8 MUST SEE MATCHES

Class 2A | Class 1A

WATCH: IHSAA 2A Sectional 14 – Osage

DISTRICT QUALIFIER PREDICTIONS

Class 3A | Class 2A | Class 1A (New Class 3A on Feb 8th)

LATEST HIGH SCHOOL RANKINGS

Class 3A | Class 2A | Class 1A (From 1/18/22 NEW set coming 2/1/22)

NOTABLE UPSETS – Coming Soon

SECTIONAL TOURNAMENT RESULTS

CLASS 1A

Sectional 1 – MFL, MarMac  | Sectional 2 – Wilton | District 1 – Saturday February 12, 2022 @ Cascade  

Sectional 3 – Lake Mills | Sectional 4 – North Butler (at Clarksville)  | District 2 – Saturday February 12, 2022 @ Denver

Sectional 5 – South Hamilton, Jewell | Sectional 6 – West Sioux, Hawarden | District 3 – Saturday February 12, 2022 @ Emmetsburg

Sectional 7 – BGM, Brooklyn | Sectional 8 – Starmont  | District 4 –  Saturday February 12, 2022 @ Jesup 

Sectional 9 – Interstate-35, Truro | Sectional 10 – Ogden | District 5 Saturday February 12, 2022 @ Pleasantville

Sectional 11 – AHSTW, Avoca  | Sectional 12 – Riverside, Oakland | District 6 Saturday February 12, 2022 @ Underwood

Sectional 13 – English Valleys, N. English  | Sectional 14 – Sigourney | District 7 Saturday February 12, 2022 @ Wapello

Sectional 15 – MVAOCOU, MapletonSectional 16 – Woodbury Central, Moville  | District 8 Saturday February 12, 2022 @ West Monona, Onawa 

 

CLASS 2A

Sectional 1 – Humboldt | Sectional 2 – Winterset | District 1 Saturday February 12, 2022 @ Ballard, Huxley 

Sectional 3 – Central Decatur, Leon  | Sectional 4 – Harlan | District 2 Saturday February 12, 2022 @ Glenwood

Sectional 5 – AlbiaSectional 6 – Grinnell  | District 3 Saturday February 12, 2022 @ Knoxville 

Sectional 7 – West Delaware , Manchester | Sectional 8 – Assumption, Davenport  | District 4 Saturday February 12, 2022 @ Maquoketa 

Sectional 9 – Crestwood, Cresco  | Sectional 10 – Independence | District 5 Saturday February 12, 2022 @ New Hampton 

Sectional 11 – Sergeant Bluff-Luton | Sectional 12 – Spirit Lake Park  | District 6 Saturday February 12, 2022 @ Sioux Center 

Sectional 13 – Estherville-Lincoln Central | Sectional 14 – Osage  | District 7 Saturday February 12, 2022 @ Webster City  

Sectional 15 – Benton Community | Sectional 16 – Solon  | District 8 Saturday February 12, 2022 @ Williamsburg 

 

CLASS 3A (Districts 2)

District 1 – Carlisle 
District 2 – Cedar Rapids, Jefferson
District 3 – Fort Dodge
District 4 – Iowa City, City High
District 5 – Johnston
District 6 – Lewis Central, Council Bluffs
District 7 – Marshalltown
District 8 – North Scott, Eldridge