What: Ed Winger Classic
When: Saturday, January 19, 2019
Where: Urbandale High School
7111 Aurora Ave
Urbandale, IA 50322
Track Wrestling – direct link
Teams Entered:
#1 (3A) Southeast Polk
#1 (2A) PCM, Monroe
#3 (3A) Valley, West Des Moines
#5 (3A) Waukee
#5 (2A) Centerville
#6 (3A) Fort Dodge
#6 (2A) ADM
#7 (3A) North Scott
Ames, Ballard, Bettendorf, Cedar Falls, Council Bluffs Thomas Jefferson,
Dallas Center-Grimes, DM Lincoln, Dolwing Catholic,
Fort Madison, Glenwood, IC West, Johnston,
Urbandale
106
#5 (3A) Connor Kelly, Waukee (So)
#6 (3A) Dustin Bohren, Bettendorf (Fr)
#7 (3A) Rhiner Stahlbaum, Johnston (So)
#8 (3A) Lane Cowell, Fort Dodge (So)
113
#1 (3A) Drake Ayala, Fort Dodge (So)
#1 (2A) Matthew Lewis, Centerville (So)
#2 (3A) Nate Kahoe, DM Lincoln (Sr)
#3 (3A) Devin Harmison, SEP (Sr)
#6 (2A) Landon Fenton, PCM (So)
#7 (3A) Thurman Christensen, Waukee (So)
#10 (3A) Ethan Mahoney, Dowling Catholic (Fr)
120
#2 (3A) Hunter Garvin, IC West (Fr)
#2 (2A) Nathaniel Genobana, Centerville (So)
#3 (3A) Carson Taylor, Fort Dodge (Jr)
#4 (3A) Jacob Penrith, Cedar Falls (Sr)
#5 (3A) Aiden Evans, Bettendorf (Jr)
#6 (3A) Ayden Kingery, SEP (So)
#7 (3A) Nick Miller, Waukee (Sr)
126
#1 (2A) Adrew Flora, ADM (Sr)
#2 (3A) Nick Oldham, Valley, WDM (Sr)
#3 (3A) Thomas Edwards, Johnston (Jr)
#4 (2A) Kayden Kauzlarich, Centerville (Jr)
#5 (3A) Caleb McCabe, North Scott (Sr)
#7 (3A) Carter Martinson, SEP (Fr)
#8 (3A) Brooks Cowell, Fort Dodge (Jr)
#9 (3A) Carson Murray, Dowling Catholic (Jr)
#9 (2A) Payton Drake, PCM (Jr)
132
#5 (3A) Caleb Helgeson, Johnston (So)
#7 (3A) Camden Baarda, SEP (Jr)
#9 (3A) Jackson Barth, Cedar Falls (Jr)
138
#1 (3A) Nathan Marchand, SEP (Sr)
#2 (3A) Devin Strief, North Scott (So)
#4 (3A) Drevon Ross, Fort Dodge (Sr)
#5 (3A) Cody Anderson, Waukee (Jr)
#9 (3A) James Edwards, Johnston (Jr)
#10 (3A) Graham Gambrall, IC West (So)
145
#2 (3A) Collin Lewis, North Scott (Sr)
#2 (2A) Colby Tool, PCM (So)
#3 (3A) Caleb Corbin, Valley, WDM (So)
#5 (3A) Ryan Strickland, SEP (Sr)
#10 (3A) Logan Adamson, Bettendorf (So)
152
#1 (3A) Lance Runyon, SEP (Sr)
#4 (3A) Mason Seifried, Waukee (Sr)
#5 (3A) Cade Moss, Johnston (Sr)
#6 (3A) Jake Matthaidess, North Scott (Jr)
#7 (3A) Luke Fistler, Dallas Center-Grimes (Jr)
#8 (3A) Owen Towers, Urbandale (Sr)
160
#1 (3A) Cade DeVos, SEP (Sr)
#1 (2A) Skyler Noftsger, Ballard (Sr)
#2 (2A) Wes Cummings, PCM (Sr)
#4 (3A) Shawn Brown, DM Lincoln (Sr)
#6 (3A) Hayden Friedrichsen, Urbandale (Sr)
#7 (3A) Voyen Adamson, Bettendorf (Sr)
170
#1 (3A) Anthony Zach, Waukee (Sr)
#3 (3A) Blake Underwood, Valley, WDM (Jr)
#3 (2A) Jarron Trausch, PCM (Sr)
#4 (3A) Will Jefferson, Bettendorf (Sr)
#5 (3A) Zach Needham, Dallas Center-Grimes (Jr)
#9 (3A) Kaden Smith, Fort Dodge (Sr)
182
#1 (2A) Nolan Harsh, ADM (Sr)
#3 (2A) Lucas Roland, PCM (Sr)
#4 (3A) Brett Mower, Glenwood (Sr)
#6 (3A) Will Hoeft, IC West (Jr)
#10 (3A) Alex Blizzard, Bettendorf (Sr)
195
#1 (3A) Gabe Christenson, SEP (Jr)
#6 (3A) Sam Hayes, Fort Madison (Sr)
#8 (3A) Triston Licht, Fort Dodge (Sr)
220
#1 (3A) Greg Hagen, Dowling Catholic (Sr)
#2 (3A) Cameron Baker, CBTJ (Sr)
#7 (3A) Kalob Runyon, SEP (So)
#8 (3A) Landon Green, IC West (Sr)
#8 (2A) Kaden Sutton, ADM (Jr)
#9 (3A) Cael Thorson, Waukee (Jr)
285
#1 (3A) Beau Lombardi, Valley, WDM (Sr)
#6 (3A) Griffin Liddle, Bettendorf (So)
#10 (3A) Justin Campbell, Cedar Falls (Sr)
5 thoughts on “Ed Winger Classic – Ranked Teams and Wrestlers”
    1. Think Urbandale jumped the gun on canceling.
      The worst will be over by morning. Those that couldnt make it would be their choice but plenty of local teams to have t and e tournament.

Comments are closed.