Class 2A Individual and Tournament Team Rankings 1/7/20

Cam Phetxoumphone - Webster City

Photo courtesy of Troy Banning

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

Team Tournament Rankings
1 West Delaware (6)
2 Union, LaPorte City (6)
3 Centerville (4)
4 Winterset (4)
5 Osage (5)
6 Independence (4)
7 Solon (3)
8 Davenport Assumption (3)
9 Sergeant Bluff-Luton (4)
10 Bondurant-Farrar (4)
106
1 Cam Phetxoumphone Webster City So
2 Derrick Bass Davenport Assumption Fr
3 McKinley Robbins Greene County Fr
4 Cole Nelson Humboldt Sr
5 Carter Anderson Albia So
6 Carter Kolthoff SH-BCLUW So
7 Chase Fiser Bondurant-Farrar So
8 Jaxon Bussa Camanche Jr
9 Riece Graham Perry Jr
10 Lane Scorpil Columbus Community So
113
1 Carter Fousek Cresco, Crestwood So
2 Keaton Zeimet Central Dewitt Jr
3 Riley Anderson Bondurant-Farrar Jr
4 Cole Whitehead Center Point-Urbana Jr
5 Jon Burnette Spirit Lake Park So
6 Lincoln Mehlert Union, Laporte City Jr
7 Max Currier Clear Lake Fr
8 Carter Littlefield Jesup Sr
9 Cole Nelson Perry So
10 Kellen Moore Forest City Fr
120
1 Matthew Lewis Centerville Jr
2 Colby Lillegard Bondurant-Farrar Sr
3 Kolten Crawford Union, Laporte City Jr
4 Benjamin Schmitz Kuemper Catholic Sr
5 Dominik Ridout East Marshall So
6 Nicholas Fox Osage Fr
7 Taylor Kolthoff SH-BCLUW Sr
8 Kayden Gryp Williamsburg Jr
9 Cresten Craven Humboldt Sr
10 Johnny Hua MOC Floyd Valley Sr
126
1 Nathaniel Genobana Centerville Jr
2 Isaiah Weber Independence So
3 Brock Beck Grinnell Sr
4 Joe Sullivan Osage Sr
5 Sam Nelson Clear Lake Jr
6 Cael Ihle Gilbert Jr
7 Colby Wiederholt Van Meter/Earlham Sr
8 Hunter Worthen Union, LaPorte City So
9 Kanon Ekstam Bondurant-Farrar Jr
10 Austin Lenz Tipton Sr
132
1 Bryce Hatten Winterset Sr
2 Kain Luensman Monticello Jr
3 Eric Kinkaid Camanche So
4 Kayden Kauzlarich Centerville Sr
5 Chase Thomas Crestwood, Cresco Fr
6 Gage Long Ballard Jr
7 Nathan Curry Sergeant Bluff-Lutton Sr
8 Averee Abben Osage Jr
9 Landon Fenton PCM Monroe Jr
10 Wyatt Bieschke Benton Community Sr
138
1 Jalen Schropp Williamsburg Sr
2 Kruise Kiburz Winterset Sr
3 Michael Macias Davenport Assumption Fr
4 Isaac Bryan Sergeant Bluff-Lutton Jr
5 Keegan Scheeler Center Point-Urbana Sr
6 Payton Drake PCM Monroe Sr
7 Alberto Salmeron Iowa Falls-Alden Sr
8 Alec Staudt Charles City Jr
9 Michael Thomas Albia Sr
10 Gage Moorman Centerville Sr
145
1 Hayden Taylor Solon So
2 Jack Thomsen Union, Laporte City Sr
3 Jack West Winterset Sr
4 Jadyn Peyton West Delaware So
5 Jackson Rolfs Decorah Jr
6 Trestin Sales Eddyville-Blakesburg-Fremont Jr
7 Eli Rose Grinnell Jr
8 Dillon Sanders Washington Sr
9 Jake Nieman OA-BCIG Sr
10 Cayden Howland Iowa Falls-Alden Sr
152
1 Jack Gaukel Sergeant Bluff-Lutton Jr
2 Will Esmoil West Liberty Sr
3 Colby Tool PCM Monroe Jr
4 Zeb Gnida Solon Sr
5 Wyatt Appleseth Panorama Jr
6 Cam Rice Columbus Community Sr
7 Stone Schmitz Union, Laporte City So
8 Roush Jaeger Charles City Jr
9 Tyler Brown Winterset Jr
10 Hunter McFadden Eddyville-Blakesburg-Fremont So
160
1 Adam Ahrendsen Union, Laporte City Jr
2 Justin McCunn Red Oak Sr
3 Carson Babcock NHTV, New Hampton Jr
4 Zach Williams Osage Sr
5 Cael Meyer West Delaware Jr
6 Kalen Meyer Central Lyon GLR Jr
7 Matthew Doyle Independence Sr
8 Carson Johnson Gilbert Sr
9 Cade Everson Camanche Jr
10 Bret Hoyman Emmetsburg Sr
170
1 Cole Davis Independence Sr
2 Jax Flynn Solon Sr
3 Jared Voss West Delaware Jr
4 Spencer Mooberry Osage Jr
5 Caleb Swalla Van Meter/Earlham Sr
6 Mason Griffin Emmetsburg Sr
7 Elliott Sinnwell Charles City Sr
8 Connor Dehn Dubuque Wahlert Sr
9 Blake Liebe Sergeant Bluff-Lutton Sr
10 Nick Marovets Williamsburg Sr
182
1 Sage Walker Eddyville-Blakesburg-Fremont Sr
2 Jack Neuhaus West Delaware Sr
3 Jackson Kinsella Creston, Orient Macksburg Jr
4 Abraham Michel Maquoketa Sr
5 Dylan Jeffers Keokuk Sr
6 Bryce Vande Weerd Central Lyon GLR Sr
7 Reese Moore Forest City So
8 Austin Roos Benton Community Jr
9 Dylan Meiners North Polk Jr
10 Elijah Mitchell Decorah Sr
195
1 Wyatt Voelker West Delaware So
2 Evan Rosonke NHTV, New Hampton Sr
3 Isaac Boucher Mid Prairie Sr
4 Carter Maynes Red Oak Sr
5 Sam Chapman Creston, Orient Macksburg Sr
6 Dylan Winkel Central Lyon GLR Jr
7 Christian Kremer Independence Sr
8 Gabe Hemsted Carlisle Jr
9 Jack Sindlinger Charles City Sr
10 Zavion McMurran Estherville Lincoln Central Fr
220
1 Cody Fisher Woodward Granger Sr
2 Kobe Simon West Liberty Jr
3 Seth Adrian Davenport Assumption Sr
4 Kamrin Steveson Grinnell Jr
5 Andrew Hamilton Algona Sr
6 Crew Howard Clarinda Jr
7 Treyton Burnikel Crestwood, Cresco Jr
8 Cayden Meskan Gilbert Jr
9 McKade Eisentrager Iowa Falls-Alden Sr
10 Keean Kamerling Mount Vernon Jr
285
1 Taven Rich Maquoketa Sr
2 Kaden Sutton ADM Sr
3 Carson Petlon West Delaware Jr
4 Derrin Sesker Van Meter/Earlham Sr
5 Cole Cremeens Williamsburg Sr
6 Jarret Meyer Central Lyon GLR Sr
7 Cale Roller Atlantic Sr
8 Chris Van Der Brink Boyden-Hull Rock Valley Sr
9 Gavin Meints Algona Sr
10 TK Lang Sheldon/South O’Brien Sr