)

5th Place Match

  • Carlos Charley Diaz (Northeastern Oklahoma A&M College) won by fall over Cameron Simmons (Marian University) (Fall 2:12)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 184

  • 1st Place – Jacob Raschka of University of Missouri
  • 2nd Place – Miles Wilson of University of Iowa
  • 3rd Place – Austin Harris of Oklahoma State
  • 4th Place – Todd Angel of Drury University
  • 5th Place – Bear Hughes of Oklahoma State
  • 6th Place – Vicente Guerrero of Missouri Valley College

1st Place Match

  • Jacob Raschka (University of Missouri) won by decision over Miles Wilson (University of Iowa) (Dec 12-10)

3rd Place Match

  • Austin Harris (Oklahoma State) won by fall over Todd Angel (Drury University) (Fall 1:51)

5th Place Match

  • Bear Hughes (Oklahoma State) won by forfeit over Vicente Guerrero (Missouri Valley College) (FF)

Consolation 1st

  • Alex Kauffman (Northeastern Oklahoma A&M College) won by fall over Andrew Garber (Labette Community College) (Fall 2:36)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 197

  • 1st Place – Connor Corbin of University of Iowa
  • 2nd Place – Jordan Dieringer of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 3rd Place – Ryan Vasbinder of McKendree University
  • 4th Place – Zeke Silva of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 5th Place – Sam Cook of University of Iowa
  • 6th Place – Zach Bennner of University of Central Missouri

1st Place Match

  • Connor Corbin (University of Iowa) won by decision over Jordan Dieringer (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Ryan Vasbinder (McKendree University) won by decision over Zeke Silva (Northeastern Oklahoma A&M College) (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Sam Cook (University of Iowa) won by fall over Zach Bennner (University of Central Missouri) (Fall 1:04)

Consolation 1st

  • Gus Boyd (Northeastern Oklahoma A&M College) won by decision over Taylor Westlake (Liberty University) (Dec 8-3)

Black Divsion (Fresh/Soph) – 285

  • 1st Place – Brian Andrews of Northeastern Oklahoma A&M College
  • 2nd Place – Charles Griffin of Ellsworth Community College
  • 3rd Place – Ethan Andersen of Oklahoma State
  • 4th Place – Bryan Ditchman of Joliet Junior College
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Darrell Mason of Ellsworth Community College
  • 6th Place – Jordan Brandon of Lincoln College

1st Place Match

  • Brian Andrews (Northeastern Oklahoma A&M College) won by decision over Charles Griffin (Ellsworth Community College) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Ethan Andersen (Oklahoma State) won by fall over Bryan Ditchman (Joliet Junior College) (Fall 0:28)

5th Place Match

  • Jordan Brandon (Lincoln College) and Darrell Mason (Ellsworth Community College) (DFF)

Consolation 1st

  • Jon Floyd (Cumberland (Tenn.) University) won by fall over Logan Radik (Maryville University) (Fall 3:31)