Class 3A IAwrestle Rankings 2-7-17

class3a

3A IAwrestle Tournament Team Rankings
1 Southeast Polk (10)
2 Valley, West Des Moines (8)
3 Fort Dodge (6)
4 Epworth, Western Dubuque (5)
5 Waverly-Shell Rock (7)
6 Glenwood (5)
7 Indianola (5)
8 Dowling Catholic (4)
9 North Scott, Eldridge (5)
10 Dubuque Hempstead (5)
3A IAwrestle Individual Rankings
106
1 Cullan Schriever Mason City Fr
2 Ben Monroe Ankeny Centennial Fr
3 Nick Oldham Valley, West Des Moines So
4 Conrad Braswell Prairie, Cedar Rapids So
5 Dillon Gottschalk Dubuque, Hempstead Jr
6 Evan Yant Waverly-Shell Rock Fr
7 Jeremy Ayala Fort Dodge Fr
8 Hans vonRabenau Iowa City West Jr
9 Aiden Evans Bettendorf Fr
10 Derek Anderson Ankeny So
113
1 Drew Bennett Fort Dodge Jr
2 Kyle Biscoglia Waukee Jr
3 Kobey Pritchard Indianola Jr
4 Jacob Schipper North Scott, Eldridge Sr
5 Jacob Close Epworth, Western Dubuque Sr
6 Sam Kallem Ankeny Fr
7 Eric Owens Ankeny Centennial So
8 Mark Ames Southeast Polk So
9 Ryan Munoz Des Moines, Abraham Lincoln Jr
10 Jakey Penrith Cedar Falls So
120
1 Brody Teske Fort Dodge Jr
2 Gauge Perrien Southeast Polk Jr
3 Joe Pins Dubuque, Hempstead So
4 Dylan Albrecht Waverly-Shell Rock So
5 Noah Hughes-Reilly Valley, West Des Moines Jr
6 Eli Loyd Pleasant Valley Fr
7 Connor Sexton Indianola Sr
8 Max Tracy Dallas Center-Grimes Jr
9 Cam Shaver Cedar Rapids, Kennedy Jr
10 Riley Thomas North Scott, Eldridge Sr
126
1 Adam Brown Southeast Polk Sr
2 McGwire Midkiff Council Bluffs, Thomas Jefferson Sr
3 Zach Price Johnston Jr
4 Will Foreman Cedar Rapids, Washington Jr
5 Spencer Hutchinson Valley, West Des Moines Sr
6 Damond Lockner Fort Dodge Jr
7 Nate Sheehy Dowling Catholic Sr
8 Brock Espalin Des Moines, East Fr
9 Bryson Hervol Waverly-Shell Rock Sr
10 Conner Dalton Des Moines, Abraham Lincoln Jr
132
1 Cade DeVos Southeast Polk So
2 Jake Watters Dowling Catholic Sr
3 Bradan Birt Epworth, Western Dubuque Sr
4 Lance Runyon Indianola So
5 Trenten Wennermark Prairie, Cedar Rapids Jr
6 Will Jefferson Bettendorf So
7 Joey Harney Iowa City High Jr
8 Ian Heise Waverly-Shell Rock So
9 Zach Main Cedar Rapids Jefferson Sr
10 Matthew Jordan Des Moines, East So
138
1 Triston Lara Fort Dodge Sr
2 Nathan Lendt Southeast Polk Jr
3 Collin Lewis North Scott, Eldridge So
4 Harlan Steffensmeier Fort Madison Jr
5 Gabe Kjeldgaard Lewis Central Jr
6 Mason Morris Bettendorf Jr
7 Nathan Feldman Dubuque, Hempstead Sr
8 Bryce Murano Dallas Center-Grimes Sr
9 Hayden Friedrichson Urbandale So
10 Matt Connolly Dubuque Senior Jr
145
1 Zachary Barnes Southeast Polk Sr
2 Grant Stotts Valley, West Des Moines Jr
3 Nick Graham Johnston So
4 Caleb Conway Marion Sr
5 Josh Gerke Xaiver, Cedar Rapids Sr
6 Drew Sams Oskaloosa Sr
7 Preston Terry Burlington So
8 Trevor Anderson Glenwood Jr
9 Brock Parker Waukee Jr
10 Killyan Green Ankeny Jr
152
1 Nelson Brands Iowa City West Jr
2 Cayd Lara Fort Dodge Jr
3 Austin Yant Waverly-Shell Rock Sr
4 Alex Ward Dubuque, Hempstead Jr
5 Jacob Wempen Linn-Mar, Marion So
6 Colin Conway Marion Sr
7 Joe Nicholson Valley, West Des Moines Sr
8 Zane Mulder Dallas Center-Grimes Jr
9 Anthony Zach Waukee So
10 Shawn Brown Des Moines, Lincoln So
160
1 Joel Shapiro Valley, West Des Moines Jr
2 Mac Southard Lewis Central Sr
3 Zach Wagenhoffer Waverly-Shell Rock Sr
4 Matt Culver Cedar Rapids, Jefferson Sr
5 Carter Rohweder Iowa City, West Sr
6 Tad Griffith Des Moines, Abraham Lincoln Jr
7 Tyger Whitters Prairie, Cedar Rapids Sr
8 Alex Streicher Linn-Mar, Marion Sr
9 Thaddeus Breitsprecker Southeast Polk Jr
10 Collin Hushagen Johnston Jr
170
1 Marcus Coleman Ames Sr
2 Ben Sarasin Cedar Rapids, Kennedy Jr
3 Tavian Rashed Cedar Rapids, Jefferson Sr
4 Austin Lamm Urbandale Sr
5 Gavin Babcock Southeast Polk Sr
6 Kade Kolarik Indianola Sr
7 Bryce Pilcher Cedar Falls Sr
8 Jason Beebe Oskaloosa Sr
9 Ashton Stumpf Iowa City West Jr
10 Raul Lopez Bettendorf Sr
182
1 Max Lyon Epworth, Western Dubuque Sr
2 Anthony Sherry Glenwood Jr
3 Spencer Sherwood Burlington Sr
4 Tyrell Gordon Waterloo, East Jr
5 Garrett Kubovec Cedar Rapids, Kennedy Sr
6 Elijah Dirkx Carroll Sr
7 Brock Hunger Iowa City High Sr
8 Carter Roberts Mason C ity Sr
9 Greg Hagen Dowling Catholic So
10 Gabe Christenson Southeast Polk Fr
195
1 Kaden Sauer Dowling Catholic Sr
2 Isaac Bartel Mason City Sr
3 Connor Corbin Valley, West Des Moines Sr
4 Jacob Dykes Iowa City, City High Jr
5 Luke Kluesner Epworth, Western Dubuque Sr
6 Cody Wonderlich Southeast Polk Sr
7 Isaac Bales Glenwood Jr
8 Sam Serrano Davenport Central Sr
9 Zach Peterson North Scott Jr
10 Sam Pape Cedar Rapids, Kennedy Sr
220
1 Rocky Lombardi Valley, West Des Moines Sr
2 Wyatt Wriedt North Scott, Eldridge Sr
3 Zach Haggstrom Glenwood Sr
4 Jacob Eggleston Waverly-Shell Rock Sr
5 Sam Gerst Waterloo, West Sr
6 Dylan Olson Dubuque, Hempstead Jr
7 Jordain Buckland Iowa City, City High Sr
8 Payne Johnson Waterloo, East Sr
9 Andrew Woock Des Moines Roosevelt Sr
10 Drake Leek Norwalk Jr
285
1 Aaron Costello Epworth, Western Dubuque Sr
2 Caleb Sanders Glenwood Jr
3 Eagan Lickiss Indianola Sr
4 Keegan Poole Pella Sr
5 Omar Begic Waterloo, East Sr
6 Colin Newell Ames Sr
7 Callan Tomlin Oksaloosa Sr
8 Nathan McDonald Waukee Jr
9 David Bonner Cedar Rapids, Jefferson Sr
10 Jake Ryan Johnston Jr
Advertisements

3 thoughts on “Class 3A IAwrestle Rankings 2-7-17

  1. Pingback: 2017 Iowa High School State Tournament HUB |

Comments are closed.