Fredy Stroker Takes Third in First College Open

Official NCAA competition got underway as it is officially November and while the traditional Iowa universities (Iowa, Iowa State, and Northern Iowa) there were several Iowa natives in action this weekend at the Daktronics Open. We will go over some highlights, but for those wanting to see the brackets, head over to Trackwrestling.

Former Sergeant Bluff standout Colton McCrystal (Nebraska) took second at 133 pounds behind his own teammate Eric Montoya. McCrystal is down from 141 where he had spent time the previous two seasons.

In his Minnesota debut former Bettendorf state champion Fredy Stroker put together a great third place performance at 149 pounds. Stroker picked up a fall in his first ever college match before falling to Justin Arthur of Nebraska. He then rattled off six straight wins to take third.

Moving to 197 pounds former North Scott standout Cordell Eaton put together a fifth place finish in his debut for the Bison of North Dakota State.

Finally, Joe Scanlan (Iowa State) took home a sixth place finish at heavyweight, with his first loss coming from Minnesota All-American Michael Kroells.

Open – 125
2nd Place – Kris Williams of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Tim Lambert of Nebraska – Lincoln
3rd Place – Joshua Rodriguez of North Dakota State
4th Place – Skyler Petry of Minnesota
5th Place – Ethan Lizak of Minnesota
6th Place – Cameron Sykora of South Dakota State
1st Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match – Joshua Rodriguez (North Dakota State) won by major decision over Skyler Petry (Minnesota) (Maj 10-2)
5th Place Match
5th Place Match – Ethan Lizak (Minnesota) won by fall over Cameron Sykora (South Dakota State) (Fall 2:04)
Open – 133
1st Place – Eric Montoya of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Colton McCrystal of Nebraska – Lincoln
3rd Place – Samuel Brancale of Minnesota
4th Place – Steven Polakowski of Minnesota
5th Place – Ben Gillette of South Dakota State
6th Place – Nicholas O`Brien of North Dakota State
1st Place Match
1st Place Match – Eric Montoya (Nebraska – Lincoln) won by decision over Colton McCrystal (Nebraska – Lincoln) (Dec 6-5)
3rd Place Match
3rd Place Match – Samuel Brancale (Minnesota) won by decision over Steven Polakowski (Minnesota) (Dec 1-0)
5th Place Match
5th Place Match – Ben Gillette (South Dakota State) won by decision over Nicholas O`Brien (North Dakota State) (Dec 10-4)
Open – 141
1st Place – Thomas Thorn of Minnesota
2nd Place – Seth Gross of South Dakota State
3rd Place – Colin Purinton of Nebraska – Lincoln
4th Place – Benjamin Brancale of Minnesota
5th Place – Gannon Volk of Minnesota
6th Place – Mitchell Friedman of North Dakota State
1st Place Match
1st Place Match – Thomas Thorn (Minnesota) won by decision over Seth Gross (South Dakota State) (Dec 5-2)
3rd Place Match
3rd Place Match – Colin Purinton (Nebraska – Lincoln) won by decision over Benjamin Brancale (Minnesota) (Dec 12-5)
5th Place Match
5th Place Match – Gannon Volk (Minnesota) won by fall over Mitchell Friedman (North Dakota State) (Fall 2:09)
Open – 149
1st Place – Jake Sueflohn of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Clayton Ream of North Dakota State
3rd Place – Fredy Stroker of Minnesota
4th Place – Mitchell Bengtson of North Dakota State
5th Place – Tyler Stenberg of Northern State
6th Place – Jake Short of Minnesota
1st Place Match
1st Place Match – Jake Sueflohn (Nebraska – Lincoln) won by decision over Clayton Ream (North Dakota State) (Dec 8-7)
3rd Place Match
3rd Place Match – Fredy Stroker (Minnesota) won by decision over Mitchell Bengtson (North Dakota State) (Dec 8-1)
5th Place Match
5th Place Match – Tyler Stenberg (Northern State) won by injury default over Jake Short (Minnesota) (Inj. 0:00)

Open – 157
1st Place – Tyler Berger of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Brandon Kingsley of Minnesota
3rd Place – Larry Early of Minnesota
4th Place – Andrew Fogarty of North Dakota State
5th Place – Jack Bass of Minnesota
6th Place – Daniel Cartagena of Minnesota
1st Place Match
1st Place Match – Tyler Berger (Nebraska – Lincoln) won in sudden victory – 1 over Brandon Kingsley (Minnesota) (SV-1 6-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Larry Early (Minnesota) won by decision over Andrew Fogarty (North Dakota State) (Dec 4-3)
5th Place Match
5th Place Match – Jack Bass (Minnesota) won by fall over Daniel Cartagena (Minnesota) (Fall 4:52)

Open – 165
1st Place – Dustin Williams of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Tyler McNutt of North Dakota State
3rd Place – Luke Zilverberg of South Dakota State
4th Place – Sean Havlovic of Northern State
5th Place – Brandon Krone of Minnesota
6th Place – Brett Bye of South Dakota State
1st Place Match
1st Place Match – Dustin Williams (Nebraska – Lincoln) won by decision over Tyler McNutt (North Dakota State) (Dec 1-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Luke Zilverberg (South Dakota State) won by decision over Sean Havlovic (Northern State) (Dec 7-4)
5th Place Match
5th Place Match – Brandon Krone (Minnesota) won by injury default over Brett Bye (South Dakota State) (Inj. 1:01)
Open – 174
1st Place – Micah Barnes of Nebraska – Lincoln
2nd Place – David Kocer of South Dakota State
3rd Place – Nicholas Wanzek of Minnesota
4th Place – Carter Nielsen of North Dakota State
5th Place – Tim Weber of Augustana
6th Place – Jaquon Sowell of Nebraska – Lincoln
1st Place Match
1st Place Match – Micah Barnes (Nebraska – Lincoln) won by decision over David Kocer (South Dakota State) (Dec 3-2)
3rd Place Match
3rd Place Match – Nicholas Wanzek (Minnesota) won by major decision over Carter Nielsen (North Dakota State) (Maj 12-0)
5th Place Match
5th Place Match – Tim Weber (Augustana) won in sudden victory – 1 over Jaquon Sowell (Nebraska – Lincoln) (SV-1 11-5)

Open – 184
1st Place – Hayden Zillmer of North Dakota State
2nd Place – Brady Ayers of South Dakota State
3rd Place – Christopher Pfarr of Minnesota
4th Place – Martin Mueller of South Dakota State
5th Place – Nick Lawrence of Unattached
6th Place – Aero Amo of Augustana
1st Place Match
1st Place Match – Hayden Zillmer (North Dakota State) won by fall over Brady Ayers (South Dakota State) (Fall 3:26)
3rd Place Match
3rd Place Match – Christopher Pfarr (Minnesota) won by injury default over Martin Mueller (South Dakota State) (Inj. 5:10)
5th Place Match
5th Place Match – Nick Lawrence (Unattached) won by medical forfeit over Aero Amo (Augustana) (MFF)
Open – 197
1st Place – Brett Pfarr of Minnesota
2nd Place – Nate Rotert of South Dakota State
3rd Place – Aaron Studebaker of Nebraska – Lincoln
4th Place – Logan Paxton of North Dakota State
5th Place – Cordell Eaton of North Dakota State
6th Place – Clayton Wahlstrom of Augustana
1st Place Match
1st Place Match – Brett Pfarr (Minnesota) won by tech fall over Nate Rotert (South Dakota State) (TF 15-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Aaron Studebaker (Nebraska – Lincoln) won by tech fall over Logan Paxton (North Dakota State) (TF 16-1)
5th Place Match
5th Place Match – Cordell Eaton (North Dakota State) won by major decision over Clayton Wahlstrom (Augustana) (Maj 13-3)
Open – 285
1st Place – Michael Kroells of Minnesota
2nd Place – Rylee Streifel of Minnesota
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Collin Jensen of Nebraska – Lincoln
4th Place – Patrick Grayson of Nebraska – Lincoln
5th Place – Benjamin Tyanan of North Dakota State
6th Place – Joe Scanlan of Iowa State
1st Place Match
1st Place Match – Michael Kroells (Minnesota) won by decision over Rylee Streifel (Minnesota) (Dec 4-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Patrick Grayson (Nebraska – Lincoln) and Collin Jensen (Nebraska – Lincoln) (DFF)
5th Place Match
5th Place Match – Benjamin Tyanan (North Dakota State) won by medical forfeit over Joe Scanlan (Iowa State) (MFF)