Quarterfinals Results and Upcoming Matches – Session III

Listed below are wrestlers competing for an Iowa school and wrestlers who are Iowa natives, but now at an out of state school

Team Scores after Session III

125 –

#1 Thomas Gilman (Iowa) vs #8 Nick Piccininni (Oklahoma State)
Quarterfinal Round Result: Thomas Gilman (Iowa) 30-0 won by fall over Nicholas Piccininni (Oklahoma State) 24-7 (Fall 6:04)
Semifinal match: #4 Darian Cruz (Lehigh)

*Dylan Peters (UNI) vs Kyle Akins (Buffalo)
Consolation Result: Kyle Akins (Buffalo) 21-6 won by decision over Dylan Peters (Northern Iowa) 10-8 (Dec 9-6)

133 –

#4 Cory Clark (Iowa) vs #5 Stevan Micic (Michigan)
Quarterfinal Round Result: Cory Clark (Iowa) 18-3 won by decision over Stevan Micic (Michigan) 26-6 (Dec 6-4)
Semifinal match: #1 Nathan Tomasello (Ohio State)

*#12 Josh Alber (UNI) vs Corey Keener (Central Michigan)
Consolation Result: Josh Alber (Northern Iowa) 25-6 won by decision over Corey Keener (Central Michigan) 20-15 (Dec 6-2)
Next Match: Scott Delvecchio (Rutgers)
Consolation Result: Scott Delvecchio (Rutgers) 23-14 won by decision over Josh Alber (Northern Iowa) 25-7 (Dec 4-3)

141 –

*#9 Colton McCyrstal (Nebraska) vs Michael Longo (Oklahoma)
Consolation Result: Colton McCrystal (Nebraska) 33-10 won by major decision over Mike Longo (Oklahoma) 20-10 (MD 12-4)
Next Match: Jared Prince (Navy)
Consolation Result: Colton McCrystal (Nebraska) 34-10 won by decision over Jared Prince (Navy) 27-9 (Dec 8-5)

*Jack Hathaway (Oregon State) vs Noah Forrider (Ohio)
Consolation Result: Johnathan Hathaway (Oregon State) 19-12 won by fall over Noah Forrider (Ohio) 27-8 (Fall 3:41)
Next Match: Tyler Smith (Bucknell)
Consolation Result: Tyler Smith (Bucknell) 31-9 won by fall over Johnathan Hathaway (Oregon State) 19-13 (Fall 6:08)

*Topher Carton (Iowa) vs #12 Luke Pletcher (Ohio State)
Consolation Result: Luke Pletcher (Ohio State) 25-8 won by decision over Christopher Carton (Iowa) 26-10 (Dec 9-6)

149 –

#5 Brandon Sorensen (Iowa) vs  #4 Micah Jordan (Ohio State)
Quarterfinal Round Result: Brandon Sorensen (Iowa) 29-4 won by decision over Micah Jordan (Ohio State) 30-4 (Dec 3-0)
Semifinal match: #1 Zain Retherford (Penn State)

*#7 Max Thomsen (UNI) vs #15 Ken Theobold (Rutgers)
Quarterfinal Round Result: Max Thomsen (Northern Iowa) 30-5 won by decision over Kenny Theobold (Rutgers) 24-10 (Dec 5-1)
Semifinal match: #3 Lavion Mayes (Missouri)

157 –

*#2 Michael Kemerer (Iowa) vs #7 Dylan Palacio (Cornell)
Quarterfinal Round Result: Dylan Palacio (Cornell) 11-1 won by fall over Michael Kemerer (Iowa) 29-3 (Fall 3:28)

165 –

*#11 Bryce Steiert (UNI) vs Cole Walter (Lehigh)
Consolation Result: Bryce Steiert (Northern Iowa) 21-5 won by decision over Cole Walter (Lehigh) 20-11 (Dec 8-4)
Next Match: Joey Gunther (Iowa)
Consolation Result: Bryce Steiert (Northern Iowa) 22-5 won by decision over Joseph Gunther (Iowa) 20-10 (Dec 8-3)

*Joey Gunther (Iowa) vs #14 Branson Ashworth (Wyoming)
Consolation Result: Joseph Gunther (Iowa) 20-9 won by decision over Branson Ashworth (Wyoming) 36-9 (Dec 6-3)
Next Match: #11 Bryce Steiert (UNI)
Consolation Result: Bryce Steiert (Northern Iowa) 22-5 won by decision over Joseph Gunther (Iowa) 20-10 (Dec 8-3)

174 –

*#11 Alex Meyer (Iowa) vs #3 Bo Jordan (Ohio State)
Quarterfinal Round Result: Bo Jordan (Ohio State) 17-1 won by decision over Alex Meyer (Iowa) 26-8 (Dec 4-3)

*#13 Taylor Lujan (UNI) vs Josef Johnson (Harvard)
Consolation Result: Taylor Lujan (Northern Iowa) 29-5 won by decision over Josef Johnson (Harvard) 30-13 (Dec 7-2)
Next Match: Jadaen Bernstein (Navy)
Consolation Result: Jadaen Bernstein (Navy) 31-9 won by major decision over Taylor Lujan (Northern Iowa) 29-6 (MD 14-6)

*#14 Lelund Weatherspoon (ISU) vs Ryan Christensen (Wisconsin)
Consolation Result: Ryan Christensen (Wisconsin) 22-18 won by decision over Lelund Weatherspoon (Iowa State) 23-13 (Dec 3-0)

184 –

#3 Sammy Brooks (Iowa) vs #11 Emery Parker (Illinois)
Quarterfinal Round Result: Sammy Brooks (Iowa) 27-2 won by fall over Emery Parker (Illinois) 30-9 (Fall 6:01)
Semifinal match: #2 Bo Nickal (Penn State)

*#12 Drew Foster (UNI) vs #4 Nolan Boyd (Oklahoma State)
Quarterfinal Round Result: Nolan Boyd (Oklahoma State) 24-4 won by decision over Drew Foster (Northern Iowa) 24-5 (Dec 11-7)

197 –

*Cash Wilcke (Iowa) vs Josh Marchok (Stanford)
Consolation Result: Cash Wilcke (Iowa) 18-12 won by decision over Josh Marchok (Stanford) 16-9 (Dec 6-2)
Next Match: #12 Frank Mattiace (Penn)
Consolation Result: Cash Wilcke (Iowa) 19-12 won in sudden victory – 2 over Frank Mattiace (Pennsylvania) 28-11 (SV-2 4-3)

285 –

*Ross Larson (Oklahoma) vs #16 Garrett Ryan (Columbia)
Consolation Result: Ross Larson (Oklahoma) 23-9 won by decision over Garrett Ryan (Columbia) 27-9 (Dec 10-3)
Next Match): #9 Denzel Dejournette (Appalachian State)
Consolation Result: Denzel Dejournette (Appalachian State) 29-7 won by decision over Ross Larson (Oklahoma) 23-10 (Dec 2-0)

Advertisements