USA Wrestling Senior Men’s Freestyle Rankings

Sam Janicki - SJanicki Photo

Sam Janicki – SJanicki Photo

From USA Wrestling

Wrestlers bolded in these rankings are either Iowa natives, wrestled (or will wrestle) in Iowa during college, or currently train in Iowa.

57 kg/125.5 lbs.
1. Anthony Ramos, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids)
2. Tyler Graff, New Brunswick, N.J. (New York AC)
3. Alan Waters, Columbia, Mo. (Missouri Wrestling Foundation)
4. Nahshon Garrett, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
5. Nico Megaludis, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
6. Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Titan Mercury WC)
7. Nathan Tomasello, Parma, Ohio (Titan Mercury WC)
8. Thomas Gilman, Council Bluffs, Iowa (Hawkeye WC)
9. Daton Fix, Sand Springs, Okla. (Team BIG)
10. Spencer Lee, Murraysville, Pa. (Young Guns WC) — Hawkeye Commit

61 kg/134 lbs.

1. Logan Stieber, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Jayson Ness, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
3. Cody Brewer, Evanston, Ill. (Chicago RTC)
4. Josh Kindig, Durham, N.C. (Tar Heel WC)
5. Joey Lazor, Cedar Falls, Iowa (Panther WC)
6. Cory Clark, Pleasant Hill, Iowa (Hawkeye WC)
7. Zane Richards, Carbondale, Ill. (Titan Mercury WC)
8. Nick Lee, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
10. Yianni Diakomihalis, Rochester, N.Y. (Finger Lakes WC)

65 kg/143 lbs.
1. Frank Molinaro, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Aaron Pico, Whittier, Calif. (Titan Mercury WC)
3. Zain Retherford, Benton, Pa. (Nittany Lion WC)
4. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
5. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
6. Bernard Futrell, Philadelphia, Pa. (Titan Mercury WC)
7. Hunter Stieber, Norman, Okla. (Titan Mercury WC)
8. Nick Dardanes, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
9. Dean Heil, Brunswick, Ohio (Cowboy WC)
10. Joey McKenna, Towaco, N.J. (Lehigh Valley WC)

70 kg/154 lbs.
1. James Green, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
2. Jordan Oliver, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
3. Isaiah Martinez, Lemoore, Calif. (Titan Mercury WC)
4. Jason Chamberlain, Fresno, Calif. (Titan Mercury WC)
5. Adam Hall, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
6. Nazar Kulchytskyy, Madison, Wis. (Titan Mercury WC)
7. Kevin LeValley, Lewisburg, Pa. (Buffalo Valley RTC)
8. Thomas Gantt, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
9. Brandon Sorensen, Cedar Falls, Iowa (Hawkeye WC)
10. Michael Kemerer, Murrysville, Pa. (Hawkeye WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
2. Alex Dieringer, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
3. Chris Perry, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
4. Mark Hall, Apple Valley, Minn. (Nittany Lion WC)
5. Jason Nolf, Yatesboro, Pa. (Nittany Lion WC)
6. Logan Massa, St. Johns, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
7. Matt Brown, State College, Pa. (Army WCAP)
8. Quenton Godley, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
9. Dan Vallimont, Philadelphia, Pa. (New York AC)
10. Anthony Valencia, Bellflower, Calif. (Sunkist Kids)

86 kg/189 lbs.
1. J’den Cox, Columbia, Mo. (Missouri Wrestling Foundation)
2. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC)
3. David Taylor, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
4. Austin Trotman, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
5. Timmy McCall, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
6. Richard Perry, Philadelphia, Pa. (New York AC)
7. Morgan McIntosh, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
8. Zahid Valencia, Bellflower, Calif. (Sunkist Kids)
9. Bo Nickal, Allen, Texas (Nittany Lion WC)
10. Tyler Caldwell, Morgantown, W.V. (Sunkist Kids)

97 kg/213 lbs.
1. Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC)
2. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
5. Kyven Gadson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
6. Jeffery Felix, Ann Arbor, Mich. (Titan Mercury WC/Cliff Keen WC)
7. Enock Francois, Ithaca, N.Y. (New York AC)
8. Kallen Kleinschmidt, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
9. Cayle Byers, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
10. Blaize Cabell, Cedar Falls, Iowa (Panther WC)

125 kg/275 lbs.
1. Zachery Rey, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley WC)
2. Nick Gwiazdowski, Raleigh, N.C. (New York AC)
3. Bobby Telford, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
4. Anthony Nelson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Dom Bradley, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
6. Connor Medbery, Loveland, Colo. (Titan Mercury WC)
7. Tanner Hall, Meridian, Idaho (Sunkist Kids)
8. Eric Thompson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Matt Meuleners, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
10. Justin Grant, Easton, Pa. (New York AC

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s