Class 2A Individual and Tournament Team Rankings 1/22/20

Whitehead moves up to #3 at 113

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

Team Tournament Rankings
1 West Delaware (6)
2 Union, LaPorte City (6)
3 Centerville (3)
4 Winterset (4)
5 Independence (4)
6 Solon (3)
7 Sergeant Bluff-Luton (4)
8 Davenport Assumption (4)
9 Osage (5)
10 Williamsburg (3)
106
1 Cam Phetxoumphone Webster City So
2 Derrick Bass Davenport Assumption Fr
3 McKinley Robbins Greene County Fr
4 Cole Nelson Humboldt Sr
5 Carter Anderson Albia So
6 Carter Kolthoff SH-BCLUW So
7 Chase Fiser Bondurant-Farrar So
8 Jaxon Bussa Camanche Jr
9 Riece Graham Perry Jr
10 Lane Scorpil Columbus Community So
113
1 Carter Fousek Cresco, Crestwood So
2 Keaton Zeimet Central Dewitt Jr
3 Cole Whitehead Center Point-Urbana Jr
4 Rylie Anderson Bondurant-Farrar Jr
5 Jon Burnette Spirit Lake Park So
6 Lincoln Mehlert Union, Laporte City Jr
7 Carter Littlefield Jesup Sr
8 Kellen Moore Forest City Fr
9 Aybren Moore Atlantic Sr
10 Cole Nelson Perry So
120
1 Nathaniel Genobana Centerville Jr
2 Dominik Ridout East Marshall So
3 Benjamin Schmitz Kuemper Catholic Sr
4 Kolten Crawford Union, Laporte City Jr
5 Nicholas Fox Osage Fr
6 Kayden Gryp Williamsburg Jr
7 Colby Lillegard Bondurant-Farrar Sr
8 Taylor Kolthoff SH-BCLUW Sr
9 Cresten Craven Humboldt Sr
10 Ethan Forker Davenport Assumption So
126
1 Matthew Lewis Centerville Jr
2 Isaiah Weber Independence So
3 Brock Beck Grinnell Sr
4 Wyatt Bieschke Benton Community Sr
5 Joe Sullivan Osage Sr
6 Cael Ihle Gilbert Jr
7 Sam Nelson Clear Lake Jr
8 Colby Wiederholt Van Meter/Earlham Sr
9 Hunter Worthen Union, LaPorte City So
10 Austin Lenz Tipton Sr
132
1 Bryce Hatten Winterset Sr
2 Kain Luensman Monticello Jr
3 Eric Kinkaid Camanche So
4 Kayden Kauzlarich Centerville Sr
5 Chase Thomas Crestwood, Cresco Fr
6 Nathan Curry Sergeant Bluff-Lutton Sr
7 Gage Long Ballard Jr
8 Averee Abben Osage Jr
9 Landon Fenton PCM Monroe Jr
10 Jaycob Martzahn Hampton Dumont Sr
138
1 Jalen Schropp Williamsburg Sr
2 Kruise Kiburz Winterset Sr
3 Michael Macias Davenport Assumption Fr
4 Isaac Bryan Sergeant Bluff-Lutton Jr
5 Keegan Scheeler Center Point-Urbana Sr
6 Alberto Salmeron Iowa Falls-Alden Sr
7 Payton Drake PCM Monroe Sr
8 Shea Parkis Kuemper Catholic So
9 Alec Staudt Charles City Jr
10 Michael Thomas Albia Sr
145
1 Hayden Taylor Solon So
2 Jack Thomsen Union, Laporte City Sr
3 Jack West Winterset Sr
4 Jadyn Peyton West Delaware So
5 Jackson Rolfs Decorah Jr
6 Cam Rice Columbus Community Sr
7 Jake Nieman OA-BCIG Sr
8 Trestin Sales Eddyville-Blakesburg-Fremont Jr
9 Zander Earnst Ridge View So
10 Barrett Bonnett Albia Sr
152
1 Jack Gaukel Sergeant Bluff-Lutton Jr
2 Will Esmoil West Liberty Sr
3 Colby Tool PCM Monroe Jr
4 Zeb Gnida Solon Sr
5 Wyatt Appleseth Panorama Jr
6 Stone Schmitz Union, Laporte City So
7 Roush Jaeger Charles City Jr
8 Bret Hoyman Emmetsburg Sr
9 Tyler Brown Winterset Jr
10 Hunter McFadden Eddyville-Blakesburg-Fremont So
160
1 Adam Ahrendsen Union, Laporte City Jr
2 Justin McCunn Red Oak Sr
3 Carson Babcock NHTV, New Hampton Jr
4 Cael Meyer West Delaware Jr
5 Zach Williams Osage Sr
6 Kalen Meyer Central Lyon GLR Jr
7 Matthew Doyle Independence Sr
8 Carson Johnson Gilbert Sr
9 Cade Everson Camanche Jr
10 Jared Shaw Garner-Hayfield-Ventura Sr
170
1 Cole Davis Independence Sr
2 Abraham Michel Maquoketa Sr
3 Jax Flynn Solon Sr
4 Jared Voss West Delaware Jr
5 Spencer Mooberry Osage Jr
6 Caleb Swalla Van Meter/Earlham Sr
7 Mason Griffin Emmetsburg Sr
8 Blake Liebe Sergeant Bluff-Lutton Sr
9 Elliott Sinnwell Charles City Sr
10 Connor Dehn Dubuque Wahlert Sr
182
1 Sage Walker Eddyville-Blakesburg-Fremont Sr
2 Jack Neuhaus West Delaware Sr
3 Jackson Kinsella Creston, Orient Macksburg Jr
4 Dylan Jeffers Keokuk Sr
5 Reese Moore Forest City So
6 Bryce Vande Weerd Central Lyon GLR Sr
7 Austin Roos Benton Community Jr
8 Dylan Meiners North Polk Jr
9 Caden Collins Charles City Jr
10 Bryce Anstoetter Dubuque Wahlert Sr
195
1 Wyatt Voelker West Delaware So
2 Evan Rosonke NHTV, New Hampton Sr
3 Carter Maynes Red Oak Sr
4 Sam Chapman Creston, Orient Macksburg Sr
5 Dylan Winkel Central Lyon GLR Jr
6 Christian Kremer Independence Sr
7 Isaac Boucher Mid Prairie Sr
8 Gabe Hemsted Carlisle Jr
9 Connor Murty East Marshall Jr
10 Jake Steenhoek Gilbert Sr
220
1 Cody Fisher Woodward Granger Sr
2 Kobe Simon West Liberty Jr
3 Seth Adrian Davenport Assumption Sr
4 Andrew Hamilton Algona Sr
5 Crew Howard Clarinda Jr
6 Kamrin Steveson Grinnell Jr
7 Treyton Burnikel Crestwood, Cresco Jr
8 Cayden Meskan Gilbert Jr
9 McKade Eisentrager Iowa Falls-Alden Sr
10 Colton Goodell Humboldt Jr
285
1 Kaden Sutton ADM Sr
2 Carson Petlon West Delaware Jr
3 Taven Rich Maquoketa Sr
4 Derrin Sesker Van Meter/Earlham Sr
5 Jarret Meyer Central Lyon GLR Sr
6 Cole Cremeens Williamsburg Sr
7 Cale Roller Atlantic Sr
8 Chris Van Der Brink Boyden-Hull Rock Valley Sr
9 Austin Kelso Forest City Sr
10 Jordan Vermeer West Lyon, Inwood Jr

3 thoughts on “Class 2A Individual and Tournament Team Rankings 1/22/20

Comments are closed.