Everything You Need To Know About State Duals

This season will mark the 30th year of the Iowa High School State Dual Tournament. 1987 was the year the first state dual tournament took place. Here is some additional stats and info.


 

State duals have been wrestled at 4 different venues:
+ The UNI-Dome in Cedar Falls 1987-1992
+ The Marshalltown Roundhouse 1993
+ 5 Season Center/US Cellular Center in Cedar Rapids 1994-2011
+ Wells Fargo Arena 2012-Present


Appearances and Titles by School (only 2016 qualifying schools included)

Don Bosco (21)
+ 8 Titles (1995, 2002, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010)

Davenport Assumption (17)
+ 8 Titles (1995, 1996, 1998, 1999, 2011, 2012, 2013, 2014)

Cedar Rapids Prairie (16)
+ 2 Titles (1994, 1998)

Logan-Magnolia (13)
+ 2 Titles (2003, 2011)

Southeast Polk (12)
+ 2 Titles (2013, 2015)

Creston-OM (12)
+ 1 Title (2007)

Waverly-Shell Rock (11)
+ 4 Titles (2005, 2008, 2009, 2010)

Indianola (11)
+ None

Lisbon (10)
+ 3 Titles (1987, 1988, 1991)

West Des Moines Valley (10)
+ None

New Hampton (8)
+ 3 Titles (1990, 1993, 2005)

Independence (8)
+ 1 Title (1997)

Clarion-Goldfield (6)
+ 2 Titles (2014, 2015)

Alburnet (6)
+ 1 Title (2013)

Lake Mills (5)
+ 1 Title (200)

Clinton (4)
+ None

Sergeant Bluff-Luton (3)
+ None

Sibley-Ocheyedan (3)
+ None

Johnston (2)
+ None

Albia (2)
+ None

Dubuque Hempstead (1)
+ None

Washington (1)
+ None

Westwood, Sloan (1)
+ None

Sigourney-Keota (1)
+ None


Titles by Coach (only 2016 qualifying schools included)

5 – Brad Smith (Lisbon) *3 with Lisbon, 2 with Iowa City High
4 – Pete Bush (Assumption)
2 – Jason Christenson (Southeat Polk)
2 – Kent Kersten (Logan-Magnolia)
2 – Kurt Morgan (Clarion-Goldfield)
1 – Kane Thompson (CR Prairie) * with Alburnett
1 – Darrell Frain (Creston)
0 – Tom Hogan (Don Bosco)
0 – Clayton Rush (Alburnett)
0 – JJ Cooper (Sigourney)
0 – Ben Strandberg (Sibley)
0 – Dan Thompson (Westwood)
0 – Alex Brandenburg (Lake Mills)
0 – Nick Hemann (New Hampton)
0 – Mike Doyle (Independence)
0 – Clint Koedam (Sergeant Bluff)
0 – Brent Van Weelden (Washington)
0 – Dave Wenger (Albia)
0 – Travis Young (Valley)
0 – Chuck Haas (Hempstead)
0 – Aaron Tecklenburg (Johnston)
0 – Clint Manny (Indianola)
0 – Eric Whitcome (Waverly)
0 – JD Lueders (Clinton)


Most consecutive years qualified for state duals
11 – Southeast Polk 2006-Present

Most consecutive state dual titles
6 – WDM Dowling 1987-1992
Don Bosco 2005-2010

Teams to win a state dual title
(39 total teams)
8- Assumption, Davenport
8- Don Bosco
6- Dowling, West Des Moines
5- Iowa City West
4- Osage
4- Waverly-Shell Rock
3- Columbus Junction
3- Lisbon
3- New Hampton
2- Ballard
2- Bettendorf
2- Clarion-Goldfield
2- Clarksville
2-Eagle Grove
2- Emmestburg/A-R
2- Iowa City High
2- Lewis Central
2- Logan-Magnolia
2- Nashua-Plainfield
2- Pleasant Valley
2- Prairie, Cedar Rapids
2- Southeast Polk
2- Union, La Porte City
1- Alburnett
1- Belle Plaine
1- Bondurant-Farrar
1- Cedar Falls
1- Creston/OM
1- Denver-Tripoli
1- Humboldt
1- Independence
1- Lake Mills
1- Mount Vernon
1- Riceville
1- South Tama
1- Urbandale
1- West Delaware
1- Wilton
1- Winterset


Ranked Wrestlers By Class
107 Ranked Wrestlers Between All 3 Classes

Class 3A (45 Ranked Wrestlers)
106
#3 Nick Oldham WDM Valley FR
#4 Kobey Pritchard Indianola SO
#5 Conrad Braswell CR Praire FR
#7 Dillon Gottschalk Hempstead SO
#8 Dylan Albrecht Waverly FR

113
#3 Marcus England CR Praire SR
#4 Gauge Perrien SE Polk SO
#7 Lance Runyan Indianola FR
#9 Spencer Hutchinson WDM Valley JR
#10 Joe Pins Hempstead FR

120
#2 Adam Brown SE Polk JR
#3 Zach Price Johnston SO

126
#2 Nate Lendt SE Polk SO
#10 Elliot Pohlmeyer SO

132
#1 Sam Uthoff CR Praire SR
#2 Grant Stotts WDM Valley SO
#6 Austin Yant WSR JR
#8 Ethan Ksiazek Johnston SR
#9 Joe Howard Indianola SR
#10 Cody Batterson SE Polk SR

138
#1 Zach Barnes SE Polk JR
#9 Nicholas Graham Johnston FR

145
#3 Joel Shapiro WDM Valley SO
#6 Alex Ward Hempstead SO
#9 Alec Ksiazek Johnston SR

152
#9 Zach Wagenhoffer Waverly JR

160
#1 Jack Koethe WDM Valley SR
#2 Seth Walker Waverly SR
#7 Austin Garcia Johnston SR
#10 Gavin Babcock SE Polk SR

170
#4 Brandon Haas Hempstead SR
#7 Austin Stotts Valley SR

182
#6 Jamir Moore Waverly JR
#10 Kameron Padavich SE Polk SR

195
#3 Justin Guilliams Clinton SR
#4 Taylore Mehmen CR Prairie SR
#6 Connor Corbin WDM Valley JR

220
#1 Ethan Andersen SE Polk SR
#2 Rocky Lombardi WDM Valley JR
#8 Trever Berry Clinton JR
#9 Alex Freiburger Hempstead SR

285
#1 Gannon Gremmel Hempstead SR
#2 Daniel Ramirez SE Polk SR
#5 Eagn Lickiss Indianola JR
#9 Tyler Clark Clinton JR


 

Class 2A (31 Ranked Wrestlers)

106
#6 Dylan Robinson New Hampton JR
#9 Matt Randone Assumption SR

113
#1 Justin Portillo Clarion-Goldfield SR
#6 Noah Fye New Hampton SO

120
#1 Josh Portillo Clarion- Goldfield SR
#2 Rhyker Sims Sergeant Bluff SO
#3 Connor Cleveland New Hampton SR
#7 Jacob Fenske Assumption SR

126
#3 Brayden Curry Sergeant Bluff JR

132
#1 Keaton Geerts New Hampton JR
#10 Kyle Anderson Washington JR

138
#3 Wyatt Thompson Creston SR
#4 Kirk Mommsen Assumption SR
#6 Tanner Abbas Clarion-Goldfield SO

145
#1 Bryce Leshen Albia SR
#5 Brady Brott Clarion-Goldfield SR
#10 Joey Huntington Creston SR

152
#3 Blake Lawless Albia SR
#10 Ryan Gorman New Hampton JR

160
#3 Jake Juhl Independence SR
#6 Joe Argo Assumption SR
#7 Cam Leith Creston SR
#9 Cole Denner New Hampton SR

170
#1 Chase Shiltz Creston JR
#5 Nick Holt Independence SR

182
#10 Elliott Ryan Independence SR

195
#2 Seth Maitlen Creston SR
#4 Matt McMillan SR

220
#3 Kaden Hulett Creston JR
#4 Noah Broderson Assumption JR

285
#1 Carter Isley Albia SR


Class 1A (31 Ranked Wrestlers)
106
#2 Gable Fox Don Bosco SO
#4 Jaymus Wilson Alburnett FR
#8 Cobe Siebrecht Lisbon FR

113
#9 Mason Wickman Alburnett

120
#3 Cooper Siebrecht Lisbon SO
#4 Ben Moyer Alburnett JR
#10 Wyatt Crocker Logan Magnolia SO

126
#3 Wally Zernich Lisbon JR

132
#2 Drake Halblom Alburnett SR
#3 Chase McLaughlin Lisbon JR
#7 Nick Mangrich Don Bosco SR

138
#1 Nick Williams Lisbon SR
#6 Tucker Franklin Alburnett JR

145
#1 Carter Happel Lisbon SR
#4 Dylan Schuck Sibley JR
#10 Lane Boender Sigourney SR

152
#2 Conner Shulista Alburnett SR
#5 Drew Anderson Westwood JR
#7 Brady Wilson Logan-Magnolia JR
#10 Chris Paulsen SR

160
#1 Bryce Paul Alburnett SR
#3 Garrett Sayler Sibley JR

170
#3 Tanner Sloan Alburnett SO
#5 Trent Kruger Sibley JR
#10 Riley Wohlers Logan Magnolia SR

182
#5 Hunter DeJong Sibley SO
#7 Walker Even Don Bosco JR

195
#2 Slade Sifuentes Lake Mills JR
#3 Drake Johnson Logan Magnolia JR
#10 Noah Boender Sigourney JR

220
#7 Matt Naig Sibley JR

285
NONE

One thought on “Everything You Need To Know About State Duals

  1. Pingback: IA Wrestle’s State Tournament HUB |

Comments are closed.