Luther College Open Results

It might have gotten lost in all of the coverage of the Grapple on the Gridiron, but the annual Luther College Open was held yesterday in Decorah, Iowa. It comes to no surprise that the Knights of Wartburg sent a strong team to the tournament, picking up six finalist and three champions in the Elite division.

Some results that stand out: Arnulfo Olea brings home the 125 pound title for Wartburg in his first open since joining the team as a Junior College Transfer. We highlighted in our preview that Olea would be a wrestler you wouldn’t want to miss this season.

Drew Van Anrooy (Luther) and Trevor Engle (Cornell) both ended up forfeiting out of their brackets at 141 and 149 respectively. Both wrestlers are considered top contenders for this March’s NCAA championships in Cedar Rapids.

Coe’s Farai Sewera continues to smash everyone in his way. The returning 165 NCAA champion had a pair of falls, a technical fall, and two major decisions on the day.

LINK TO BRACKETS ON TRACKWRESTLING

Elite – 125
1st Place – Arnulfo Olea of Wartburg
2nd Place – Garrett Wangsness of Upper Iowa
3rd Place – Jan Rosenberg of Coe College
4th Place – Logan Hanselmann of Wisconsin-Whitewater
5th Place – Trevor Schultz of Minnesota State Mankato
6th Place – Ryan Weinmann of Wisconsin-La Crosse
1st Place Match
1st Place Match – Arnulfo Olea (Wartburg) won by decision over Garrett Wangsness (Upper Iowa) (Dec 6-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Jan Rosenberg (Coe College) won by major decision over Logan Hanselmann (Wisconsin-Whitewater) (Maj 14-3)
5th Place Match
5th Place Match – Trevor Schultz (Minnesota State Mankato) won by decision over Ryan Weinmann (Wisconsin-La Crosse) (Dec 4-2)

Elite – 133
1st Place – Connor Campo of Wartburg
2nd Place – Phillip Opelt of Cornell College
3rd Place – Dustin Weinmann of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Nick Scheffert of Luther College
5th Place – Mike Gussarson of Coe College
6th Place – Shiquan Hall of North Iowa Area Community College
1st Place Match
1st Place Match – Connor Campo (Wartburg) won by decision over Phillip Opelt (Cornell College) (Dec 7-3)
3rd Place Match
3rd Place Match – Dustin Weinmann (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Nick Scheffert (Luther College) (Dec 6-4)
5th Place Match
5th Place Match – Mike Gussarson (Coe College) won by forfeit over Shiquan Hall (North Iowa Area Community College) (FF)

Elite – 141
1st Place – Matt Adcock of Wisconsin-Whitewater
2nd Place – Maxx Hubbard of Wisconsin-Whitewater
3rd Place – Ben Henle of St. Johns
4th Place – Tanner Mills of Minnesota State Mankato
5th Place – Jordan Roths of Upper Iowa
6th Place – Drew Van Anrooy of Luther College
1st Place Match
1st Place Match – Matt Adcock (Wisconsin-Whitewater) won by medical forfeit over Maxx Hubbard (Wisconsin-Whitewater) (MFF)
3rd Place Match
3rd Place Match – Ben Henle (St. Johns) won by decision over Tanner Mills (Minnesota State Mankato) (Dec 5-3)
5th Place Match
5th Place Match – Jordan Roths (Upper Iowa) won by injury default over Drew Van Anrooy (Luther College) (Inj. 0:00)

Elite – 149
1st Place – Isaiah Vela of Wisconsin-Whitewater
2nd Place – Mark Pinero of Wartburg
3rd Place – Dakota Gray of Luther College
4th Place – Mason Geary of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Josh Donkle of Coe College
6th Place – Trevor Engle of Cornell College
1st Place Match
1st Place Match – Isaiah Vela (Wisconsin-Whitewater) won by fall over Mark Pinero (Wartburg) (Fall 0:29)
3rd Place Match
3rd Place Match – Dakota Gray (Luther College) won by decision over Mason Geary (Wisconsin-La Crosse) (Dec 8-4)
5th Place Match
5th Place Match – Josh Donkle (Coe College) won by forfeit over Trevor Engle (Cornell College) (FF)

Elite – 157
1st Place – Josh Tardy of North Central
2nd Place – Brett Bradford of Rochester Community & Tech. College
3rd Place – Brady Meyer of Wartburg
4th Place – Coltan Laganiere of Rochester Community & Tech. College
5th Place – Cody Nelson of Upper Iowa
6th Place – Quincy Kalkbrenner of North Iowa Area Community College
1st Place Match
1st Place Match – Josh Tardy (North Central) won by major decision over Brett Bradford (Rochester Community & Tech. College) (Maj 13-3)
3rd Place Match
3rd Place Match – Brady Meyer (Wartburg) won by fall over Coltan Laganiere (Rochester Community & Tech. College) (Fall 3:56)
5th Place Match
5th Place Match – Cody Nelson (Upper Iowa) won by injury default over Quincy Kalkbrenner (North Iowa Area Community College) (Inj. 0:00)

Elite – 165
1st Place – Farai Sewera of Coe College
2nd Place – Douglas Perrin of Upper Iowa
3rd Place – Branden Madsen of Wartburg
4th Place – Zak Benitz of Upper Iowa
5th Place – Blake Letney of Luther College
6th Place – Tom Gerszewski of Wisconsin-Whitewater
1st Place Match
1st Place Match – Farai Sewera (Coe College) won by major decision over Douglas Perrin (Upper Iowa) (Maj 15-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Branden Madsen (Wartburg) won by forfeit over Zak Benitz (Upper Iowa) (FF)
5th Place Match
5th Place Match – Blake Letney (Luther College) won by decision over Tom Gerszewski (Wisconsin-Whitewater) (Dec 9-6)

Elite – 174
1st Place – Tyler Schneider of Wisconsin-La Crosse
2nd Place – Ryan Harrington of Coe College
3rd Place – Adam Cooling of Minnesota State Mankato
4th Place – Connor Price of Wisconsin-Whitewater
5th Place – Nicholas Bonomo of Wisconsin-Whitewater
6th Place – Colbey Vance of Upper Iowa
1st Place Match
1st Place Match – Tyler Schneider (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Ryan Harrington (Coe College) (Dec 6-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Adam Cooling (Minnesota State Mankato) won by decision over Connor Price (Wisconsin-Whitewater) (Dec 8-5)
5th Place Match
5th Place Match – Nicholas Bonomo (Wisconsin-Whitewater) won by forfeit over Colbey Vance (Upper Iowa) (FF)

Elite – 184
1st Place – Scott VanDeLoo of Minnesota State Mankato
2nd Place – Bryan Levsen of Wartburg
3rd Place – Alex Friedman of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Danny Bush of Unattached
5th Place – Wesley Schultz of Iowa Lakes Community College
6th Place – Dalton Westerlund of Upper Iowa
1st Place Match
1st Place Match – Scott VanDeLoo (Minnesota State Mankato) won by fall over Bryan Levsen (Wartburg) (Fall 1:31)
3rd Place Match
3rd Place Match – Alex Friedman (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Danny Bush (Unattached) (Dec 9-2)
5th Place Match
5th Place Match – Wesley Schultz (Iowa Lakes Community College) won by injury default over Dalton Westerlund (Upper Iowa) (Inj. 0:00)

Elite – 197
1st Place – Gerard Roman of Wartburg
2nd Place – Kyle Fank of Wartburg
3rd Place – Zach Tooley of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Jamal Vaughns of Luther College
5th Place – Stephen Loosbrock of Benedictine College
6th Place – Andrew Holladay of Coe College
1st Place Match
1st Place Match – Gerard Roman (Wartburg) won by decision over Kyle Fank (Wartburg) (Dec 2-1)
3rd Place Match
3rd Place Match – Zach Tooley (Wisconsin-La Crosse) won by fall over Jamal Vaughns (Luther College) (Fall 1:07)
5th Place Match
5th Place Match – Stephen Loosbrock (Benedictine College) won by decision over Andrew Holladay (Coe College) (Dec 6-4)

Elite – 285
1st Place – Mike Wright of Hannibal-LaGrange
2nd Place – Tyler Berg of Benedictine College
3rd Place – Lance Evans of Wartburg
4th Place – Clay Broze of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Chris Zimmer of Minnesota State Mankato
6th Place – Malcolm Allen of Minnesota State Mankato
1st Place Match
1st Place Match – Mike Wright (Hannibal-LaGrange) won by fall over Tyler Berg (Benedictine College) (Fall 3:33)
3rd Place Match
3rd Place Match – Lance Evans (Wartburg) won by fall over Clay Broze (Wisconsin-La Crosse) (Fall 0:53)
5th Place Match
5th Place Match – Chris Zimmer (Minnesota State Mankato) won by major decision over Malcolm Allen (Minnesota State Mankato) (Maj 12-1)

Silver – 125
1st Place – Brennen Doeble of North Iowa Area Community College
2nd Place – Lamont Wilson of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Andrew McFall of Minnesota State Mankato
4th Place – Ryan Schmalen of Upper Iowa
5th Place – John Altieri of William Penn
6th Place – Tanner Terry of Wartburg
1st Place Match
1st Place Match – Brennen Doeble (North Iowa Area Community College) won by fall over Lamont Wilson (Iowa Lakes Community College) (Fall 2:26)
3rd Place Match
3rd Place Match – Andrew McFall (Minnesota State Mankato) won by medical forfeit over Ryan Schmalen (Upper Iowa) (MFF)
5th Place Match
5th Place Match – John Altieri (William Penn) won by major decision over Tanner Terry (Wartburg) (Maj 22-8)

Silver – 133
1st Place – Paul Selman of Minnesota State Mankato
2nd Place – George Farmah of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Branden Peshek of Wisconsin-Whitewater
4th Place – Reid Johnson of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Brody Lamb of Cornell College
6th Place – Dusten Reed of Wartburg
1st Place Match
1st Place Match – Paul Selman (Minnesota State Mankato) won by decision over George Farmah (Iowa Lakes Community College) (Dec 14-8)
3rd Place Match
3rd Place Match – Branden Peshek (Wisconsin-Whitewater) won by major decision over Reid Johnson (Wisconsin-La Crosse) (Maj 14-0)
5th Place Match
5th Place Match – Brody Lamb (Cornell College) won by medical forfeit over Dusten Reed (Wartburg) (MFF)

Silver – 141
1st Place – Cole Van Anrooy of Luther College
2nd Place – Cross Cannone of Wartburg
3rd Place – Grant Sutton of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Kal Gerber of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Matt McGowan of North Central
6th Place – Tyson Leon of Iowa Lakes Community College
1st Place Match
1st Place Match – Cole Van Anrooy (Luther College) won in sudden victory – 1 over Cross Cannone (Wartburg) (SV-1 4-2)
3rd Place Match
3rd Place Match – Grant Sutton (Wisconsin-La Crosse) won by forfeit over Kal Gerber (Wisconsin-La Crosse) (FF)
5th Place Match
5th Place Match – Matt McGowan (North Central) won by forfeit over Tyson Leon (Iowa Lakes Community College) (FF)

Silver – 149
1st Place – Qarin Johnnic of Wisconsin-La Crosse
2nd Place – Brad Kerkhoff of Buena Vista University
3rd Place – Blake Meyer of Wartburg
4th Place – Anthony Curtis of Cornell College
5th Place – Gilbert Valadez of Luther College
6th Place – Jake Niichel of North Iowa Area Community College
1st Place Match
1st Place Match – Qarin Johnnic (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Brad Kerkhoff (Buena Vista University) (Dec 11-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Blake Meyer (Wartburg) won by decision over Anthony Curtis (Cornell College) (Dec 7-4)
5th Place Match
5th Place Match – Gilbert Valadez (Luther College) won by decision over Jake Niichel (North Iowa Area Community College) (Dec 6-5)

Silver – 157
1st Place – Caleb Wedeking of Coe College
2nd Place – Brandon Arteaga of Wisconsin-Whitewater
3rd Place – Brent Evans of Minnesota State Mankato
4th Place – Kaleb Winebarger of Cornell College
5th Place – Preston Stephenson of Iowa Lakes Community College
6th Place – MIchael Suarez of Luther College
1st Place Match
1st Place Match – Caleb Wedeking (Coe College) won in sudden victory – 1 over Brandon Arteaga (Wisconsin-Whitewater) (SV-1 6-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Brent Evans (Minnesota State Mankato) won by major decision over Kaleb Winebarger (Cornell College) (Maj 19-7)
5th Place Match
5th Place Match – Preston Stephenson (Iowa Lakes Community College) won by decision over MIchael Suarez (Luther College) (Dec 8-4)

Silver – 165
1st Place – Jake Voss of Coe College
2nd Place – Rowdy Miller of Hannibal-LaGrange
3rd Place – Brice Duhe of Wartburg
4th Place – Sam Schuler of Loras College
5th Place – RJ Brown of Simpson College
6th Place – Jakubb Fahrenkrug of North Iowa Area Community College
1st Place Match
1st Place Match – Jake Voss (Coe College) won by tech fall over Rowdy Miller (Hannibal-LaGrange) (TF 16-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Brice Duhe (Wartburg) won by fall over Sam Schuler (Loras College) (Fall 0:24)
5th Place Match
5th Place Match – RJ Brown (Simpson College) won by decision over Jakubb Fahrenkrug (North Iowa Area Community College) (Dec 7-5)

Silver – 174
1st Place – Trevor McGlaughlin of Wartburg
2nd Place – Gage Thom of Minnesota State Mankato
3rd Place – Muqkadeen Poole of St. Johns
4th Place – Ben Hewson of Cornell College
5th Place – Kelly May of Coe College
6th Place – Damon Piatt of Simpson College
1st Place Match
1st Place Match – Trevor McGlaughlin (Wartburg) won by decision over Gage Thom (Minnesota State Mankato) (Dec 6-3)
3rd Place Match
3rd Place Match – Muqkadeen Poole (St. Johns) won by fall over Ben Hewson (Cornell College) (Fall 4:54)
5th Place Match
5th Place Match – Kelly May (Coe College) won by fall over Damon Piatt (Simpson College) (Fall 4:35)

Silver – 184
1st Place – Luke Dodd of St. Johns
2nd Place – Tyler Demoss of North Iowa Area Community College
3rd Place – Joshua Waddell of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Adrian Wroblewski of North Central
5th Place – Joshua Bouie of North Central
6th Place – Jarod Cadena of Cornell College
1st Place Match
1st Place Match – Luke Dodd (St. Johns) won by decision over Tyler Demoss (North Iowa Area Community College) (Dec 6-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Joshua Waddell (Wisconsin-La Crosse) won by fall over Adrian Wroblewski (North Central) (Fall 0:30)
5th Place Match
5th Place Match – Joshua Bouie (North Central) won by medical forfeit over Jarod Cadena (Cornell College) (MFF)

Silver – 197
1st Place – Christian Lance of Fort Hayes State
2nd Place – Triston Westerlund of Upper Iowa
3rd Place – DeVaughn Scott of Simpson College
4th Place – Bowen Wileman of Wisconsin-Whitewater
5th Place – Benjamin Bergen of Cornell College
6th Place – Zach Lamphere of Wartburg
1st Place Match
1st Place Match – Christian Lance (Fort Hayes State) won by decision over Triston Westerlund (Upper Iowa) (Dec 4-3)
3rd Place Match
3rd Place Match – DeVaughn Scott (Simpson College) won by fall over Bowen Wileman (Wisconsin-Whitewater) (Fall 2:24)
5th Place Match
5th Place Match – Benjamin Bergen (Cornell College) won by decision over Zach Lamphere (Wartburg) (Dec 3-1)

Silver – 285
1st Place – Mario Pena of North Iowa Area Community College
2nd Place – Jordan Festge of Wisconsin-Whitewater
3rd Place – Logan Linderbaum of Minnesota State Mankato
4th Place – Chase Nottestad of Rochester Community & Tech. College
5th Place – Gerardo Suarez of William Penn
6th Place – Alex Hermes of Iowa Lakes Community College
1st Place Match
1st Place Match – Mario Pena (North Iowa Area Community College) won by fall over Jordan Festge (Wisconsin-Whitewater) (Fall 5:15)
3rd Place Match
3rd Place Match – Logan Linderbaum (Minnesota State Mankato) won by decision over Chase Nottestad (Rochester Community & Tech. College) (Dec 3-2)
5th Place Match
5th Place Match – Gerardo Suarez (William Penn) won by medical forfeit over Alex Hermes (Iowa Lakes Community College) (MFF)

Advertisements