Iowans in Division III Wrestling

[twitter-follow screen_name=’Critterk10′ show_count=’yes’ text_color=’00ccff’][twitter-follow screen_name=’IAWrestle’ show_count=’yes’ text_color=’00ccff’]

Because sometimes it is hard to keep track of all of the fantastic wrestlers this state produces that go on to compete at the college level, we have put together a list of all of the Iowans at every level.If any wrestler is missing off of this list, please let us know and we will get them added.

In State 
School  Class Hometown/High School 
Buena Vista – 10 DIII
Gable Bonner Jr Estherville
Mitchell Broer Fr Ballard
Mason Frost Fr Boone
Steve Gutschenritter Sr Glenwood
Gaige Hilty Fr Wilton
Darrian Irlbeck So Tri-Center Neola
Jacob Lewis Fr Mt Vernon
Seth Shatto Sr Estherville
Jacob Staudt Fr Forest City
Kamsa Thepavong Sr Storm Lake
Central College – 14 DIII
Jackson Agey So Van Meter
Aaron Anderson Jr Clarion-Goldfield
Mitchell Knock So Benton Community
Dillon Anderson Sr Clarion-Goldfield
Zach Moss So Winterset
Matt Victor So Indianola
Jesse Blauw Sr Pella
Thomas Slaney So Pekin
Alex Dean Jr Camanche
David Demmer Sr Western Dubuque
Matt Seabold So Burlington
Jay Pike Jr Solon
Trent Baker Jr Westwood, Sloan
Jordan Rouse Jr Ankeny
Coe College – 14 DIII
Blair Kerkhoff Jr Audubon
Brady Ruden Fr Wilton
Casey Rohret Jr Clear Creek-Amana
Cody Fritz Jr Solon
Creighton Fox Jr DeWitt
Dylan McLaughlin Jr Union
Fletcher Green Fr Washington
Jacob Smith Sr Bettendorf
Jake Gotto Jr Western Dubuque
Luke Kremer Jr Kennedy, CR
Peyton Wagner Jr Prairie, CR
Ryan Sheldon Sr Kennedy, CR
Taylor Wedeking Jr Nashua-Plainfield
Troy Brown Sr Carlisle
Cornell College – 5 DIII
Bryan Walsh Jr Waukee
Zach Becicka Jr Prairie, CR
Samuel Chalkley Jr Iowa City West
Nathan Shank So Iowa City Regina
Brett Hamm Sr Iowa City High
Dubuque College – 9 DIII
Brian Bolland So Dubuque
James Cunninham Fr Guttenberg
Trey Hess So Cedar Falls
Ethan Kletsch Fr Readlyn
Kody Krenz Jr Letts
Stephen Kruse Fr Dubuque
Brendan Menacher Fr Monticello
Miguel Modeste Jr Dubuque
Keegan Witbeck So Muscatine
Loras College – 4 DIII
Noah Goldsmith So Dyersville Beckman
Jake Lamantia Fr Davenport Central
Mathias Palmersheim Jr Ankeny
Greg Vance So Dubuque Wahlert
Lutrher College – 12 DIII
Isaac Coohey Fr Cascade
Jayden DeVilbiss Sr South Winn
Dakota Gray Jr Fort Madison
Conner Herman Sr CR Jefferson
Hans Holkesvik So Decorah
David Kramer Jr New Hampton
Justin Kreiter So North Scott
Blake Letney Jr Pleasant Valley
John Pint Fr North-Linn
JD Sliger Fr Central Springs
Derek Stork Jr Atlantic
Tyler Walls Sr Clear Creek-Amana
Simpson College – 9 DIII
Zach Johnston Fr Norwalk
Sam Reichenbacker Jr Ankeny
Jason Clark Jr Waukee
Jacob Mize So Woodbury Central/Moville
Shane Swank So Mount Ayr
Bryce Wignall So Prairie City-Monroe
Brett Roberts Jr Eddyville-Blakesburg
Ethan Calvert Sr I-35
Colby Vlieger So Indianola
Wartburg College – 21 DIII
Danny Bush Fr Davenport Assumption
Jake Agnitsch Sr Ames
Dominic Chase Jr Bettendorf
Braxton Chicchelly Sr CR Xavier
Eric Clarke Fr Davenport Assumption
Kyle Fank Fr Independence
Nick Fuller Jr Independence
Zack Henaman Jr WDM Valley
Charlie Jones So Waterloo Columbus
Zach Less So West Delaware
Bryan Levsen So Bettendorf
Tyler Lutes Fr BCLUW
Brady Meyer So Sumner-Fredericksburg
Ben Nagle Sr North Scott
Kaz Onoo Fr Mason City
Brendan Schott Fr North Linn
Kaleb Staack Fr Waverly-Shell Rock
Andrew Steiert So Waverly-Shell Rock
Mark Weber Jr Don Bosco, Gilbertville
Brandon Welter Sr Don Bosco, Gilbertville
Tyler Yonkovic Fr Maquoketa
Out of State 
School  Class Hometown/High School 
University of Chicago – 1 DIII
Elliot Henderson Fr West Liberty
UW Lacrosse – 2 DIII
Clark Doyle Fr Cedar Falls
Jess Hahn Fr Highland, Riverside

2 thoughts on “Iowans in Division III Wrestling

Comments are closed.