Harold Nichols Cyclone Open – 2018 Final Results

Fresh/Soph Division – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kevin Radcliff of Iowa Central Community College
  • 2nd Place – Ethan Rotondo of Unattached
  • 3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 3rd Place – Corey Cabanban of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Jakob Allison of Iowa State – Unattached
  • 6th Place – Kyle Biscolglia of Northern Iowa
  • 6th Place – Jeffery Williams of Central Baptist

1st Place Match

  • Kevin Radcliff (Iowa Central Community College) won by decision over Ethan Rotondo (Unattached) (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Corey Cabanban (Iowa State – Unattached) won by decision over Jakob Allison (Iowa State – Unattached) (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Kyle Biscolglia (Northern Iowa) and Jeffery Williams (Central Baptist) (DFF)

Fresh/Soph Division – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shea Ruffridge of Grand View (Iowa)
  • 2nd Place – Dominic Dentino of Unattached
  • 3rd Place – Sinjin Briggs of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Steven Anthes of Iowa Central Community College

Round 1

  • Shea Ruffridge (Grand View (Iowa)) won by fall over Steven Anthes (Iowa Central Community College) (Fall 0:11)
  • Dominic Dentino (Unattached) won by decision over Sinjin Briggs (Iowa State – Unattached) (Dec 6-2)

Round 2

  • Dominic Dentino (Unattached) won by fall over Steven Anthes (Iowa Central Community College) (Fall 1:47)
  • Shea Ruffridge (Grand View (Iowa)) won by decision over Sinjin Briggs (Iowa State – Unattached) (Dec 8-1)

Round 3

  • Sinjin Briggs (Iowa State – Unattached) won by tech fall over Steven Anthes (Iowa Central Community College) (TF 18-0)
  • Shea Ruffridge (Grand View (Iowa)) won by decision over Dominic Dentino (Unattached) (Dec 3-1)

Fresh/Soph Division – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 1st Place – Michael Blockhus of Northern Iowa
  • 2nd Place – Damond Lockner of Iowa Central Community College
  • 3rd Place – Jeremy Schoenherr of Unattached
  • 4th Place – Samuel Loyd of Grand View University
  • 6th Place – Carter Weeks of Iowa State Wrestling Club
  • 6th Place – Matt Robertson of Grand View University

1st Place Match

  • Michael Blockhus (Northern Iowa) won by major decision over Damond Lockner (Iowa Central Community College) (Maj 10-2)

3rd Place Match

  • Jeremy Schoenherr (Unattached) won by major decision over Samuel Loyd (Grand View University) (Maj 21-9)

5th Place Match

  • Carter Weeks (Iowa State Wrestling Club) and Matt Robertson (Grand View University) (DFF)

Fresh/Soph Division – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drew Scharenbrock of Unattached
  • 2nd Place – Gable Fox of Northern Iowa
  • 3rd Place – Tanner Abbas of Grand View (Iowa)
  • 4th Place – Trevor Anderson of Grand View (Iowa)
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Blake Ryerson of Grand View University
  • 6th Place – Noah Neemer of Iowa State – Unattached

1st Place Match

  • Drew Scharenbrock (Unattached) won by major decision over Gable Fox (Northern Iowa) (Maj 15-5)

3rd Place Match

  • Tanner Abbas (Grand View (Iowa)) won by major decision over Trevor Anderson (Grand View (Iowa)) (Maj 15-5)

5th Place Match

  • Blake Ryerson (Grand View University) and Noah Neemer (Iowa State – Unattached) (DFF)

Fresh/Soph Division – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cayd Lara of Northern Iowa
  • 2nd Place – Anders Lantz of University of Wisconsin
  • 3rd Place – Dalton Jensen of Unattached
  • 4th Place – Lucas Bratland of Iowa State Wrestling Club
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – William Condon of Iowa State Wrestling Club
  • 6th Place – Isaac Judge of Iowa State – Unattached

1st Place Match

  • Cayd Lara (Northern Iowa) won by decision over Anders Lantz (University of Wisconsin) (Dec 12-11)

3rd Place Match

  • Dalton Jensen (Unattached) won by fall over Lucas Bratland (Iowa State Wrestling Club) (Fall 0:24)

5th Place Match

  • Isaac Judge (Iowa State – Unattached) and William Condon (Iowa State Wrestling Club) (DFF)

Fresh/Soph Division – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Dow of Unattached
  • 2nd Place – Zane Mulder of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Nick Lucas of Pratt Community College
  • 4th Place – Martell Boone of University of Missouri
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Derek McDaniel Jr of Fitz Wrestling Academy
  • 6th Place – Tate Battani of Iowa State – Unattached

1st Place Match

  • Tyler Dow (Unattached) won by major decision over Zane Mulder (Iowa State – Unattached) (Maj 17-3)

3rd Place Match

  • Nick Lucas (Pratt Community College) won by major decision over Martell Boone (University of Missouri) (Maj 14-3)

5th Place Match

  • Derek McDaniel Jr (Fitz Wrestling Academy) and Tate Battani (Iowa State – Unattached) (DFF)

Fresh/Soph Division – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah Kent of University of Missouri
  • 2nd Place – Logan Schumacher of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Mac Southard of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Ashton Eyler of Iowa Central Community College
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – DeMichael Franklin of Iowa State – Unattached
  • 6th Place – Taylan Entriken of Iowa State – Unattached

1st Place Match

  • Jeremiah Kent (University of Missouri) won by decision over Logan Schumacher (Iowa State – Unattached) (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Mac Southard (Iowa State – Unattached) won by decision over Ashton Eyler (Iowa Central Community College) (Dec 13-6)

5th Place Match

  • Taylan Entriken (Iowa State – Unattached) and DeMichael Franklin (Iowa State – Unattached) (DFF)

Fresh/Soph Division – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jared Krattiger of Unattached
  • 2nd Place – Tyler Buesgens of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Gavin Lively of Pratt Community College
  • 4th Place – Benjamin Lee of Unattached
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Brian Stanford of Iowa Central Community College
  • 6th Place – Alec McDowell of Iowa State – Unattached

1st Place Match

  • Jared Krattiger (Unattached) won by decision over Tyler Buesgens (Iowa State – Unattached) (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Gavin Lively (Pratt Community College) won by decision over Benjamin Lee (Unattached) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Alec McDowell (Iowa State – Unattached) and Brian Stanford (Iowa Central Community College) (DFF)

Fresh/Soph Division – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyrell Gordon of Northern Iowa
  • 2nd Place – Hunter DeJong of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Cordel Duhart of Missouri
  • 4th Place – Tyler Roling of Iowa State Wrestling Club
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Chris Henderson of Pratt Community College
  • 6th Place – Andrew Salemme of Unattached

1st Place Match

  • Tyrell Gordon (Northern Iowa) won by decision over Hunter DeJong (Iowa State – Unattached) (Dec 2-0)

3rd Place Match

  • Cordel Duhart (Missouri) won by decision over Tyler Roling (Iowa State Wrestling Club) (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Andrew Salemme (Unattached) and Chris Henderson (Pratt Community College) (DFF)

Fresh/Soph Division – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Francis Duggan of Iowa State – Unattached
  • 2nd Place – Boone McDermott of Iowa Central Community College
  • 3rd Place – Noah Broderson of Iowa Central Community College
  • 4th Place – Amari Latimer of Iowa Central Community College
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Bryce Esmoil of Northern Iowa
  • 6th Place – Jeremiah Fry of Prostyle Wrestling Club

1st Place Match

  • Francis Duggan (Iowa State – Unattached) won by decision over Boone McDermott (Iowa Central Community College) (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Noah Broderson (Iowa Central Community College) won by decision over Amari Latimer (Iowa Central Community College) (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Bryce Esmoil (Northern Iowa) and Jeremiah Fry (Prostyle Wrestling Club) (DFF)

Open Division – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Mackall of Iowa State – Unattached
  • 2nd Place – Cameron Valdiviez of University of Missouri
  • 3rd Place – Justin Portillo of Grand View University

Round 1

  • Alex Mackall (Iowa State – Unattached) won by decision over Cameron Valdiviez (University of Missouri) (Dec 8-5)
  • Justin Portillo (Grand View University) received a bye () (Bye)

Round 2

  • Alex Mackall (Iowa State – Unattached) won by decision over Justin Portillo (Grand View University) (Dec 15-8)
  • Cameron Valdiviez (University of Missouri) received a bye () (Bye)

Round 3

  • Alex Mackall (Iowa State – Unattached) received a bye () (Bye)
  • Cameron Valdiviez (University of Missouri) won by fall over Justin Portillo (Grand View University) (Fall 2:22)

Open Division – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Allan Hart of University of Missouri
  • 2nd Place – Todd Small of Cyclone Regional Training Cent
  • 3rd Place – Michael Cullen of University of Wisconsin
  • 4th Place – Dante Tacchia of Grand View University
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Jens Lantz of University of Wisconsin
  • 6th Place – Jack Wagner of Northern Iowa

1st Place Match

  • Allan Hart (University of Missouri) won by decision over Todd Small (Cyclone Regional Training Cent) (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Michael Cullen (University of Wisconsin) won by decision over Dante Tacchia (Grand View University) (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Jack Wagner (Northern Iowa) and Jens Lantz (University of Wisconsin) (DFF)

Open Division – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristan Moran of University of Wisconsin
  • 2nd Place – Josh Alber of Northern Iowa
  • 3rd Place – Ian Parker of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Eric Clarke of Grand View University
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Ryan Leisure of Iowa State – Unattached
  • 6th Place – Nick Nasenbeny of University of Missouri

1st Place Match

  • Tristan Moran (University of Wisconsin) won by fall over Josh Alber (Northern Iowa) (Fall 4:39)

3rd Place Match

  • Ian Parker (Iowa State – Unattached) won by major decision over Eric Clarke (Grand View University) (Maj 16-5)

5th Place Match

  • Nick Nasenbeny (University of Missouri) and Ryan Leisure (Iowa State – Unattached) (DFF)

Open Division – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Harold `Brock` Mauller of University of Missouri
  • 2nd Place – Jarrett Degen of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Cole Martin of University of Wisconsin
  • 4th Place – Josh Wenger of Grand View University
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Devin Bahr of University of Wisconsin
  • 6th Place – Garrett Model of University of Wisconsin

1st Place Match

  • Harold `Brock` Mauller (University of Missouri) won by decision over Jarrett Degen (Iowa State – Unattached) (Dec 12-6)

3rd Place Match

  • Cole Martin (University of Wisconsin) won by decision over Josh Wenger (Grand View University) (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Garrett Model (University of Wisconsin) and Devin Bahr (University of Wisconsin) (DFF)

Open Division – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jarrett Jacques of Missouri
  • 2nd Place – Steven Lawrence of Grand View University
  • 3rd Place – David Carr of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Paden Moore of Northern Iowa
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Phyllip DeLoach of University of Missouri
  • 6th Place – Peyton Mocco of Missouri

1st Place Match

  • Jarrett Jacques (Missouri) won by decision over Steven Lawrence (Grand View University) (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • David Carr (Iowa State – Unattached) won by decision over Paden Moore (Northern Iowa) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Phyllip DeLoach (University of Missouri) and Peyton Mocco (Missouri) (DFF)

Open Division – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Evan Wick of University of Wisconsin
  • 2nd Place – Bryce Steiert of Northern Iowa
  • 3rd Place – Brady Jennings of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Izaec Quintanilla of University of Wisconsin
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Travis Willers of Iowa Central Community College
  • 6th Place – Austin Coy of Grand View University

1st Place Match

  • Evan Wick (University of Wisconsin) won by decision over Bryce Steiert (Northern Iowa) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Brady Jennings (Iowa State – Unattached) won by fall over Izaec Quintanilla (University of Wisconsin) (Fall 3:35)

5th Place Match

  • Travis Willers (Iowa Central Community College) and Austin Coy (Grand View University) (DFF)

Open Division – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Taylor Lujan of Northern Iowa
  • 2nd Place – Marcus Coleman of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Ryan Christensen of University of Wisconsin
  • 4th Place – Blake Joiner of Grand View University
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Caleb Coleman of Grand View University
  • 6th Place – Lawton Benna of Grand View University

1st Place Match

  • Taylor Lujan (Northern Iowa) won by decision over Marcus Coleman (Iowa State – Unattached) (Dec 10-7)

3rd Place Match

  • Ryan Christensen (University of Wisconsin) won by decision over Blake Joiner (Grand View University) (Dec 8-2)

5th Place Match

  • Caleb Coleman (Grand View University) and Lawton Benna (Grand View University) (DFF)

Open Division – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drew Foster of Northern Iowa
  • 2nd Place – Sam Colbray of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Danny Bush of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Mason Reinhardt of University of Wisconsin
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Gabriel Rangel of Grand View University
  • 6th Place – Ethan Leighton of Grand View University

1st Place Match

  • Drew Foster (Northern Iowa) won by major decision over Sam Colbray (Iowa State – Unattached) (Maj 14-0)

3rd Place Match

5th Place Match

  • Ethan Leighton (Grand View University) and Gabriel Rangel (Grand View University) (DFF)

Open Division – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Willie Miklus of Iowa State – Unattached
  • 2nd Place – Evan Hansen of Grand View University
  • 3rd Place – Kaden Sauer of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Brady Wetter of University of Wisconsin
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Izaak Shedenhelm of Northern Iowa
  • 6th Place – Taylor Watkins of University of Missouri

1st Place Match

  • Willie Miklus (Iowa State – Unattached) won by decision over Evan Hansen (Grand View University) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Kaden Sauer (Iowa State – Unattached) won by fall over Brady Wetter (University of Wisconsin) (Fall 1:00)

5th Place Match

  • Izaak Shedenhelm (Northern Iowa) and Taylor Watkins (University of Missouri) (DFF)

Open Division – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trent Hillger of University of Wisconsin
  • 2nd Place – Carter Isley of Northern Iowa
  • 3rd Place – Gannon Gremmel of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Cooper Thomas of Grand View University
  • 6th Place – Ethan Anderson of Iowa State – Unattached
  • 6th Place – Rodrigo Diaz of University of Missouri

1st Place Match

3rd Place Match

5th Place Match

  • Ethan Anderson (Iowa State – Unattached) and Rodrigo Diaz (University of Missouri) (DFF)
Advertisements

One thought on “Harold Nichols Cyclone Open – 2018 Final Results

  1. Pingback: What We Learned: The Season is BACK |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.