IAwrestle Iowa High School State Finals Predictions

Spencer Mooberry - Osage

106

1A – #5 Jaiden Moore (Don Bosco, Gilbertville) vs #1 Gable Porter (Underwood)

Lars – Porter over Moore

Tony – Porter over Moore

2A – #1 Camron Phetxoumphone (Webster City) vs #2 McKinley Robbins (Greene County) 

Lars – Phetxoumphone over Robbins

Tony – Phetxoumphone over Robbins

3A – #1 Ryder Block (Waverly-Shell Rock) vs #2 Brandon O`Brien (Linn-Mar-Marion)

Lars – Block over O’Brien

Tony – Block over O’Brien

113

1A – #3 Clayton McDonough (Central Springs) vs #1 Marcel Lopez (New London)

Lars – Lopez over McDonough

Tony – Lopez over McDonough

2A – #1 Carter Fousek (Crestwood, Cresco) vs #2 Cole Whitehead (Center Point-Urbana)

Lars – Fousek over Whitehead

Tony – Fousek over Whitehead

3A – #4 Ryder Downey (Indianola) vs #1 Bailey Roybal (Waverly-Shell Rock)

Lars – Roybal over Downey

Tony – Downey over Roybal

120

1A – #5 Brandon Paez (Lisbon) vs #6 Damon Huston (Midland-Wyoming)

Lars – Paez over Huston

Tony – Paez over Huston

2A – #3 Colby Lillegard (Bondurant-Farrar) vs #2 Nick Fox (Osage)

Lars – Fox over Lillegard

Tony – Fox over Lillegard

3A – #1 Drake Ayala (Fort Dodge) vs #2 Austin Kegley (Prairie, Cedar Rapids)

Lars – Ayala over Kegley

Tony – Ayala over Kegley

126

1A – #1 Adam Allard (West Sioux Hawarden) vs #2 Aidan Noonan (Cascade)

Lars – Allard over Noonan

Tony – Allard over Noonan

2A – #2 Isaiah Weber (Independence) vs #1 Matthew Lewis (Centerville)

Lars – Lewis over Weber

Tony – Weber over Lewis

3A – #1 Cullan Schriever (Mason City) vs #2 Carson Taylor (Fort Dodge)

Lars – Schriever over Taylor

Tony – Schriever over Taylor

132

1A – #1 Robert Avila Jr. (Lisbon) vs #2 Cole Cassady (Martensdale-St. Mary`s)

Lars – Avila over Cassady

Tony – Avila over Cassady

2A – Lake Lebahn (Union, LaPorte City) vs s #3 Kayden Kauzlarich (Centerville)

Lars – Kauzlarich over Lebahn

Tony – Kauzlarich over Lebahn

3A – #2 Aiden Riggins (Waverly-Shell Rock) vs #1 Hunter Garvin (IC West)

Lars – Garvin over Riggins

Tony – Riggins over Garvin

138

1A – #1 Cael Happel (Lisbon) vs #2 Logan James (Underwood)

Lars – Happel over James

Tony – Happel over James

2A – #1 Jalen Schropp (Williamsburg) vs #2 Nathaniel Genobana (Centerville)

Lars – Schropp over Genobana

Tony – Schropp over Genobana

3A – #1 Caleb Rathjen (Ankeny) vs #2 Dreyzon Phillips (Fort Dodge)

Lars – Rathjen over Phillips

Tony – Rathjen over Phillips

145

1A – #2 Cael Rahnavardi (Don Bosco, Gilbertville) vs #1 Nick Hamilton (Underwood)

Lars – Hamilton over Rahnavardi

Tony – Hamilton over Rahnavardi

2A – #1 Hayden Taylor (Solon) vs #7 Trestin Sales (Eddyville-Blakesburg-Fremont)

Lars – Taylor over Sales

Tony – Taylor over Sales

3A – #5 Graham Gambrall (IC West) vs #3 Sam Kallem (Ankeny)

Lars – Kallem over Gambrall

Tony – Kallem over Gambrall

152

1A – #2 Marshall Hauck (Lisbon) vs #1 Briar Reisz (Logan-Magnolia)

Lars – Reisz over Hauck

Tony – Reisz over Hauck

2A – #2 Will Esmoil (West Liberty) vs #1 Jack Gaukel (Sergeant Bluff-Luton)

Lars – Esmoil over Gaukel

Tony – Gaukel over Esmoil

3A – #3 Caleb Corbin (Valley, WDM) vs #5 Evan Yant (Waverly-Shell Rock)

Lars – Yant over Corbin

Tony – Corbin over Yant

160

1A – #1 Cade Tenold (Don Bosco, Gilbertville) vs #2 Benjamin Smith (Iowa Valley-Marengo)

Lars – Tenold over Smith

Tony – Tenold over Smith

2A – #1 Adam Ahrendsen (Union, LaPorte City) vs #4 Matthew Doyle (Independence)

Lars – Ahrendsen over Doyle

Tony – Ahrendsen over Doyle

3A – #2 Ben Kueter (IC High) vs #4 Tate Naaktgeboren (Linn-Mar-Marion)

Lars – Naaktgeboren over Kueter

Tony – Kueter over Naaktgeboren

170

1A – #1 Ethan Fulcher (Hudson) vs #2 Carson Tenold (Don Bosco, Gilbertville)

Lars – Fulcher over Tenold

Tony – Tenold over Fulcher

2A – #2 Spencer Mooberry (Osage) vs #8 Jax Flynn (Solon)

Lars – Mooberry over Flynn

Tony – Mooberry over Flynn

3A – #5 Ryan Plummer (Linn-Mar-Marion) vs #2 Mickey Griffith (Des Moines – Lincoln)

Lars – Griffith over Plummer

Tony – Griffith over Plummer

182

1A – #1 Thomas Even (Don Bosco, Gilbertville) vs #2 Treyton Cacek (GT-RA)

Lars – Even over Cacek

Tony – Even over Cacek

2A – #1 Sage Walker (Eddyville-Blakesburg-Fremont) vs #2 Jackson Kinsella (Creston)

Lars – Walker over Kinsella

Tony – Walker over Kinsella

3A – #7 Taner Harvey (Boone) vs #1 Will Hoeft (IC West)

Lars – Hoeft over Harvey

Tony – Hoeft over Harvery

195

1A – #2 Tate Hagen (West Hancock-Britt) vs #1 Cole Clark (Lisbon)

Lars – Clark over Hagen

Tony – Clark over Hagen

2A – #3 Dylan Winkel (Central Lyon-G-LR) vs #2 Evan Rosonke (NH/TV)

Lars – Winkel over Rosonke

Tony – Rosonke over Winkel

3A – #1 Gabe Christenson (Southeast Polk) vs #3 Ashton Stoner-DeGroot (Prairie, Cedar Rapids)

Lars – Christenson over Stoner-DeGroot

Tony – Christenson over Stoner-DeGroot

220

1A – #3 Blake Haub (Ogden) vs #7 Tyler Thurston (North Cedar-Stanwood)

Lars – Haub over Thurston

Tony – Haub over Thurston

2A – #1 Cody Fisher (Woodward Granger) vs #2 Kobe Simon (West Liberty)

Lars – Fisher over Simon

Tony – Fisher over Simon

3A – #2 Gage Linahon (Newton) vs #1 Brayden Wolf (Waverly-Shell Rock)

Lars – Wolf over Linahon

Tony – Linahon over Wolf

285

1A – #1 Chet Buss (North Butler-Clarksville) vs #2 Ryley Snell (Interstate 35, Truro)

Lars – Buss over Snell

Tony – Snell over Buss

2A – #1 Kaden Sutton (ADM, Adel) vs #2 Taven Rich (Maquoketa)

Lars – Rich over Sutton

Tony – Sutton over Rich

3A – #1 Griffin Liddle (Bettendorf) vs #3 Gabriel Greenlee (Ames)

Lars – Liddle over Greenlee

Tony – Liddle over Greenlee

Advertisements