With the postseason right around the corner it is time to take another look where all of the ranked wrestlers line up in each district. Now that a majority of the wrestlers are down to weight it gives us a better look at where the toughest district brackets will be.

As everything stands right now there could be:
23 district weights with 0 ranked wrestlers
44 district weights with 1 ranked wrestler
34 district weights with 2 ranked wrestlers
9 district weights with 3 ranked wrestlers
2 district weights with 4 ranked wrestlers
If everything goes according to ranking (it never does) that would mean at least 13 ranked wrestlers will not qualify for state.

Here are your ranked wrestlers per district
29 – Dallas Center Grimes District
26 – Cedar Rapids Jefferson District
18 – Johnston District
18 – Waverly Shell Rock District
16 – Bettendorf District
14 – Fort Dodge District
11 – Burlington District
8 – Council Bluffs Thomas Jefferson District



 


Bettendorf District
(16 Ranked Wrestlers)

106
10 Riley Thomas North Scott

113
8 Jacob Schipper North Scott

120
1 Jack Wagner Bettendorf
9 Josue Dansou Davenport Central

126
3 Darien Collins Davenport Central

132
NONE

138
1 Jackson Gallagher Bettendorf

145
2 Spencer Nevills Pleasant Valley

152
4 Christian Foote Pleasant Valley

160
NONE

170
NONE

182
5 David Carr Pleasant Valley

195
3 Justin Guilliams Clinton
4 Chance Cary Pleasant Valley

220
3 Wyatt Wriedt North Scott
8 Trever Berry Clinton

285
2 Max Erpelding Bettendorf
4 Tyler Clark Clinton
5 Korbin Caves North Scott




Burlington District
(11 Ranked Wrestlers)

106
NONE

113
NONE

120
6 Harlan Steffensmeier Fort Madison

126
4 Brant O’Shea Keokuk

132
8 Camiran Sadeghi Keokuk

138
3 Nelson Brands Iowa City West
7 Drew Sams Oskaloosa

145
8 Colton Mertens Mount Pleasant

152
NONE

160
9 Tyler Bitting Keokuk

170
6 Spencer Sherwood Burlington

182
3 Isaiah Cox Ottumwa

195
2 Donovan Doyle Iowa City West

220
5 Callan Tomlin Oskaloosa

285
NONE




Cedar Rapids Jefferson District
(26 Ranked Wrestlers)

106
7 Dillon Gottshalk Dubuque Hempstead

113
7 Joseph Sibomana Cedar Rapids Jefferson

120
5 Brenden Baker Cedar Rapids Jefferson
7 Bradan Birt Epworth, W Dub

126
8 Will Foreman CR Washington

132
3 Nolan Hromidko Cedar Rapids Kennedy
10 Nathan Feldman Dubuque Hempstead

138
5 Alex Streicher Linn-Mar

145
4 Alex Ward Dubuque Hempstead
9 Johnny Clymer Linn-Mar
10 Caleb Conway Marion

152
3 Kyle Briggs Cedar Rapids Jefferson
5 Colin Conway Marion
6 Logen Rodriguez Cedar Rapids Kennedy
7 Jacob Wempen Linn-Mar

160
3 Shea Hartzler Linn-Mar
4 Ben Sarasin Cedar Rapids Kennedy
5 Tavian Rashed Cedar Rapids Jefferson

170
5 Brandon Haas Dubuque Hempstead
7 Matt Culver Cedar Rapids Jefferson

182
1 Max Lyon Epworth, W Dub
9 Nick Dreckman Cedar Rapids Jefferson

195
NONE

220
9 Alex Freiburger Dubuque Hempstead
10 Dalles Jacobus Cedar Rapids Kennedy

285
1 Gannon Gremmel Dubuque Hempstead
3 Aaron Costello Epworth, W Dub




Council Bluffs Thomas Jefferson District
(8 Ranked Wrestlers)

106
6 Paxton Whiteaker Lewis Central

113
3 McGwire Midkiff CB Thomas Jefferson

120
NONE

126
5 Donny Allaway LeMars

132
NONE

138
NONE

145
NONE

152
1 Colton Clingenpeel CB Thomas Jefferson
2 Mac Southard Lewis Central

160
NONE

170
2 Deion Clayborne Sioux City North

182
2 Jacob Wiley Sioux City East

195
10 Carmeron Baker CB Thomas Jefferson

220
NONE

285
NONE




Dallas Center-Grimes District
(29 Ranked Wrestlers)

106
1 Cade DeVos Waukee
4 Nick Oldham West Des Moines Valley

113
2 Kyle Biscoglia Waukee
5 Gauge Perrien Southeast Polk
6 Spencer Hutchinson West Des Moines Valley
10 Max Tracy Dallas Center-Grimes

120
2 Jakob Allison Waukee
4 Adam Brown Southeast Polk
10 Noah Hughes-Reilly West Des Moines Valley

126
2 Nate Lendt Southeast Polk
6 Bryce Moreno Dallas Center-Grimes
10 Tristan Cobb West Des Moines Valley

132
2 Grant Stotts West Des Moines Valley
4 Cody Batterson Southeast Polk
5 Zane Mulder Dallas Center-Grimes

138
4 Zach Barnes Southeast Polk
10 Noah Carr West Des Moines Valley

145
3 Joel Shapiro West Des Moines Valley

152
NONE

160
1 Jack Koethe WDM Valley

170
8 Austin Stotts West Des Moines Valley
10 Cody Wonderlich Southeast Polk

182
8 Duncan Lee Newton
10 Kameron Padavich Southeast Polk

195
6 Logan Buck Dallas Center-Grimes
8 Connor Corbin West Des Moines Valley

220
1 Ethan Andersen Southeast Polk
2 Rocky Lombardi West Des Moines Valley

285
7 Daniel Ramirez Southeast Polk
8 Ad Edwards Des Moines North-Hoover




Fort Dodge District
(14 Ranked Wrestlers)

106
2 Drew Bennett Fort Dodge

113
1 Brody Teske Fort Dodge

120
8 Damond Lockner Fort Dodge

126
1 Triston Lara Fort Dodge
7 Tyler Menegay Ankeny

132
9 Keenan Cook Fort Dodge

138
8 Mason Hulse Boone

145
5 Cayd Lara Fort Dodge
6 Sam Kastle Carroll

152
NONE

160
10 Hunter Hurst Spencer

170
1 Marcus Coleman Ames
4 Jonah Egli Fort Dodge

182
NONE

195
1 Sam Cook Fort Dodge

220
6 Harrison Townsend Ames

285
NONE




Johnston District
(18 Ranked Wrestlers)

106
3 Kobey Pritchard Indianola
9 Cade Moss Johnston

113
9 Lance Runyan Indianola

120
3 Zach Price Johnston

126
9 Elliot Pohlmeyer Johnston

132
6 Joe Howard Indianola

138
6 Jace Williams Ankeny Centennial
9 Nick Graham Johnston

145
7 Alec Ksiazek Johnston
1 Michael Zachary Dowling Catholic

152
10 Alec Helmkamp Ankeny Centennial

160
7 Tad Griffth Des Moines Lincoln
8 Austin Garcia Johnston

170
NONE

182
7 Kaden Sauer Dowling Catholic

195
9 Jacob Zachary Dowling Catholic

220
4 Christian Heimer Ankeny Centennial

285
9 Eagan Lickiss Indianola
10 Jake Ryan Johnston




Waverly District
(18 Ranked Wrestlers)

106
5 Conrad Braswell Prairie, Cedar Rapids
8 Dylan Albrecht Waverly-Shell Rock

113
4 Marcus England Prairie, Cedar Rapids

120
NONE

126
NONE

132
1 Sam Uthoff Prairie, Cedar Rapids
7 Austin Yant Waverly-Shell Rock

138
2 Clint Lembeck Xaiver, Cedar Rapids

145
NONE

152
8 Mac Spotts Mason City
9 Zach Wagenhoffer Waverly-Shell Rock

160
2 Seth Walker Waverly-Shell Rock
6 Jacob Carlson Mason City

170
3 Josh Edel Marshalltown
9 Bryce Pilcher Cedar Falls

182
4 Isaac Bartel Mason City
6 Jamir Moore Waverly-Shell Rock

195
5 Taylor Mehmen Prairie, Cedar Rapids
7 Devan Mann Marshalltown

220
7 Peyton Williams Marshalltown

285
6 Omar Begic Waterloo East