56th Ken Kraft Midlands – Final Results

Final Team Scores

1 Iowa 184.0
2 Northern Iowa 119.5
3 Northwestern 110.0
4 Wisconsin 97.5
5 Princeton 92.5
6 Arizona State 83.0
7 Fresno State 69.5
8 Army West Point 68.0
9 Illinois 65.0
10 Campbell 57.5

Midlands Championship Matches:

125:

#2 Sebastia Rivera (Northwestern) won by decision, 7-2, over #1 Spencer Lee

133:

#2 Austin Desanto won by major decision, 15-5, over #4 Noah Gonser (Campbell)

141:

#1 Josh Alber won by decision, 5-2, over #2 Max Murin

149:

#1 Matt Kolodzik (Princeton) won by decision, 3-1, over #3 Max Thomsen

157:

#1 Ryan Deakin (Northwestern) won by decision, 6-2, over #2 Kaleb Young

165:

#2 Alex Marinelli won by decision, 4-3, over #1 Evan Wick (Wisconsin)

174:

#1 Zahid Valencia (Arizona State) won by major decision, 17-7, over #2 Taylor Lujan

184:

#1 Drew Foster won by decision, 3-2, over #2 Cash Wilcke

197:

#1 Pat Brucki (Princeton) won by major decision, 13-4, over Tanner Sloan (South Dakota State)

285:

#3 Tanner Hall won by decision, 4-3, over #1 Conan Jennings

Third Place Matches:

125:

Pat Glory (Princeton) won by major decision over Connor Brown (Wisconsin) (Maj 14-5)

133:

Zachary Sherman (North Carolina – UNAT) won by decision over Josiah Kline (Arizona State) (Dec 7-3)

141:

Yahya Thomas (Northwestern) won by decision over Michael Blockhus (Northern Iowa – UNAT) (Dec 8-1)

149:

Sammy Sasso (Ohio State – UNAT) won in sudden victory – 1 over Pat Lugo (Iowa) (SV-1 6-4)

157:

Zach Hartman (Bucknell) won by decision over Jeren Glosser (Iowa) (Dec 8-3)

165:

Joshua Shields (Arizona State) won by decision over Bryce Steiert (Northern Iowa) (Dec 3-2)

174:

Brit Wilson (Northern Illinois) won by decision over Andrew Morgan (Campbell) (Dec 11-5)

184:

Mason Reinhardt (Wisconsin) won by decision over Jackson Hemauer (Fresno State) (Dec 4-1)

197:

Lucas Davison (Northwestern – UNAT) won by decision over Rocco Caywood (Army West Point) (Dec 6-4)

285:

Matt Stencel (Central Michigan) won by decision, 8-4, over AJ Nevills (Fresno State)

Fifth Place Matches:

125:

Travis Piotrowski (Illinois) vs Justin Cardani (Illinois, Unattached)

133:

Dylan Duncan (Illinois) Paul Glynn (Iowa)

141:

Joey Gould (Bucknell) vs Corey Shie (Army)

149:

Alec Pantaleo (Michigan) vs Jacori Teemer (Arizona State, unattached)

157:

Mike D’Angelo vs Eric Barone (Illinois)

165:

Jonathan Viruet (Brown) vs Caden McWhirter (Northern Illinois)

174:

Willie Scott (Rutgers) vs Ryan Christensen (Wisconsin)

184:

Christian LaFragola (Brown) vs Gavin Hoffman (Ohio State, unattached)

197:

Jacob Warner (Iowa) vs Thomas Lane  (Cal Poly)

285:

Jere Heeno (Campbell, unattached) vs Mason Parris (Michigan, unattached)

7th Place Matches:

125:

Kyle Biscoglia (UNI) won by decision, 3-1, over Elijah Oliver (Indiana)

285:

Tony Cassioppi (Iowa) won by forfeit over Trent Hillger (Wisconsin)

Advertisements