2015 3A Preseason Rankings

1 Fort Dodge (9)
2 Southeast Polk (10)
3 WDM Valley (6)
4 Pleasant Valley (5)
5 Dubuque Hempstead (5)
6 Prairie, Cedar Rapids (5)
7 Cedar Rapids Kennedy (5)
8 Cedar Rapids Jefferson (5)
9 Bettendorf (3)
10 Council Bluffs Thomas Jefferson (3)
106 Name School Class
1 Kyle Biscoglia Waukee So
2 Drew Bennett Fort Dodge So
3 Paxton Whiteaker Lewis Central Sr
4 Dillon Gottshalk Dubuque Hempstead So
5 Bear Jones Iowa City High So
6 Josh Barretta Indianola So
7 Ryan Bitker Marshalltown Sr
8 Joey Sullivan Linn-Mar So
9 Mitch Paca Muscatine So
10 Alanah Vetterick Norwalk So
113 Name School Class
1 Brody Teske Fort Dodge So
2 McGwire Midkiff Council Bluffs Thomas Jefferson Jr
3 Marcus England Prairie, Cedar Rapids Sr
4 Gauge Perrien Southeast Polk So
5 Spencer Hutchinson WDM Valley Jr
6 Max Tracy Dallas Center-Grimes So
7 Alec Clark Ottumwa Sr
8 Joseph Sibomana Cedar Rapids Jefferson Sr
9 Derick Wyatt Waverly-Shell Rock Sr
10 Jacob Schipper North Scott Jr
120 Name School Class
1 Jack Wagner Bettendorf Sr
2 Nate Lendt Southeast Polk So
3 Brenden Baker Cedar Rapids Jefferson Sr
4 Jakob Allison Waukee Sr
5 Zach Price Johnston So
6 Harlan Steffensmeier Fort Madison So
7 Trenton Wennermark Prairie, Cedar Rapids So
8 Trey Rouse Ankeny Centennial Sr
9 Bradan Birt Epworth, Western Dubuque Jr
10 Mayson Shannon North Scott Jr
126 Name School Class
1 Grant Stotts WDM Valley So
2 Triston Lara Fort Dodge Jr
3 Zane Mulder Dallas Center-Grimes So
4 Darien Collins Davenport Central Sr
5 Adam Brown Southeast Polk Jr
6 Brant O’Shea Keokuk Jr
7 Donny Allaway LeMars Sr
8 Drew Sams Oskaloosa Jr
9 Aaron Stumpf Iowa City West Sr
10 Matt Robertson Pleasant Valley So
132 Name School Class
1 Sam Uthoff Prairie, Cedar Rapids Sr
2 Nolan Hromidko Cedar Rapids Kennedy Sr
3 Zach Barnes Southeast Polk Jr
4 Austin Yant Waverly-Shell Rock Jr
5 Joe Howard Indianola Sr
6 Camiran Sadeghi Keokuk Sr
7 Keenan Cook Fort Dodge Sr
8 Nathan Feldman Dubuque Hempstead Jr
9 Ethan Ksiazek Johnston Sr
10 Jacob Jones Council Bluffs Thomas Jefferson Sr
138 Name School Class
1 Clint Lembeck Xaiver, Cedar Rapids Sr
2 Christian Foote Pleasant Valley Sr
3 Jackson Gallagher Bettendorf Sr
4 Gunner Jorgensen Southeast Polk Sr
5 Nelson Brands Iowa City West So
6 Cole Detmering Fort Dodge Sr
7 Dain Gansen Epworth, Western Dubuque Sr
8 Adrian Jurado Sioux City North Sr
9 Collin McConnell Ottumwa Sr
10 Mason Hulse Boone So
145 Name School Class
1 Michael Zachary Dowling Catholic Sr
2 Spencer Nevills Pleasant Valley Sr
3 Joel Shapiro WDM Valley So
4 Cayd Lara Fort Dodge So
5 Sam Kastle Carroll Sr
6 Alec Ksiazek Johnston Sr
7 Colton Mertens Mount Pleasant Sr
8 Josh Gerke Xaiver, Cedar Rapids Jr
9 Jace Williams Ankeny Centennial Sr
10 Sawyer Shaw Southeast Polk Jr
152 Name School Class
1 Colton Clingenpeel Council Bluffs Thomas Jefferson Sr
2 Mac Southard Lewis Central Jr
3 Kyle Briggs Cedar Rapids Jefferson Sr
4 Alex Ward Dubuque Hempstead So
5 Logen Rodriguez Cedar Rapids Kennedy Sr
6 Mac Spotts Mason City Sr
7 Wyatt Schlotter Ottumwa Sr
8 Alec Helmkamp Ankeny Centennial Sr
9 Anthony Piagentini Johnston Sr
10 AJ Geers Linn-Mar Sr
160 Name School Class
1 Shea Hartzler Linn-Mar Sr
2 Jack Koethe WDM Valley Sr
3 Seth Walker Waverly-Shell Rock Sr
4 Ben Sarasin Cedar Rapids Kennedy So
5 Tavian Rashed Cedar Rapids Jefferson Jr
6 Dallas Miles Dallas Center-Grimes Sr
7 Collin Hushagen Johnston So
8 Grant Brown Waukee Sr
9 Jacob Carlson Mason City Sr
10 Tyler Bitting Keokuk Sr
170 Name School Class
1 Marcus Coleman Ames Jr
2 Josh Edel Marshalltown Sr
3 Jonah Egli Fort Dodge Sr
4 Brandon Haas Dubuque Hempstead Sr
5 Deion Clayborne Sioux City North Sr
6 Spencer Sherwood Burlington Jr
7 Nate Kelsay Iowa City West Sr
8 Austin Stotts WDM Valley Sr
9 Matt Culver Cedar Rapids Jefferson Jr
10 Cody Wonderlich Southeast Polk Jr
182 Name School Class
1 Max Lyon Epworth, Western Dubuque Jr
2 David Carr Pleasant Valley Sr
3 Isaiah Cox Ottumwa Sr
4 Isaac Bartel Mason City Jr
5 Kameron Padavich Southeast Polk Sr
6 Jamir Moore Waverly-Shell Rock Sr
7 Chris Patricio Bettendorf Sr
8 Ben Wilson Johnston Sr
9 Kaden Sauer Dowling Catholic Jr
10 Keaton Dornath Fort Dodge Jr
195 Name School Class
1 Sam Cook Fort Dodge Sr
2 Donovan Doyle Iowa City West Sr
3 Chance Cary Pleasant Valley Sr
4 Justin Guilliams Clinton Sr
5 Taylor Mehmen Prairie, Cedar Rapids Sr
6 Rocky Lombardi WDM Valley Jr
7 Jacob Zachary Dowling Catholic Jr
8 Garrett Kubovec Cedar Rapids Kennedy Jr
9 Kyler Salazar Oskaloosa Jr
10 Hayden Waldstein Lewis Central Sr
220 Name School Class
1 Ethan Andersen Southeast Polk Sr
2 Wyatt Wriedt North Scott Jr
3 Harrison Townsend Ames Sr
4 Christian Heimer Ankeny Centennial Sr
5 Tyler Pasker Prairie, Cedar Rapids Sr
6 Callan Tomlin Oskaloosa Jr
7 Tanner Hulit SC East Sr
8 Trever Berry Clinton Jr
9 Nekema Carter Waterloo East Sr
10 Brock VanLoon Indianola Sr
Hwt Name School Class
1 Gannon Gremmel Dubuque Hempstead Sr
2 Tyler Clark Clinton Jr
3 Jake Heinrich Urbandale Sr
4 Korbin Caves North Scott Sr
5 Omar Begic Waterloo East Jr
6 Ad Edwards DM North Sr
7 Dalles Jacobus Cedar Rapids Kennedy Sr
8 Aaron Costello Epworth, Western Dubuque Sr
9 Daniel Ramirez Southeast Polk Sr
10 Tom Dusen Johnston Sr
Advertisements

One thought on “2015 3A Preseason Rankings

  1. Pingback: Iowa Women’s Wrestling Recap |

Comments are closed.