Class 1A Rankings – 12-22-15

Note: Wrestlers that are known to be injured and will miss significant time, or have yet to compete in the 2015-16 may not be included in these rankings.

1st Alburnett 7
2nd Lisbon 5
3rd Sibley-Ocheyedan 6
4th Don Bosco 5
5th Highland Riverside 2
6th SE Warren 3
7th West Marshall 4
8th Wapsie Valley 3
9th North Linn 3
10th South Central Calhoun 2
106
1 Gable Fox Don Bosco SO
2 Donny Schmit Wapsie Valley SO
3 Sam Loyd New London SO
4 Jaymus Wilson Alburnett FR
5 Brady Henderson North Linn FR
6 Seth Wright Woodbine JR
7 Cobe Siebrecht Lisbon FR
8 Jacob Sigler Dike-New Hartford JR
9 Hunter Pfantz West Marshall SO
10 Kurtis Krager OABCIG SO
113
1 Brock Henderson North Linn JR
2 Blake Bauer SE Warren SO
3 Jeremiah Colon Newman SR
4 Tatem Bluml Riverside, Oakland JR
5 Will Portis Rockford JR
6 Kody Kleve Starmont SR
7 Josh Tibbits Martensdale-St. Marys FR
8 Dylan Loomer Jesup SO
9 Nathan Phillips I-35 JR
10 Ben Emrich Tipton SO
120
1 Bryce West Highland-Riverside JR
2 Brady Kyner SE Warren JR
3 Cooper Siebrecht Lisbon SO
4 Ben Moyer Alburnett JR
5 Cole Allison St. Eds JR
6 Chance Thorndson Riceville SO
7 Skylar Richter Hinton SR
8 Brayden Egli I-35 SO
9 Wyatt Crocker Logan Magnolia SO
10 Nate Vento Van Meter SR
126
1 Alex Thomsen Underwood SO
2 Drew West Highland-Riverside JR
3 Drake Halblom Alburnett SR
4 Colin Schrader Wapsie Valley SO
5 Tanner Lundgren Emmetsburg JR
6 Nick Martin Moravia SO
7 Ben Freese Nodaway Valley SR
8 Zach Andrews Belmond-Klemme SR
9 Kody Kugel Dike-New Hartford SR
10 Jake Wulf OA-BCIG SR
132
1 Cole Needham West Marshall SR
2 Chase McLaughlin Lisbon JR
3 Briar Cochran Moravia JR
4 Jacob Hansen West Fork JR
5 Nick Mangrich Don Bosco SR
6 Payton Sitzmann St. Eds SR
7 Kolton Roth GTRA SO
8 Austin Eilers Lawton-Bronson SO
9 Kyle Decker East Buchanan JR
10 Austin Leopard Louisa-Muscatine JR
138
1 Nick Williams Lisbon SR
2 Jacob Krakow Iowa Valley JR
3 Tucker Franklin Alburnett JR
4 Bryce Ackerman Wapsie Valley SR
5 Cooper White West Marshall JR
6 Austin Pontier I-35 SR
7 Dakota Boyer Eddyville-Blakesburg SO
8 Reno Chiri New London JR
9 Austin Hellman Don Bosco SO
10 Duke Kyle Missouri Valley FR
145
1 Carter Happel Lisbon SR
2 Trey Brisker Wilton SO
3 Trent Johnson Dike-New Hartford JR
4 Dylan Schuck Sibley-Ocheyedan JR
5 Skylar Solko Alta-Aurelia JR
6 Jake Mulford Audubon SR
7 James Kime Sumner-Fredericksburg SR
8 Dylan Mueller Central Springs SR
9 Caleb Gunderson Sioux Central JR
10 Tanner Heaberlin Belmond-Klemme SR
152
1 Conner Shulista Alburnett SR
2 Zach Axmear English Valley JR
3 Karsen Seehase Sumner-Fredericksburg JR
4 Drew Anderson Westwood JR
5 Kyle Green Sibley-Ocheyedan SR
6 Dalton Nelson North Butler JR
7 Tanner Greenwald Wilton SR
8 Brady Wilson Logan-Magnolia JR
9 Chance Rice Manson NW Webster SO
10 Gabe Pauley AHST FR
160
1 Bryce Paul Alburnett SR
2 Sal Arzani Interstate 35 SR
3 Josh Hopkins East Mills SR
4 Garrett Sayler Sibley-Ocheyedan JR
5 Chris Paulsen Don Bosco SR
6 Jarel Arbegast West Fork JR
7 TJ Dierking SE Warren SO
8 Taylan Entriken Hudson JR
9 Luke Peters South Hamilton JR
10 Blayde Baker Wayne SR
170
1 Joey Schwenn Belle Plaine JR
2 Logan Schumacher Martensdale-St. Marys SO
3 Trent Kruger Sibley-Ocheyedan JR
4 Tanner Sloan Alburnett SO
5 Nate Van Buren HLV SR
6 Noah Huber Hudson SR
7 Jared Johnson West Marshall SR
8 Zach Ryg Central Springs FR
9 Levi Stockdale AGWSR SR
10 Tim Barr AHST SR
182
1 Daniel Bishop Hinton JR
2 Austin Lentz Ogden SR
3 Nathan Krueger Manson NW Wester SR
4 Steven Gregory Treynor SR
5 Alec McDowell Maquoketa Valley JR
6 Bryce Oveson Wilton JR
7 Cruz Vera AGWSR SR
8 Hunter DeJong Sibley-Ocheyedan SO
9 Walker Even Don Bosco JR
10 Mason Lyons Bellevue JR
195
1 Landers Kuboushek South Winn SR
2 Drake Johnson Logan-Magnolia JR
3 Ty Riley South Central Calhoun SR
4 Slade Sifuentes Lake Mills JR
5 Jordan Challis Tipton SR
6 Nick Ross Ogden SR
7 Colton Massengale BGM SR
8 DJ Ackerson Dike-New Hartford SR
9 Jason Fisher Nashua-Plainfield SR
10 Hunter Hagen West Hancock SO
220
1 Rylan Richardson South Central Calhoun SR
2 Colton Hansen Newman SR
3 Caleb Meinders AGWSR JR
4 Cameron Beminio Belmond-Klemme SO
5 Drew Finnegan West Branch SR
6 Noah Boender Sigourney JR
7 Tom Rief Missouri Valley SO
8 Nick Perkins East Mills SR
9 Chaz Clark Pleasantville SO
10 Lane Ring Exira-EHK SR
285
1 Jared Brinkman Iowa City Regina SR
2 Luke Worden Belmond-Klemme SR
3 Sawyer Hulshizer Saint Ansgar SR
4 Tim Butcher Manson NW Webster SR
5 Matt Naig Sibley-Ocheyedan JR
6 Kyler Schott North Lynn JR
7 Brian Sadler Jesup SO
8 Korby Keehner MFL Mar Mac FR
9 Michael Young AGWSR SR
10 Coy Maher Riverside, Oakland JR
Advertisements