2017 – Cliff Keen USAW Preseason Nationals – Fresh/Soph Division Preview

What: Cliff Keen USAW Preseason Nationals – Freshmen/Sophomore Division

When: Saturday, October 28th, 2017 – 9AM

Where: Cedar Falls, Iowa – University of Northern Iowa UNI Dome

Event Schedule –
Friday (October 27th)

1:00PM – 2:00PM Early weigh-ins for High School Division (WRC/PEC Building)
6:00PM – 7:30PM Weigh-ins for High Shool Division (WRC/PEC Building)

Saturday (October 28th)

7:30AM Doors to the UNI-Dome Open up
9:00AM Wrestling Starts
12:00PM College Fair
1:00PM – 2:00PM Early weigh-ins for 8th grade and under and High School Girls – (WRC/PEC Building)
6:00PM – 7:30PM Weigh-ins for 8th grade and under and High School Girls – (WRC/PEC Building)

Sunday (October 29th)

7:30AM Doors to UNI-Dome Open up
9:00AM Wrestling Starts

100 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Braxton Brown (Texas) – placed 6th @ 98 in MS (Middle School) division
Casey Swiderski (Michigan) – placed 5th @ 91 in MS division
Jacob Mann (Missouri) – placed 3rd @ 84 in MS division
Keaton Zeimet (Iowa – Young Guns) – placed 6th @ 91 in MS division 

Iowa wrestlers in the field –
Lane Cowell (Sebolt Wrestling Academy)


106 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
#19 Nain Vazquez (Illinois) – placed 2nd @ 105 in MS division
Beau Klingensmith (Iowa – Western Iowa Wrestling Academy) – placed 6th @ 105 in MS division
Dean Hamiti (Illinois) – placed 8th @ 98 in MS division
Dustin Norris (Ohio) – placed 5th @ 98 in MS division
Jaren Powell (Texas) – placed 7th @ 98 in MS division
Noah Gochberg (Texas) – placed 4th @ 98 in MS division

Iowa wrestlers in the field –
Austin Kegley (Prairie Hawk WC), Austin Steuhm (Prairie Hawk WC), Bailey Roybal (Immortal Athletics), Carson Taylor (Sebolt Wrestling Academy), Donavon Hanson (Team Valley), Kayden Gryp (Williamsburg Raiders), Kolton Crawford (Williamsburg Raiders), LIncoln Mehlert (Knights Wrestling Club), Samuel Hackett (Immortal Athletics) & Thurman Christensen (Waukee Youth Wrestling)


113 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) – 

Ben Lunn (Minnesota) – placed 5th @ 100 in F/S division
Jack Haskin (Ohio) – placed 5th @ 105 in MS division
Tyler Swiderski (Michigan) – placed 5th @ 112 MS division

Iowa wrestlers in the field – 
Adam Allard (Legends of Gold), Brooks Cowell (Sebolt Wrestling Academy), Cael Cunningham (SE Polk) , Connor Wiemann (Team Valley), Dreyzon Phillips (Team Valley), Heath Moyer (North Linn Little Lynx), Ivan Thomas (Xaiver Saints), Jakob Whitinger (IAWC), Kurtis Holmes (Bettendorf High), Logan Smith Alburnette Pirates), & Michael McClelland (IAWC)


120 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Bretli Reyna (Florida) – placed 8th @ 106 in the F/S division
Ethan Turner (Ohio) – placed 6th @ 113 in the F/S division
Isaac Klinkhammer (South Dakota) – placed 8th @ 105 F/S division

Iowa wrestlers in the field –
Brady Benning (Immortal Athletics), Brennan Kramer (Camanche Wrestling Club), Bronson Forsyth (Charles City), Bryce Hatten (Viking Wrestling Club), Cody Anderson (Waukee), Daniel Meeker (DC Elite), Hunter Walkingstick (Akron-Westfield), Jack Thomsen (DC Elite), Jack Gaukel (SBL Warriors), Jalen Schropp (DC Elite), Jordan Jensen (Team Valley), Kain Luensman (MWC Elite), Kanon Ekstam (Ubasa), Levi Lauer (Unaffiliated), Matthew Slifka (Crestwood Cadets), Nicholas Hatcher (Prairie Hawks Wrestling Club), Payton Drake (Viking Wrestling Club) & Sam Kallem (Viking Wrestling Club)


126 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Bailey Thelen (Wisconsin) – placed 7th @ 112 MS division
Connor Gaynor (Illinois) – placed 3rd @ 112 MS division
DeShawn Cosby (Texas) – placed 8th @ 120 MS division

Iowa wrestlers in the field –
Bryce Allen (Team Valley), Caelen Shannon (DC Elite), Evan Yant (Waverly Area Wrestling Club), Hunter Bye (Outlaw Wrestling Club), Jack West (Viking Wrestling Club), Johnny Washburn (Cedar Rapids Prairie), Jude Ryan (Powerhouse), Landon Turner (Young Bucks), Logan Adamson (Bettendorf High), Perry Lindeman (Hard Drive Wrestling Club) & Trey Schuck (Team Zapas)


132 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Cade Everson (Iowa – Young Guns) – placed 7th @ 120 MS division 

Cade Manion (Oklahoma) – placed 4th @ 120 MS divsion
Eli Loyd (Iowa – DC Elite) – placed 7th at 113 F/S division
Jagger Condomitti (Pennsylvania) – Champion at 120 MS division
Randy Myers (Colorado) – Champion at 128 MS division

Iowa wrestlers in the field –
Camden Baarda (SE Polk), Cameron Rice (DC Elite), Gabriel Lewis (Denver Cyclones), Hunter Pesek (IAWC), Isaac Dixon (Spirit Lake Park), Jack Plagge (Cedar Falls), Jakob Francksen-Small (Western Iowa Wrestling Academy) & Nicholas Knight (Wahawk Wrestling Club)


138 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
#11 Fidel Mayora (Illinois) – placed 3rd @ 132 F/S division
Cael Rahnavardi (Iowa – Team Bosco) – placed 3rd @ 120 MS division

Iowa wrestlers in the field –
Carter Proffitt (Sebolt Wrestling Academy), Joel Grimes (Outlaw Wrestling Club) & Sage Walker (Sebolt Wrestling Academy)


145 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Alex Garee (Ohio) – placed 8th @ 128 MS division
Scott Fitts (Indiana) – placed 7th @ 128 MS division
Triston Mulder (Iowa – Legends of Gold) – placed 6th @ 136 MS division 

Iowa wrestlers in the field –
Adam Ahrendsen (Knight Wrestling Club), Aiden Grimes (SE Polk), Cayden Howland (Disciples of Wrestling), Damian Petersen (Bettendorf Wrestling Club), Gavin Crees (I-80 Mat Club) & Roush Jaeger (IAWC)


152 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Aiden Vandenbush (Wisconsin) – placed 8th @ 144 MS division
Dylan Connell (Illinois) – placed 7th @ 136 MS division

Iowa wrestlers in the field –
Chance Downs (DC Elite), Dashon DeJong (MWC Wrestling Academy), Logan Meyer (IAWC) & Nicholas Pearson (Cedar Rapids Prairie)


160 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –

#16 David Ferrante (Illinois) – placed 3rd @ 152 F/S division
Adrien Cramer (Illinois) – placed 5th @ 144 MS division
Gage Coppock (Wisconsin) – placed 3rd @ 152 MS division
Trevor Kruse (Iowa – North Union) – placed 3rd @ 160 MS division

Iowa wrestlers in the field –
Aidan Colby (Team Valley), Blake Underwood (West Des Moines Valley), Jeremiah Johnson (Big Game Hunters W.C.) & Lincoln Willett (Cedar Falls)


170 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –

Iowa wrestlers in the field –
Brennen Graber (Denver Cyclones), DaShawn Tigges (Dubuque Senior), Destin Schroder (Big Game Hunters W.C.), John Ebaugh (Denver Cyclones) & Nolan Knutson (IAWC)


182 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Keith Miley (Missouri) – placed 2nd @ 190 MS division
Taner Harvey (Iowa – Outsiders Wrestling Club) – place 4th @ 160 MS division 

Iowa wrestlers in the field – 


195 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
DJ Smith (Minnesota) – placed 4th @ 175 MS division
Jack Sindlinger (Iowa – Charles City) – placed 8th @ 182 F/S division

Iowa wrestlers in the field –
Damon Meyer (South Winneshiek) & Logan Gunderson (Yilek Wrestling Club)  


220 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –
Dorian Walters (Missouri) – placed 2nd @ 210 MS division
Joel Mendoza (Iowa – Eagle Grove) – place 5th @ 220 F/S division

Iowa wrestlers in the field –
Gage Linahon (Newton)


285 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners (Fresh/Soph) –

Iowa wrestlers in the field –
Jacob Havener (Hwy 65 Mat Club)

Note: Rankings used in this piece are from http://www.Flowrestling.org

Advertisements

One thought on “2017 – Cliff Keen USAW Preseason Nationals – Fresh/Soph Division Preview

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s