Iowans Competing At Tulsa Nationals

The 2018 Flo Tulsa Nationals kick off tonight. Here is a list of the Iowans making the trip south for one of the toughest kids tournaments in the country. Here is some event info as well.

***All mats will be live streamed on Flowrestling.org (subscription required)***

SCHEDULE:
Thursday, January 18, 2018
7:00 PM – Approx. 9:30 PM: Wrestling Begins (6, 8-10, & Under)

Friday, January 19, 2018
8:30 AM – 2:00 PM: Wrestling begins for 6, 8, 10 & Under
2:30 PM – 11:00 PM: Wrestling begins for 12 and 15 & Under

Saturday, January 20, 2018
8:00 AM – 11:30 AM: Wrestling begins for 6, 8, 10 & Under
11:30 AM – 3:30 PM: Wrestling begins for 12, 15 & Under
5:00 PM:  Parade of Champions (Girls and Boys All Ages)
6:00 PM: Finals (all age groups)

6 & Under
40 Amir Newman-Winfrey Hammer Time Wrestling Academy Desmoines
52 Kellen Mahoney Ubasa Wrestling Academy Granger
55 Liam Jennett Team Porcelli Madrid
60 Braylon Peters Hammer Time Wrestling Academy Merrill
HWT Anakin Deppe Hammerin Hawks Cedar rapids
HWT Ryne Dobson CIWC/Team Intensity Ankeny
8 & Under
46 Justin Knipfer Louisa-Muscatine JR club Grandview
49 Chase Watkinson Hammerin Hawks Cedar rapids
55 Tj Lovell Hammerin Hawks Keystone
61 Coy Mehlert Knights Wrestling Club La Porte City
61 Talas Zimmerman Waverly Area Wrestling Club Janesville
64 Dawson Youngblut Iawc Volga
64 Rush Jennett 2021 Madrid
64 Taitumn Deppe TNT Elite cedar rapids
70 Camden Sherman Southern Iowa Outlaws Oskaloosa
70 Maximus Dhabolt Hammer Time Wrestling Academy Des Moines
75 Dawson Whitinger Hammer Time Wrestling Academy Ankeny
75 Kolby Sprole Waverly Area Wrestling Club Shell Rock
85 Boston Peters Hammer Time Wrestling Academy Merrill
10 & Under
52 Nickolus McCrea Hammer Time Wrestling Academy Bondurant
52 Tayler Kibbee Waverly Area Wrestling Club Janesville
55 Cael McCabe Eastern Iowa Wrestling Club Fairfield
64 Gadje Thomas Hammer Time Wrestling Academy Des Moines
64 Jace Hedeman Eastern Iowa Wrestling Club Laporte city
64 Kanaan Delagardelle Team Bosco Waterloo
64 Landen Davis Southern Iowa Outlaws Eddyville
64 Teagan Kendall Hammerin Hawks Cedar Rapids
70 Gavin Landers Iawc Denver
70 Trace Robertson Clipper Wrestling Club North Liberty
73 Blake Fox Iawc New Haven
73 Wes Anderson Sebolt Wrestling Academy Waukee
76 Gabe Rubino Ubasa Wrestling Academy Urbandale
76 Noah Beckett Waverly Area Wrestling Club Waverly
80 Grayson Jones Southern Iowa Outlaws sigourney
80 Keaton Mulford Disciples of Wrestling Iowa Falls
80 Kyler Knaack Team Bosco Independence
80 Nolan Fellers Seabolt Wrestling Academy Bondurant
80 Wil Oberbroeckling Sebolt Wrestling Academy Bondurant
85 Chase Schroeder Clipper Wrestling Club Iowa City
85 Mekyver Hagarty Charles City Comets Charles City
90 Ethan Bibler Waverly Area Wrestling Club Waverly
90 Kendyll Kerr Bettendorf Wrestling Club Bettendorf
90 Logan Bruxvoort Ubasa Leighton
100 Taylor Mahler Waverly Area Wrestling Club Hampton
110 Dreshaun Staton Ross Sebolt Wrestling Academy fort dodge
130 Zander Glazebrook Bettendorf Wrestling Club Bettendorf
12 & Under
64 Brayden Bohnsack Knights Wrestling Club La Porte City
64 Dru Ayala Sebolt Wrestling Academy Fort Dodge
64 Dylan Munson Hammerin Hawks Cedar Rapids
64 Emmitt Newton DC Elite Bloomfield
64 Matthew McCrea Jr. Hammer Time Wrestling Academy Bondurant
64 Tyler Harper Ubasa Wrestling Academy Cumming
70 Cole Frost Team Bosco Gilbertville
73 Koufax Christensen Ubasa Wrestling Academy Clive
73 Koy Davidson Sebolt Wrestling Academy Fort Dodge
76 Kale Petersen Sebolt Wrestling Academy Rockford
80 Alex Bumba DC Elite Walford
80 Anders Kittelson Sebolt Wrestling Academy Decorah
80 Carter Freeman Sebolt Wrestling Academy Clive
80 Ryker Jones Clipper Wrestling Club Tiffin
80 Ty Solverson Sebolt Wrestling Academy boone
84 Kaiden Knaack Team Bosco Independence
84 Keegan Ellsworth Knights Wrestling Club Laporte
84 McKinley Robbins Sebolt Wrestling Academy Scranton
84 Ryder Block Sebolt Wrestling Academy Denver
84 Tanner Arjes Iawc Clarksville
84 Tucker Stangel Sebolt Wrestling Academy Osage
88 Andrew Kimball Team Bosco Buckingham
88 Brent Dennhardt Sebolt Wrestling Academy Rippey
88 Jack Stevens Clipper Wrestling Club North Liberty
88 Kyler Scranton Clipper Wrestling Club Tiffin
88 Zane Behrends Waverly Area Wrestling Club Wavery
92 Caleb Olson Knights Wrestling Club Buckingham
96 Myles McMahon Team Bosco Waterloo
100 Brent Yonkovic Iawc Hopkinton
100 Karter Janssen Waverly Area Wrestling Club Dumont
100 Landon Fernandez Team Bosco gilbertville
105 Nicholas Fox Iawc New Haven
110 Damarion Ross Fort Dodge Wrestling club fort dodge
110 Robert Poyner Waverly Area Wrestling Club New Hartford
110 Tyler Gast Waverly Area Wrestling Club Waverly
120 MaKade Bloker Waverly Area Wrestling Club Clarksville
120 Stryker Lettington Southern Iowa Outlaws Albia
120 Tate Naaktgeboren Eastern Iowa Wrestling Club Marion
130 Ethan Williams Clipper Wrestling Club Iowa City
130 Ethan Peterson Charles City Comets charles city
130 Evan Sebetka Team Bosco Jesup
130 McCrae Hagarty Charles City Comets Charles city
140 Cade Bennethum Ankeny Wrestling Club Ankeny
140 Cole Thompson Waverly Area Wrestling Club Shell Rock
HWT Jacob Willson Waverly Area Wrestling Club Shell Rock
HWT Trace Goemaat Southern Iowa Outlaws New Sharon
15 & Under
75 Caleb Coffin Team Bosco Jesup
75 Cole Schmauss Iawc cresco
82 Brandon OBrien Sebolt Wrestling Academy Cedar Rapids
82 Garret Rinken Waverly Area Wrestling Club Clarksville
82 Khyler Carstarphen Viking wrestling club ( ia ) Perry
82 Trenton Harper Ubasa Wrestling Academy Cumming
89 Carter Fousek Sebolt Wrestling Academy Chester
89 Carter Anderson Southern Iowa Outlaws Albia
89 Jace Rhodes Sebolt Wrestling Academy Mason City
89 Jaiden Moore Team Bosco Jesup
95 Aiden Riggins Sebolt Wrestling Academy Janesville
95 Devin Taylor Hammer Time Wrestling Academy Des Moines
95 Dominic Rubino Ubasa Wrestling Academy Urbandale
95 Garrett Funk Team Bosco Waterloo
95 Isaiah Weber Unattached Jesup
101 Chase Thomas Sebolt Wrestling Academy Cresco
101 Ethan Mahoney Ubasa Wrestling Academy Granger
101 Jayden Massey Clipper Wrestling Club NORTH LIBERTY
108 Blake Engel West Delaware Dundee
108 Kael Scranton Clipper Wrestling Club Tiffin
108 Thurman Christensen Waukee Warriors Clive
115 Drew Fox Iawc Osage
125 Elijah Zanoni Southern Iowa Outlaws Albia
125 Jacob Thiry Team Bosco Waterloo
125 Ryan Naughton Team Bosco Raymond
125 Stone Schmitz Knights Wrestling Club La Porte City
135 Cade Tenold Team Bosco Gilbertville
135 Carter Bennett Ankeny Wrestling Club Ankeny
135 Carter Fecht Waverly Area Wrestling Club Waverly
135 Cayden Langreck Waverly Area Wrestling Club Waverly
135 Kaden Bibler Waverly Area Wrestling Club Waverly
135 Mickey Griffith Ubasa Wrestling Academy Des Moines
145 Carson Tenold Team Bosco Gilbertville
145 Carter Cahill Ankeny Wrestling Club Ankeny
145 Kyle Cole Delaware County Wrestling Club Manchester
157 Diego Cortes Bettendorf Wrestling Club Bettendorf
157 Wyatt Voelker Eastern Iowa Wrestling Club Manchester
175 Clark Younggreen Mount Vernon Wrestling Club Mount Vernon
200 Jared Thiry Team Bosco Waterloo
200 Rex Johnsen MWC Wrestling Academy Logan
285 Nicholas Weber Team Bosco Waterloo

Advertisements

2 thoughts on “Iowans Competing At Tulsa Nationals

  1. We also a good 6 girls from iowa the Jewell sisters from hammer time, Alexis Ross, Reeana Utterback, and Daniesha Watson and could have possibly been a few more 251 girls competed this year new record

Comments are closed.