Iowa High School Wrestling Tournaments Dec 9th – 10th – Track Wrestling Links Included

CBWC

Iowa High School Wrestling Tournaments

Friday December 9, 2016

Dan Christensen Invitational – (Central Decatur)

Track Wrestling Direct Link – Click Here

Teams Entered:

#5 (2A) Creston, Orient-Macksburg

#5 (1A) Martensdale St. Marys

Albia, Centerville, Central Decatur, Chariton, Davis County, Knoxville, Moravia, Mt Ayr, Panorama, Pleasantville, Red Oak, Twin Cedars, Van Meter/Earlham & Wayne

 

MVAO 2016 Kingsbury Invitational (Maple Valley-Anthon-Oto)

Track Wrestling Direct Link – Click Here

Teams Entered:

AcrhBishop Bergan Catholic (NE), Cherokee (IA), Dension-Schleswig (IA), East Sac County (IA), Hartley-Melvin-Sanborn (IA), Manson Northwest Webster (IA), Mapple Valley-Anthon-Oto (IA), South Central Calhoun (IA), Southeast Valley (IA), Tri-Center (IA) & West Monona (IA)


Friday December 9, 2016 & Saturday December 10, 2016

Council Bluffs Wrestling Classic

Track Wrestling Direct Link – WATCH LIVE on IAwrestle -> Click Here

Teams Entered:

#1 (AAA) Apple Valley (MN)

#2 (5A) Mill Valley (KS)

#2 (1A) Missouri Valley (IA)

#3 (3A) Fort Dodge (IA)

#3 (2A) Atlantic (IA)

#3 (6A) Olathe North (KS)

#4 (5A) Pittsburg (KS)

#6 (3A) Glenwood (IA)

#7 (2A) Sergeant Bluff-Luton (IA)

#8 (AA) Totino-Grace (MN)

#9 (5A) St. James Academy (KS)

#10 (4A) Basehor-Linwood (KS)

Ames (IA), Council Bluffs Abraham Lincoln (IA), Council Bluffs Thomas Jefferson (IA), Creighton Prep (NE), Grand Island(NE), Iowa City West (IA), Kearney (NE), LeMars (IA), Lewis Central (IA), Lincoln East (NE), Maysville (MO), Millard North (NE), Millard West (NE), Nebraska City (NE), Newton (IA), Norris (NE), Olathe South (KS), Papillion-La Vista (NE), Perry (IA), Plattsmouth (NE), South Sioux City (NE), Spirit Lake Park (IA), St. Albert Council Bluffs (IA), Underwood (IA), Waukee (IA) & Woodbury Central (IA).


Saturday December 10, 2016

2016 Westerner Invitational (Akron-Westfield)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=237271009

Teams Entered:

#7 (1A) Westwood

Akron-Westfield (IA), Alta-Aurelia (IA), BGM, Brooklyn (IA), Boyden Hull-Rock Valley (IA), Creighton (NE), Crofton (NE), Elk Point-Jefferson (SD), Kingsley-Pierson (IA), Lawton-Bronson (IA), Ponca (NE), & Sioux Center (IA)

 

2016 Zimmerman Invitational (Maquoketa)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=241807009

Teams Entered:

Bellevue, Clinton JV, Davenport Central, Maquoketa & Midland

 

Ankeny Centennial Dual Team Tournament (Ankeny Centennial)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/teamtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=232062009

Teams Entered:

#8 (3A) Dowling Catholic

#T9 (3A) Dubuque Hempstead

Ankeny Centennial, Ballard-Huxley, Dallas Center-Grimes, Oskaloosa, Ottumwa & PCM

 

Bob Roethler Invitational (Emmetsburg)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=831071

Teams Entered:

Central Lyon George Little Rock (IA), Emmetsburg (IA), Esterville (IA), Hastings (MN), Lake Mills (IA), OA-BCIG (IA), Okoboji (IA), St. Edmond Fort Dodge (IA), Storm Lake (IA) & West Bend-Mallard

 

Bobcat Duals (Epworth, Western Dubuque)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/teamtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=233135009

Teams Entered:

#4 (3A) North Scott

#5 (3A) Epworth, Western Dubuque

Cedar Falls (IA), Charles City (IA), Dakota (IL), Davenport West (IA), Waterloo West (IA) & Williamsburg (IA)

 

Central Springs Round Robin Tournament (Central Springs)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=240642009

Teams Entered:

BCLUW, Central Springs, Newman Catholic, Riceville & South Hamilton

 

Five Seasons Varsity Invitational (Cedar Rapids Kennedy)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=365107

Teams Entered:

#1 (1A) Alburnett

Bettendorf, Cedar Rapids Kennedy, Iowa City High, Linn-Mar, Pleasant Valley & Prairie, Cedar Rapids

 

Go-Hawk Title Town Duals (Waverly-Shell Rock)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/teamtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=231037009

Teams Entered:

#7 (3A) Waverly-Shell Rock (IA)

Burlington (IA), Kaukauna (WI), Spencer (IA) & Urbandale (IA)

 

Johnston Tournament – (Johnston)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=240655009

Teams Entered:

#2 (3A) Valley, West Des Moines

Cedar Rapids Jefferson, Hampton-Dumont, Indianola, I-35, Johnston, Des Moines Roosevelt, Sioux City North & Winterset

 

Keith Vry Invitational – (Aplington-Parkersburg)

Track Wrestling Direct Link – Not available at this time

Teams Entered:

#8 (1A) Don Bosco, Gilbertville

AGWSR, Aplington-Parkersburg, Belmond-Klemme, Benton Community, Clarion-Goldfield-Dows, Dike-New Hartford, Iowa City Regina, Highland-Riverside, Maquokata Valley, Sumner-Fredricksburg, Tipton

 

Lenox Invitational – (Lenox)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=238476009

Teams Entered:

#9 (1A) Southeast Warren (IA)

Audubon (IA), Bedford/Lenox (IA), Clarinda Academy (IA), Clarinda (IA), Creston-OM JV, East Union (IA), Lathrop (MO), Maryville (MO), Nodaway Valley (IA), South Harrison (MO), Southwest Valley (IA) & Treynor (IA)

 

Mediapolis Invitational – (Mediapolis)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=1090076

Teams Entered:

Fairfield, Fort Madison, Mediapolis, Mid-Prairie & West Burlington/Notre Dame/Danville

 

Mount Vernon Invitational – (Mount Vernon)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=237233009

Teams Entered:

#4 (2A) Davenport Assumption

#4 (1A) Lisbon

#T8 (2A) West Liberty

#T10 (2A) Washington

Anamosa, Beckman Catholic, East Buchanan, Louisa Muscatine, Marion, Mount Vernon, Sigourney-Keota, Wapello, West Marshall & Xaiver, Cedar Rapids

 

Nashua-Plainfield Varsity Tournament – (Nashua-Plainfield)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=348107

Teams Entered:

Central Elkader, Clarksville, Columbus Catholic, Garner-Hayfield/Ventura, Hudson, MFL-MarMac, Monticello, Nashua-Plainfield, Northwood-Kensett, Postville, Rockford & West Fork

 

North Cedar Invitational – (North Cedar)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=184011

Teams Entered:

Belle Plaine (IA), Camanche (IA), Central City (IA), Clear Creek Amana (IA), Durant (IA), Fulton (IL), Montezuma (IA), New London (IA), North Cedar (IA), North Linn (IA), Northeast (IA) & West Carroll (IL)

 

Oelwein Invitational – (Oelwein)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=826071

Teams Entered:

#T10 (2A) Cresco, Crestwood (IA)

Byron (IL), Clayton Ridge (IA), Edgewood-Colesburg (IA), Jesup (IA), Oelwein (IA), Starmont (IA) & Waterloo East (IA)

 

Ogden Dual Tournament – (Odgen)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/teamtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=189010

Teams Entered:

Carroll, Clarke, Coon Rapids Bayard, Gilbert, Greene County, Humboldt, Kuemper Catholic, North Butler, Ogden & Woodward-Granger

 

Saydel Varsity Invitational – (Saydel)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=439010

Teams Entered:

Ankeny, Bondurant-Farrar, Boone, Carlisle, Collins-Maxwell-Baxter, Des Moines East, Des Moines Lincoln, Des Moines North-Hoover Wrestling Coop, Iowa Falls-Alden, Lynnville-Sully, Marshalltown, North Polk, Pella, Roland-Story & Saydel

 

Sibley-Ocheyedan Invite – (Sibley-Ocheyedan)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=367107

Teams Entered:

Bellevue, Graettinger-Terril, Hinton, MOC-FV, Ridge View & Sibley-Ocheyedan

 

South Tama Varsity Invitational  – (South Tama)

Track Wrestling Direct Link – Not available at this time

Teams Entered:

#1 (2A) Solon (IA)

#6 (2A) South Tama (IA)

Dubuque Wahlert Catholic (IA), Independence (IA), Nevada (IA), Omaha Burke (NE) & Vinton-Schellsburg (IA)

 

South Winneshiek Invitational – (South Winneshiek)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=237265009

Teams Entered:

#2 (2A) New Hampton

Decorah, Denver-Tripoli, North Fayette Valley, Osage, South Winneshiek, St. Ansgar, Turkey Valley, Waukon & West Delaware

 

Tri-County Wrestling Invitational – (Tri-County)

Track Wrestling Direct Link – http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=237195009

Team Entered:

Cardinal, Columbus Junction, Eddyville-Blakesburg-Fremont, English Valleys, H-L-V, Iowa City West JV, Iowa Valley, North Mahaska, Tri-County, Van Buren, Waco & West Branch

Advertisements