63rd John J Harris Invitational – Final Results

WATCH FULL ARCHIVES

TOP 10 TEAM SCORES

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Shaha of Mt Ayr
  • 2nd Place – Joe Weaver of Atlantic
  • 3rd Place – Connor Attkisson of Tri-Center Neola
  • 4th Place – Johnathan Erp of Red Oak
  • 5th Place – Jakson Cobb of Wayne
  • 6th Place – Tyler Halloran of Clarinda

1st Place Match

  • Bryce Shaha (Mt Ayr) 33-2, Fr. over Joe Weaver (Atlantic) 30-13, Fr. (Dec 12-5)

3rd Place Match

  • Connor Attkisson (Tri-Center Neola) 33-4, So. over Johnathan Erp (Red Oak) 31-8, So. (MD 12-2)

5th Place Match

  • Jakson Cobb (Wayne) 25-9, Fr. over Tyler Halloran (Clarinda) 23-16, Jr. (Fall 1:34)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Wyatt Dale of Central Decatur
  • 2nd Place – Kaden Bolton of Creston- Orient Macksburg
  • 3rd Place – Trae Ehlen of Mt Ayr
  • 4th Place – Aybren Moore of Atlantic
  • 5th Place – Sam Kyle of Missouri Valley
  • 6th Place – Jake Porter of Winterset

1st Place Match

  • Wyatt Dale (Central Decatur) 29-6, Sr. over Kaden Bolton (Creston- Orient Macksburg) 24-9, Fr. (MD 12-2)

3rd Place Match

  • Trae Ehlen (Mt Ayr) 27-8, Fr. over Aybren Moore (Atlantic) 30-16, So. (Fall 5:27)

5th Place Match

  • Sam Kyle (Missouri Valley) 27-13, Jr. over Jake Porter (Winterset) 13-11, Jr. (Fall 5:03)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Hatten of Winterset
  • 2nd Place – Blaine Beeler of Adair Casey/Guthrie Center
  • 3rd Place – Steele McLaren of Atlantic
  • 4th Place – Garon Wurster of Creston- Orient Macksburg
  • 5th Place – Zayne Carrier of Missouri Valley
  • 6th Place – Trent Terrell of Wayne

1st Place Match

  • Bryce Hatten (Winterset) 24-7, So. over Blaine Beeler (Adair Casey/Guthrie Center) 31-7, Jr. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Steele McLaren (Atlantic) 28-15, Fr. over Garon Wurster (Creston- Orient Macksburg) 15-10, Fr. (Fall 2:33)

5th Place Match

  • Zayne Carrier (Missouri Valley) 34-10, Sr. over Trent Terrell (Wayne) 20-14, Fr. (Dec 9-4)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kole Hansen of Atlantic
  • 2nd Place – Teagan Lundquist of Southwest Valley
  • 3rd Place – Danny Nordquist of Panorama
  • 4th Place – Kolby Hulett of Creston- Orient Macksburg
  • 5th Place – Quinten Vogel of Missouri Valley
  • 6th Place – Trenton Cook of Winterset

1st Place Match

  • Kole Hansen (Atlantic) 31-8, Sr. over Teagan Lundquist (Southwest Valley) 32-2, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Danny Nordquist (Panorama) 30-6, Sr. over Kolby Hulett (Creston- Orient Macksburg) 25-9, Fr. (Dec 10-8)

5th Place Match

  • Quinten Vogel (Missouri Valley) 30-16, Jr. over Trenton Cook (Winterset) 15-12, Sr. (Fall 4:48)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabe Ruepke of Chariton
  • 2nd Place – Chase McLaren of Atlantic
  • 3rd Place – Jack West of Winterset
  • 4th Place – Wyatt Appleseth of Panorama
  • 5th Place – Dylan Heideman of Bedford/Lenox
  • 6th Place – Cameron Vanderhoof of Red Oak

1st Place Match

  • Gabe Ruepke (Chariton) 23-1, Sr. over Chase McLaren (Atlantic) 42-4, Jr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Jack West (Winterset) 25-2, So. over Wyatt Appleseth (Panorama) 30-6, Fr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Dylan Heideman (Bedford/Lenox) 20-6, Sr. over Cameron Vanderhoof (Red Oak) 30-12, Jr. (Fall 1:37)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Gutknecht of Clarinda
  • 2nd Place – Connor Lange of Missouri Valley
  • 3rd Place – Kruise Kiburz of Winterset
  • 4th Place – Dylin Harberts of Chariton
  • 5th Place – Cade Vicker of Creston- Orient Macksburg
  • 6th Place – Noah Kirtley of Panorama

1st Place Match

  • Austin Gutknecht (Clarinda) 28-2, Sr. over Connor Lange (Missouri Valley) 36-1, Jr. (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Kruise Kiburz (Winterset) 5-1, . over Dylin Harberts (Chariton) 21-7, Sr. (Fall 5:20)

5th Place Match

  • Cade Vicker (Creston- Orient Macksburg) 18-14, Sr. over Noah Kirtley (Panorama) 29-10, Jr. (Fall 1:50)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mitchel Swank of Creston- Orient Macksburg
  • 2nd Place – Duke Kyle of Missouri Valley
  • 3rd Place – Bryson Freeberg of Tri-Center Neola
  • 4th Place – Nate Briggs of Bedford/Lenox
  • 5th Place – Blake Ryerson of Winterset
  • 6th Place – Logan Calkins of Southwest Valley

1st Place Match

  • Mitchel Swank (Creston- Orient Macksburg) 28-5, Sr. over Duke Kyle (Missouri Valley) 39-5, Jr. (Fall 3:52)

3rd Place Match

  • Bryson Freeberg (Tri-Center Neola) 25-10, So. over Nate Briggs (Bedford/Lenox) 24-5, Sr. (Fall 0:15)

5th Place Match

  • Blake Ryerson (Winterset) 15-9, . over Logan Calkins (Southwest Valley) 30-10, Sr. (Fall 2:52)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Skeeter Bostwick of Missouri Valley
  • 2nd Place – Justin McCunn of Red Oak
  • 3rd Place – Drew Venteicher of Bedford/Lenox
  • 4th Place – Connor Pellett of Atlantic
  • 5th Place – Kaleb Stogdill of Panorama
  • 6th Place – Derik Mueller of Griswold

1st Place Match

  • Skeeter Bostwick (Missouri Valley) 40-3, Sr. over Justin McCunn (Red Oak) 33-6, So. (Fall 1:51)

3rd Place Match

  • Drew Venteicher (Bedford/Lenox) 23-4, So. over Connor Pellett (Atlantic) 32-14, Jr. (Fall 0:52)

5th Place Match

  • Kaleb Stogdill (Panorama) 28-9, Sr. over Derik Mueller (Griswold) 24-17, So. (Fall 3:20)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcus Daughton of Mt Ayr
  • 2nd Place – Hunter Cobb of Wayne
  • 3rd Place – Dylan Dalton of Southwest Valley
  • 4th Place – Luke Jones of Central Decatur
  • 5th Place – Kolby Tomas of Creston- Orient Macksburg
  • 6th Place – Jeremy Miller of Tri-Center Neola

1st Place Match

  • Marcus Daughton (Mt Ayr) 31-3, Sr. over Hunter Cobb (Wayne) 21-9, Jr. (Fall 3:13)

3rd Place Match

  • Dylan Dalton (Southwest Valley) 24-9, Sr. over Luke Jones (Central Decatur) 26-7, Sr. (Dec 9-5)

5th Place Match

  • Kolby Tomas (Creston- Orient Macksburg) 21-15, Sr. over Jeremy Miller (Tri-Center Neola) 25-16, Sr. (Fall 1:33)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathan Haynes of Missouri Valley
  • 2nd Place – Gunnar Grunsted of Panorama
  • 3rd Place – Carter Maynes of Red Oak
  • 4th Place – Kyle Owens of Shenandoah
  • 5th Place – Jonathan Bair of Clarke
  • 6th Place – Jace Morgenstern of Clarinda

1st Place Match

  • Nathan Haynes (Missouri Valley) 39-2, Sr. over Gunnar Grunsted (Panorama) 32-2, Sr. (MD 12-4)

3rd Place Match

  • Carter Maynes (Red Oak) 16-6, So. over Kyle Owens (Shenandoah) 38-5, Sr. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • Jonathan Bair (Clarke) 18-6, Jr. over Jace Morgenstern (Clarinda) 23-19, Sr. (Dec 4-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Derek Venteicher of Bedford/Lenox
  • 2nd Place – Nick Dickerson of Shenandoah
  • 3rd Place – Nick Haynes of Missouri Valley
  • 4th Place – Trevor Carey of Panorama
  • 5th Place – Beau Barncastle of Creston- Orient Macksburg
  • 6th Place – Carlos Nunez of Clarinda Academy

1st Place Match

  • Derek Venteicher (Bedford/Lenox) 28-1, Sr. over Nick Dickerson (Shenandoah) 37-5, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Nick Haynes (Missouri Valley) 42-4, So. over Trevor Carey (Panorama) 29-6, Sr. (Fall 0:36)

5th Place Match

  • Beau Barncastle (Creston- Orient Macksburg) 17-14, Jr. over Carlos Nunez (Clarinda Academy) 15-12, . (Dec 14-8)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dalton Holmes of Panorama
  • 2nd Place – Brenden Christensen of Bedford/Lenox
  • 3rd Place – Cole Nebel of Shenandoah
  • 4th Place – Trevor Whited of Missouri Valley
  • 5th Place – Sam Chapman of Creston- Orient Macksburg
  • 6th Place – Reid Walters of Chariton

1st Place Match

  • Dalton Holmes (Panorama) 27-4, Sr. over Brenden Christensen (Bedford/Lenox) 21-2, Sr. (Dec 6-1)

3rd Place Match

  • Cole Nebel (Shenandoah) 35-8, Sr. over Trevor Whited (Missouri Valley) 17-5, Sr. (Fall 3:31)

5th Place Match

  • Sam Chapman (Creston- Orient Macksburg) 20-12, So. over Reid Walters (Chariton) 18-15, Jr. (Dec 12-8)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tom Rief of Missouri Valley
  • 2nd Place – Chance Strough of Bedford/Lenox
  • 3rd Place – Tyler Courtier of Shenandoah
  • 4th Place – Colton Kinnison of Red Oak
  • 5th Place – Trevor Kinyon of Creston- Orient Macksburg
  • 6th Place – Jory Christensen of Nodaway Valley

1st Place Match

  • Tom Rief (Missouri Valley) 41-1, Sr. over Chance Strough (Bedford/Lenox) 24-1, Jr. (TF-1.5 2:09 (19-4))

3rd Place Match

  • Tyler Courtier (Shenandoah) 34-2, Jr. over Colton Kinnison (Red Oak) 27-15, Jr. (Fall 1:09)

5th Place Match

  • Trevor Kinyon (Creston- Orient Macksburg) 9-4, Jr. over Jory Christensen (Nodaway Valley) 13-12, So. (Fall 3:22)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – John McConkey of Atlantic
  • 2nd Place – Arron Olson of Missouri Valley
  • 3rd Place – Blake Sevier of Creston- Orient Macksburg
  • 4th Place – Dan Jensen of Panorama
  • 5th Place – Taylor Good of Chariton
  • 6th Place – Josh Cox of Mt Ayr

1st Place Match

  • John McConkey (Atlantic) 40-1, Sr. over Arron Olson (Missouri Valley) 32-7, Jr. (Fall 1:34)

3rd Place Match

  • Blake Sevier (Creston- Orient Macksburg) 24-11, Sr. over Dan Jensen (Panorama) 22-9, Sr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Taylor Good (Chariton) 16-11, Sr. over Josh Cox (Mt Ayr) 27-11, Jr. (TB-1 5-3)
Advertisements