2016 – Cliff Keen USAW Preseason Nationals – Junior/Senior Division Preview

What: Cliff Keen USAW Preseason Nationals – Junior/Senior Division

When: November 5th, 2016 – 9AM

Where: Cedar Falls, Iowa – University of Northern Iowa UNI Dome

 

106 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Caleb Clobes (Minnesota) – placed 6th at 100 pounds in the F/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Dillon Gottschalk (SSWC); Jose Flores (Team Zapas)

 

113 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

#11 @ 106 Elijah Varona (Florida) – placed 3rd at 106 pounds in the J/S division

Jace Koelzer (Kansas) – placed 3rd at 100 pounds in the F/S division

Jacob Schipper (Iowa/North Scott) –placed 7th at 113 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Carter Weeks (ETC); Drew Bennett (Team Valley); Hunter Foht (SSWC); Nathan Phillips (Viking WC)

 

120 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Chad Craft (Ohio) – placed 2nd at 113 pounds in the J/S division

Charles Faber (Illinois) – placed 4th at 113 pounds in the J/S division

Matt Anderson (Wisconsin) – placed 8th at 106 pounds in the J/S division

Robert Precin (Illinois) – placed 4th at 120 pounds in the F/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Blake Steege (DT Titans); Brady Kyner (High Altitude WC); Brock Henderson (DC Elite); Donald Schmit (Wapsie WC); Ethan Wagner (Centerville); Gable Fox (ETC); Gauge Perrien (SE Polk); Jacob Close (Western Dubuque); Joseph Field (Assumption, Davenport); Riley Thomas (North Scott); Tatem Bluml (Eden Prairie WC); Zachary Thompson (Perry)

 

126 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

#9 Real Woods (Illinois) – placed 1st at 113 pounds in the F/S division

Logan Brown (Texas) – placed 3rd at 113 pounds in the F/S division

Kaleb Louis (Wisconsin) – placed 6th at 120 pounds in the J/S division

Luke Pradel (Illinois) – placed 7th at 106 pounds in the J/S division

Josh Stenger (Illinois) – placed 8th at 120 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Adam Brown (SE Polk); Chance Throndson (Outlaw WC); Conner Dalton (Viking WC); Dante Tacchia (SWA); Derek Graham (Eagle Grove); Gabe Ruepke (SWA); Gavin Kramer (Spirit Lake); Jarret Orr (DC Elite); Joshua Dunsbergen (Lynnville-Sully); Max Tracy (DC-G Mustangs); Nathan Sheehy (Dowling Catholic); Sean Casey (Young Guns); Tyler Strasser (North Mahaska); Wyatte Shade (Young Guns)

 

132 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Conner Ward (Kansas) – placed 1st at 120 pounds in the F/S division

Jackson Henson (West Virginia) – placed 1st at 126 pounds in the F/S division

Nathan Lendt (Iowa/SE Polk) – placed 7th at 126 pounds in the F/S division

 Iowa Wrestlers in the field –

Anthony Jurado (Sioux City North); Anthony Chiattello (USA Matclub); Brady Fritz (Trojan WarriorElite); Brayden Egli (Viking WC); Jacob Faber (SSWC); Lucas Harmening (Prairie, CR); Matt Robertson (Davenport, Assumption)

 

138 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

#4 Jacob Greenwood (Colorado) – placed 1st at 132 pounds in the F/S division

Brock Mauller (Missouri) – placed 3rd at 132 pounds in the F/S division

Jaxen Gilmore (Oklahoma) – placed 3rd at 138 pounds in the F/S division

PJ Crane (Pennsylvania) – placed 4th at 132 pounds in the F/S division

Tate Steele (Kansas) – placed 5th at 120 pounds in the F/S division

Brandon Ramos (Illinois) – placed 6th at 126 pounds in the J/S division

Christian Miller (Nebraska) – placed 7th at 126 pounds in the J/S division

Patrick Ryan (Illinois) – placed 8th at 138 pounds in the F/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Alex Hanna (EBF); Brad Holmes (Bettendorf WC); Casey Hogan (Prairie, CR); Derek Holschlag (Knights WC); Dylan Pauley (SSWC); Harlan Steffensmeier (Eastern Iowa WC); Jake Watters (High Altitude WC); Jake Recker (Dubuque WC); Matt Connolly (Dubuque Senior); Nathan Feldman (SSWC); Ryan Steffen (Outlaw WC); Trenton Wennermark (Prairie, CR); Zach Anderson (Roland-Story); Zach Stewart (Perry); Zachary Cochran (Marion)

 

145 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

#8 Will Lewan (Illinois) – placed 2nd at 132 pounds in the F/S division

Zachary Barnes (Iowa/Ubasa) – placed 7th at 132 pounds in the J/S division

Tyler Eischens (Minnesota) – placed 7th at 132 pounds in the F/S division

Gavin Sutton (Illinois) – placed 7th at 138 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Bo Geise (Headwrestling); Brock Parker (Ubasa); Caleb Conway (Marion); Caleb Wilson (DT Titans); Johnny Leinart (Assumption, Davenport); Joseph Hollinrake (Knoxville); Killyan Green (Ankeny); Kyle Decker (East Buchanan); Levi Trenary (Team Valley); Tanner Abbas (Team Valley); Trevor Marlin (High Altitude WC); William Waugh (Powerhouse WC)

 

152 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Jarrett Jacques (Missouri) – placed 1st at 138 pounds in the F/S division

Jacob Warren (Missouri) – placed 4th at 152 pounds in the F/S division

Jake Patterson (Kansas) – placed 5th at 145 pounds in the F/S division

Braydon Nunemaker (Iowa/East Buchanan) – placed 7th at 152 pounds in the F/S division

Jordan Robison (Texas) – placed 8th at 145 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Austin Yant (Waverly Area WC); Chase St. John (Hammerin Hawks); Colin Conway (Marion); Dylan Schuck (Team Zapas); Grant Hemphill (Ubasa); John Tuttle (Spirit Lake); Joseph Nicholson (Team Porcelli); Sebastian Berg (Akron-Westfield); Tanner Mostek (Cedar Falls); Zane Mulder (DC-G)

 

160 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

#4 Max Wohlabaugh (Florida)

#13 Joel Shapiro (Iowa/Ubasa) – placed 2nd at 145 pounds in the F/S division

James Noel (Arkansas) – placed 1st at 160 pounds in the F/S division

Braeden Redlin (Texas) – placed 1st at 152 pounds in the F/S division

Hayden Krein (Wisconsin) – placed 2nd at 152 pounds in the F/S division

Noah Warren (Indiana) – placed 3rd at 160 pounds in the F/S division

Kenny O’Neil (Minnesota) – placed 4th at 160 pounds in the F/S division

Cole Smith (Illinois) – placed 5th at 152 pounds in the F/S division

Shane Gantz (Wisconsin) – placed 6th at 152 pounds in the J/S division

Adam Beine (Wisconsin) – placed 8th at 160 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Brandon Kern (SSWC); Colin Honderd (Centennial); Isaac Judge (CIWC Team Intensity); Jack Thomas (Assumption, Davenport); Jacob Oliver (Wahawk Wrestling); Jacob Steinlage(Viking WC); Jeremy Martinez (Bettendorf); Kade Kelso (Excel Wrestling); Kaleb Boleyn (ETC); Ryan Loyd (DC Elite); Tad Griffith (Rails WC); Tanner Tollefsrud (Outlaw WC); Tyger Whitters (Prairie, CR); Zachary Wagenhoffer (ETC)

 

170 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Devin Winston (Missouri) – placed 2nd at 160 pounds in the F/S division

Ian Darling (Georgia) – placed 8th at 152 pounds in the F/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Austin Lamm (Viking WC); Brady Bartz (Marion); Cole Neel (ETC); Drew Anderson (MWC); Jackson Rigdon (SSWC); Zachary Duncalf (Viking WC)

 

182 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Easton Rendleman (Oklahoma) – placed 1st at 195 pounds in the F/S division

Jake Leske (Illinois) – placed 2nd at 170 pounds in the F/S division

Ryan Yarnell (Missouri) – placed 3rd at 182 pounds in the F/S division

Nick Casperson (South Dakota) – placed 3rd at 170 pounds in the F/S division

Morgen Moreno (Minnesota) – placed 7th at 160 pounds in the F/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Bryce Pilcher (USA Matclub); Cannon Kelly (Assumption, Davenport); Dalyne King (Future Trojan WC); Isaiah Yoder (Excel)

 

195 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Matthew Hennessey (Illinois) – placed 1st at 182 pounds in the F/S division

Cameron Sauerwein (Ohio) – placed 2nd at 195 pounds in the F/S division

Blake Reynolds (Pennsylvania) – placed 6th at 170 pounds in the J/S division

Mason Kroening (Illinois) – placed 7th at 182 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Brandon Tessau (Ubasa); Connor Corbin (Ubasa); Reece Westphal (Central Dewitt); Slade Sifuentes (Team Valley)

 

220 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Tommy Williams (Missouri) – placed 1st at 220 pounds in the J/S division

Nico Manzonelli (Texas) – placed 3rd at 220 pounds in the J/S division

Wyatt Wells (Wisconsin) – placed 6th at 220 pounds in the J/S division

Trevor Snipes (Indiana) – placed 6th at 195 pounds in the F/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Aaron Maloy (Charles City); Nicholas Smith (Central Dewitt); Trevor Trende (Crestwood Cadets); Zack Santee (ETC)

 

285 – Ranked Wrestlers/Returning Place-winners

Jacob Knutson (Iowa/Crestwood Cadets) – placed 5th at 285 pounds in the F/S division

Maxwell McDermott (Illinois) – placed 6th at 220 pounds in the F/S division

Scott Arnold (Missouri) – placed 6th at 285 pounds in the F/S division

Timmy Mandyck (Minnesota) – placed 8th at 285 pounds in the J/S division

Iowa Wrestlers in the field –

Carson Webster (Unaffiliated); Coy Maher (Team Bulldogs); Jonathan Mendoza (Eagle Grove); Noah Broderson (Team Valley); Spencer Trenary (Team Valley)