Independence Invitational – Ranked Teams and Wrestlers

What: Independence Invitational
When: Friday December 2 – Saturday December 3, 2016
Where: Independence Junior/Senior High School
                700 20th Ave SW
                Independence, IA 50644
Teams Entered (25)
#1 (2A) Solon
#1 (1A) Alburnett
#2 (2A) New Hampton
#3 (3A) Fort Dodge
#4 (1A) Lisbon
#6 (2A) South Tama
#T10 (2A) Cresco, Crestwood
Algona (2A), Chariton (2A), Clarion-Goldfield-Dows (2A), Clear Creek-Amana (2A), Columbus Community (2A), DM Roosevelt (3A), Fort Madison (3A), Independence (2A), Linn-Mar (3A), Maquoketa (2A), Mediapolis (1A), North Fayette Valley (2A), Osage (2A), Pleasant Valley (3A), Prairie, Cedar Rapids (3A), Waterloo East (3A) & Xaiver, Cedar Rapids (3A)
106
#1 (1A) Jaymus Wislon – Alburnett
#2 (2A) Dylan Robinson – New Hampton wrestled 113 11/29
#2 (MO) Cevion Severado – Christian Brothers College confirmed to be at 113
#10 (1A) Cobe Siebrecht – Lisbon
113
#2 (3A) Drew Bennett – Fort Dodge
#3 (2A) Kaden Anderlik – Cresco, Crestwood
#4 (3A) Conrad Braswell – Prairie, Cedar Rapids
#7 (2A) Mason Cleveland – New Hampton wrestled 120 11/29
120
#1 (3A) Brody Teske – Fort Dodge
#1 (2A) Bryce West – Solon
#1 (MO) Malik Johnson – Christian Brothers College confirmed to be at 126
126
#1 (2A) Drew West – Solon
#3 (1A) Cooper Siebrecht – Lisbon wrestled 132 12/1
#3 (MO) Joshua Saunders – Christian Brothers College confirmed to be at 132
#4 (3A) Damond Lockner – Fort Dodge
#5 (2A) Brady Fritz – South Tama wrestled 132 12/1
#7 (2A) Gabe Ruepke – Chariton
#7 (1A) Ben Moyer – Alburnett wrestled 132 12/1
132
#1 (1A) Chase McLaughlin – Lisbon wrestled 138 12/1
#3 (2A) Ryan Steffen – Cresco, Crestwood
#4 (2A) Noah Fye – New Hampton
#5 (2A) Tanner Probasco – South Tama wrestled 138 12/1
#7 (3A) Trenton Wennermark – Prairie, Cedar Rapids
#7 (2A) Ben Carr – Solon wrestled 138 12/1
#10 (1A) Mason Wickman – Alburnett wrestled 138 12/1
138
#1 (3A) Triston Lara – Fort Dodge
#1 (2A) Keaton Geerts – New Hampton
#3 (3A) Harlan Steffensmeier – Fort Madison wrestled 145 12/1
#4 (2A) Tanner Abbas – Clarion-Goldfield-Dows wrestled 145 12/1
145
#3 (2A) Colton Vest – South Tama
#4 (1A) Tanner Hoyer – Alburnett
#8 (2A) Keegan Tenge – New Hampton
152
#2 (2A) Isaac Judge – South Tama
#2 (1A) Brennan Swafford – Mediapolis
#3 (2A) Trae Pecinovsky – Cresco, Crestwood
#4 (3A) Cayd Lara – Fort Dodge
#6 (3A) Jacob Wempen – Linn-Mar, Marion
#9 (2A) Graeson Dall – Solon
160
#1 (2A) Trevor Nelson – Solon
#1 (MO) DJ Shannon – Christian Brothers College confirmed to be at 170
#3 (2A) Ryan Gorman – New Hampton
#4 (3A) Alex Streicher – Linn-Mar, Marion
#6 (1A) Tucker Franklin – Alburnett
#7 (1A) Bryce Werderman – Lisbon wrestled 170 11/29
#9 (2A) Pedro Rodriguez – South Tama
170
#1 (1A) Tanner Sloan – Alburnett
#2 (2A) Brock Jennings – Osage
#3 (2A) Tucker Morrison – Columbus Community
#5 (2A) Dillon Diltz – Solon
#6 (3A) Ryan Loyd – Pleasant Valley
182
#7 (3A) Preston LeGrange – Prairie, Cedar Rapids
195
#7 (MO) Charles Cadell – Christian Brothers College
220
#3 (2A) Jordan Baumler – North Fayette Valley
#4 (2A) Caleb Ring – Osage
285
#3 (2A) Spencer Trenary – Clarion-Goldfield-Dows
#4 (2A) Ethan Lape – North Fayette Valley
#6 (3A) Omar Begic – Waterloo East
#9 (2A) Jacob Knutson – Cresco, Crestwood
#10 (2A) Ethan Taylor – Clear Creek Amana