Postseason District Breakdown (12 of 12) Waukee and Waverly-Shell Rock

2/9- 3A District 1&2 http://iawrestle.com/2015/02/09/postseason-district-breakdown-9-of-12-ankeny-centennial-and-clinton/

Ankeny Centennial

Clinton


2/10- 3A District 3&4 http://iawrestle.com/2015/02/10/postseason-district-breakdown-1012-fort-dodge-and-mount-pleasant/

Fort Dodge

Mount Pleasant


2/11- 3A District 5&6 http://iawrestle.com/2015/02/11/postseason-district-breakdown-11-of-12-cr-prairie-and-sioux-city-north/

Prairie, Cedar Rapids

Sioux City, North


2/12- 3A District 7&8

Waukee

Waverly-Shell Rock


3A District #7 @ Waukee

Returning State Points By Team

Des Moines East-13
Des Moines Hoover-0
Des Moines Roosevelt-0
Indianola-13
Johnston-27
Urbandale-0
Valley, West Des Moines-7
Waukee-26
Total=86

Returning State Qualifiers By Team

Des Moines, East (2)
Chance Raleigh 132, Josh Davis 152
Des Moines, North-Hoover (1)
Damonte Clark 160
Des Moines, Roosevelt (0)
Indianola (2)
Casey Crawford 160, Brock VanLoon 285
Johnston (4)
Alec Ksiazek 106, Henry Pohlmeyer 113, Shane Vaughan 126, Nathaniel Standish 160
Urbandale (2)
Zeljko Caculovic 145, Jake Heinrich 285
Valley, West Des Moines (5)
Tristan Cobb 113, Jack Koethe 126, Rocky Lombardi 182, Brady Smith 220, Zachary Matt 285
Waukee (3)
Jakob Allison 106, Zach Barnes 113, Nathan Jacobsen 195

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

#3 Spencer Hutchinson (WDM Valley) Sophomore

#9 Zach Price (Johnston) Freshman

#10 Kyle Biscoglia (Waukee) Freshman

113

#3 Jacob Allison (Waukee) Junior

#6 Ethan Ksiazek (Johnston) Junior

120

#5 Grant Stotts (WDM Valley) Freshman

#7 Alec Ksiazek (Johnston) Junior

126

#2 Henry Pohlmeyer (Johnston) Senior

132

#9 Triston Cobb (WDM Valley) Junior

138

#6 Zeljko Caculovic (Urbandale) Senior

#9 Shane Vaughn (Johnston) Senior

145

#9 Jack Koethe (WDM Valley) Junior

152

#1 Josh Davis (DM East) Senior

160

NONE

170

#5 Casey Crawford (Indianola) Senior

#8 Nathan Standish (Johnston) Senior

182

#6 Rocky Lombardi (WDM Valley) Sophomore

195

NONE

220

#5 Brady Smith (WDM Valley) Senior

#8 Nathan Jacobsen (Waukee) Senior

285

#4 Jake Heinrich (Urbandale) Junior

#7 Tom Dusen (Johnston) Junior


3A District #8 @ Waverly-Shell Rock

Returning State Points By Team

Cesar Falls-20
Cedar Rapids Jefferson-29.5
Cedar Rapids Kennedy-14.5
Cedar Rapids Washington-0
Mason City-3
East Waterloo-0
West Waterloo-0
Waverly Shell Rock-31

Returning State Qualifiers By Team

Cedar Falls (1)
Daniel Kelly
Cedar Rapids, Jefferson (7)
Brenden Baker 106, Kyle Briggs 120, Tavian Rashed 145, Kelly May 152, Luke Sedlacek 160, Josh Allen 182, Dalton Kuehl 285
Cedar Rapids, Kennedy (2)
Nolan Hromidko 113, Logen Rodriguez 126
Cedar Rapids, Washington (0)
Mason City (1)
Mac Spotts 138
Waterloo, East (2)
Kyler Lowe 106, Jamiir Moore 182 (Waverly)
Waterloo, West (0)
Waverly-Shell Rock (3)
Austin Yant 106, Nathan Sands 120, Bryce Steiert 145

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

NONE

113

#4 Brendan Baker (CR Jeff) Junior

#7 Austin Yant (Waverly) Sophomore

120

#8 Nolan Hromidko (CR Kennedy) Junior

#10 Joesph Sibomana (CR Jeff) Junior

126

NONE

132

#3 Nathan Sands (Waverly) Senior

#5 Kyle Briggs (CR Jeff) Junior

138

#1 Daniel Kelly (Cedar Falls) Senior

#7 Mac Spotts (Mason City) Junior

#10 Ben Sarasin (CR Kennedy) Freshman

145

#6 Logen Rodriguez (CR Kennedy) Junior

#9 Zack Wagenhoffer (Waverly) Sophomore

152

#7 Tavian Rashed (CR Jeff) Sophomore

#9 Seth Walker (Waverly) Junior

160

#2 Bryce Steiert (Waverly) Senior

#9 Luke Sedlacek (CR Jeff) Senior

170

NONE

182

#7 Kelly May (CR Jeff) Senior

195

NONE

220

NONE

285

#3 Dalton Kuehl (CR Jeff) Senior