2020 Loras College Open – Final Results

Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ethan Rotondo of Wisconsin
  • 2nd Place – Kyle Biscoglia of Northern Iowa
  • 3rd Place – Daniel Poupore of Davenport
  • 4th Place – Jaxson Roney of Iowa Central
  • 5th Place – Camron Neal of Ellsworth CC
  • 6th Place – Duncan McCain of Loras College

1st Place Match

  • Ethan Rotondo (Wisconsin) won by decision over Kyle Biscoglia (Northern Iowa) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Daniel Poupore (Davenport) won by decision over Jaxson Roney (Iowa Central) (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Camron Neal (Ellsworth CC) won by decision over Duncan McCain (Loras College) (Dec 4-3)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Maddie Roney of Iowa Central
  • 2nd Place – Hector Candelaria of Ellsworth CC
  • 3rd Place – Jackson Wenberg of Ellsworth CC
  • 4th Place – Mason McMillen of Loras College
  • 5th Place – Mark Brado of Ellsworth CC
  • 6th Place – Caleb Radtke of Wisconsin Platteville

1st Place Match

  • Maddie Roney (Iowa Central) won by medical forfeit over Hector Candelaria (Ellsworth CC) (MFF)

3rd Place Match

  • Jackson Wenberg (Ellsworth CC) won by medical forfeit over Mason McMillen (Loras College) (MFF)

5th Place Match

  • Mark Brado (Ellsworth CC) won by decision over Caleb Radtke (Wisconsin Platteville) (Dec 5-4)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jack Wagner of Northern Iowa
  • 2nd Place – Zach Thompson of Loras College
  • 3rd Place – Zach McCain of Cornell College
  • 4th Place – Scott Cook of Ellsworth CC
  • 5th Place – Quentrevion Campbell of Ellsworth CC
  • 6th Place – Bryce Brust of Ellsworth CC

1st Place Match

  • Jack Wagner (Northern Iowa) won by major decision over Zach Thompson (Loras College) (Maj 16-7)

3rd Place Match

  • Zach McCain (Cornell College) won by major decision over Scott Cook (Ellsworth CC) (Maj 13-4)

5th Place Match

  • Quentrevion Campbell (Ellsworth CC) won by medical forfeit over Bryce Brust (Ellsworth CC) (MFF)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristan Lara of Northern Iowa
  • 2nd Place – Cardionte Wilson of Ellsworth CC
  • 3rd Place – Gable Fox of Northern Iowa
  • 4th Place – Daniel Ruiz of Loras College
  • 5th Place – Nick Termini of Wisconsin
  • 6th Place – Dan Stilling of Wisconsin
  • 7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 8th Place – Phil Sims of Loras College
  • 8th Place – Carlos Ramos of Central College

1st Place Match

  • Tristan Lara (Northern Iowa) won in sudden victory – 2 over Cardionte Wilson (Ellsworth CC) (SV-2 4-2)

3rd Place Match

  • Gable Fox (Northern Iowa) won by medical forfeit over Daniel Ruiz (Loras College) (MFF)

5th Place Match

  • Nick Termini (Wisconsin) won by decision over Dan Stilling (Wisconsin) (Dec 5-3)

7th Place Match

  • Phil Sims (Loras College) and Carlos Ramos (Central College) (DFF)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Keaton Geerts of Northern Iowa
  • 2nd Place – Devin Bahr of Wisconsin
  • 3rd Place – Coy Ruess of Wisconsin Platteville
  • 4th Place – Todd Perry of Ellsworth CC
  • 5th Place – Pat Spray of Wisconsin
  • 6th Place – Luke Condy of Central College
  • 7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 8th Place – Nathan Pitts of Loras College
  • 8th Place – Cory Stewart of Cornell College

1st Place Match

  • Keaton Geerts (Northern Iowa) won by decision over Devin Bahr (Wisconsin) (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Coy Ruess (Wisconsin Platteville) won by medical forfeit over Todd Perry (Ellsworth CC) (MFF)

5th Place Match

  • Pat Spray (Wisconsin) won by fall over Luke Condy (Central College) (Fall 1:57)

7th Place Match

  • Cory Stewart (Cornell College) and Nathan Pitts (Loras College) (DFF)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place – Lance Runyon of Northern Iowa
  • 2nd Place – Pat Schoenfelder of Northern Iowa
  • 3rd Place – Josh Otto of Wisconsin
  • 4th Place – Baylor Crigger of Loras College
  • 5th Place – Levi Condy of Central College
  • 6th Place – Cameron Nesbitt of Ellsworth CC

1st Place Match

  • Pat Schoenfelder (Northern Iowa) and Lance Runyon (Northern Iowa) (DFF)

3rd Place Match

  • Josh Otto (Wisconsin) won by decision over Baylor Crigger (Loras College) (Dec 9-4)

5th Place Match

  • Levi Condy (Central College) won by decision over Cameron Nesbitt (Ellsworth CC) (Dec 4-3)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Merrick Purcell of Loras College
  • 2nd Place – Kolton Bartow of Loras College
  • 3rd Place – Hunter Cobb of Ellsworth CC
  • 4th Place – Peyton Hammerich of Central College
  • 5th Place – Michael Kordek of Northern Iowa
  • 6th Place – Brandon Turner of Loras College

1st Place Match

  • Merrick Purcell (Loras College) won by decision over Kolton Bartow (Loras College) (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Hunter Cobb (Ellsworth CC) won by fall over Peyton Hammerich (Central College) (Fall 0:41)

5th Place Match

  • Michael Kordek (Northern Iowa) won by decision over Brandon Turner (Loras College) (Dec 4-3)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Parker Keckeisen of Northern Iowa
  • 2nd Place – Reed Williams of Wisconsin Lacrosse
  • 3rd Place – Brady Vogel of Loras College
  • 4th Place – Rozell Baker of Ellsworth CC
  • 5th Place – Joe Deckert of Iowa State Wrestling Club
  • 6th Place – Alabed Husam of Unattached

1st Place Match

  • Parker Keckeisen (Northern Iowa) won by major decision over Reed Williams (Wisconsin Lacrosse) (Maj 15-5)

3rd Place Match

  • Brady Vogel (Loras College) won by medical forfeit over Rozell Baker (Ellsworth CC) (MFF)

5th Place Match

  • Joe Deckert (Iowa State Wrestling Club) won by medical forfeit over Alabed Husam (Unattached) (MFF)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyrell Gordon of Northern Iowa
  • 2nd Place – Beau Yineman of Unattached
  • 3rd Place – Eldar Muradov of Unattached
  • 4th Place – Derek Venteicher of Loras College
  • 5th Place – Tyler Roling of Iowa State Wrestling Club
  • 6th Place – Richard Hunter of Loras College

1st Place Match

  • Tyrell Gordon (Northern Iowa) won by tech fall over Beau Yineman (Unattached) (TF 15-0)

3rd Place Match

  • Eldar Muradov (Unattached) won by decision over Derek Venteicher (Loras College) (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Tyler Roling (Iowa State Wrestling Club) won by fall over Richard Hunter (Loras College) (Fall 0:33)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – River Fox of Davenport
  • 2nd Place – Darrell Mason of Ellsworth CC
  • 3rd Place – Jorden Pryor of Iowa Central
  • 4th Place – Drake Fox of Cornell College
  • 5th Place – Sam Zook of Central College
  • 6th Place – Andrew Salemme of Wisconsin

1st Place Match

  • River Fox (Davenport) won by medical forfeit over Darrell Mason (Ellsworth CC) (MFF)

3rd Place Match

  • Jorden Pryor (Iowa Central) won by fall over Drake Fox (Cornell College) (Fall 0:23)

5th Place Match

  • Sam Zook (Central College) won by decision over Andrew Salemme (Wisconsin) (Dec 5-4)
Advertisements

Leave a Reply