1A State Qualifiers By Team

***2A and 3A to follow***

10 QUALIFIERS

+ Alburnett (113 Ben Moyer, 120 Tucker Franklin, 126 Drake Halblom, 132 Hunter Washburn, 138 Tanner Sloan, 145 Conner Shulista, 152 Bryce Paul, 160 Tanner Hoyer, 170 Austin Hoyle, 220 Robbie Carrothers)

9 QUALIFIERS

NONE

8 QUALIFIERS

+ SE Warren (106 Blake Bauer, 113 Brady Kyner, 132 Jake Hunerdosse, 145 Gabe Henderson, 160 Jacob Hoch, 170 TJ Dierking, 195 Ty Schneider, 220 Tate Vandyne)

7 QUALIFIERS

+ Don Bosco (106 Gable Fox, 113 Jeremy Schmitz, 126 Nick Mangrich, 138 Cole Fox, 152 Chris Paulsen, 170 TJ Even, 195 Zach Hickson)
+ West Marshall (106 Hunter Pfantz, 120 Cole Needham, 132 Cooper White, 145 Chad Berrey, 152 Jared Johnson, 170 Dale Hilleman, 285 Cole Gilmore)
+ Sibley-Ocheyedan (132 Dylan Schuck, 138 Kyle Green, 145 Garrett Sayler, 160 Trent Kruger, 182 Hunter DeJong, 220 Matt Naig, 285 Houston Coleman)

6 QUALIFIERS

+ Clarion-Goldfield (106 Justin Portillo, 120 Lucas Lienemann, 126 Josh Portillo, 132 Joel Haberman, 138 Tanner Abbas, 145 Brady Brott)
+ Woodbury Central (120 Shane Funk, 132 Lane Nichols, 170 Gable Verschoor, 182 Reed Mitchell, 220 Andrew Peterson, 285 Levi Paulsen)

5 QUALIFIERS

+ Eddyvile-Blakesburg (113 Adam Proctor, 120 Alex Hanna, 138 Jeren Glosser, 170 Bret Wursta, 195 Hunter Johnston)
+ Sigourney-Keota (145 Nathan Fritz, 152 Lane Boender, 182 Kaleb Reeves, 220 Noah Boender, 285 Bryce Brown)
+ Logan-Magnolia (106 Wyatt Crocker, 145 Brady Wilson, 152 Brady Charbonneau, 170 Riley Wohlers, 195 Drake Johnsen)
+ Lisbon (120 Chase McLaughlin, 126 Nick Williams, 138 Carter Happel, 145 Hunter Robinson, 170 Jordan Woodward)
+ Wilton (126 Tanner Greenwald, 132 Logan Mays, 138 Trey Brisker, 160 Bryce Oveson, 220 Logan Reddick)

4 QUALIFIERS

+ Sumner-Fredericksburg (138 Karsen Seehase, 145 Blake Meyer, 170 Trevor Pagel. 182 Derek Kohlmeyer)
+ Riverside, Oakland (106 Tatem Bluml, 132 Tucker Bluml, 138 Jacob Vogel, 285 Coy Maher)
+ Maquoketa Valley (120 Tanner Parmely, 160 Trevor Koopman, 182 Steve Huber, 220 Ryan Parmely)
+ South Winneshiek (106 Cody Fisher, 138 Luis Uribe, 170 Ryan Hageman, 182 Landers Kuboushek)

3 QUALIFIERS

+ Audubon (138 Jake Mulford, 145 Brad Kerkhoff, 152 Trevor Smith)
+ Alta/Aurelia (106 Cooper Siebrecht, 120 Skylar Solko, 126 John Tuttle)
+ Graettinger (126 Kolton Roth, 170 Tyler Hoffman, 285 Cole Thompson)
+ Hinton (113 Skylar Richter, 170 Daniel Bishop, 195 Tyler Tschampel)
+ West Lyon (106 Justin Severson, 195 Jed Van’t Hof, 220 Dustin Brown)
+ Central Springs (113 Coleman Waters, 138 Dylan Mueller, 160 Kegen Fingalsen)
+ South Central Calhoun (160 Logan Peed, 170 Jeff King, 195 Ryland Richardson)
+ St. Edmond (113 Cole Allison, 120 Ryan Szalat, 126 Payton Sitzmann)
+ OA-BCIG (106 Kurtis Krager, 126 Jake Wulf, 195 Cash Wilcke)
+ Westwood (113 Kody Berg, 120 Zach Ulven, 145 Drew Anderson)
+ Highland, Riverside (113 Drew West, 120 Bryce West, 160 Zach Kleopfer)
+ Tipton (113 Eric Lenz, 170 Mitch Chapman, 182 Jordan Challis)

2 QUALIFIERS

+ AGWSR (182 Cruz Vera, 220 Clay Meinders)
+ Clarksville (145 Trevor Fenneman, 285 Skyler Popham)
+ Dike-New Hartford (120 Kody Kugel, 132 Trent Johnson)
+ Mason City Newman (113 Jeremiah Colon, 220 Colton Hansen)
+ North Butler (132 Dalton Nelson, 160 Caleb Wedeking)
+ West Fork (126 Jacob Hansen, 152 Jarel Arbegast)
+ AHST (113 Joel Becerra, 126 Christian Danker)
+ East Union (170 Brogan Kinyon, 195 Mike Ward)
+ Guthrie Center (182 Austin Laabs, 220 Cale Crowder)
+ I-35 (126 Austin Pontier, 160 Sal Arzani)
+ East Buchanan (132 Kyle Decker, 145 Michael Naber)
+ MFL MarMac (195 Chase Strub, 285 Gatlin Keehner)
+ North Linn (106 Brock Henderson, 285 Kyler Schott)
+ Iowa Valley (126 Jacob Krakow, 138 Drake Healey)
+ Moravia (113 Nicholas Martin, 126 Briar Cochran)
+ Pleasantville (132 Griffen McBride, 195 Joe Kauffman)
+ Akron-Westfield (138 Sebastian Berg, 152 Dylan Blinde)
+ Marcus-Meriden-Cleghorn (145 Derek Erdman, 182 Conner Holmes)
+ Belmond-Klemme (220 Cameron Beminio, 285 Luke Worden)
+ Lake Mills (152 Brady Schmidt, 195 Andrew Olsen)
+ Manson NW Webster (182 Nathan Krueger, 285 Tim Butcher)
+ Ogden (170 Austin Lentz, 182 Nick Ross)
+ Panorama (106 George Appleseth, 220 Marcus Boldy)
+ South Hamilton (132 JD Rader, 152 Luke Peters)
+ East Mills (132 Alec Moorman, 152 Josh Hopkins)
+ Southwest Iowa (138 Dakota Moss, 220 Bret Blackburn)
+ Underwood (113 Alex Thomsen, 160 Cody Kingery)
+ West Monona (138 Braiden Tank, 160 Avery Nelson)
+ English Valley (152 Zach Axmear, 195 Brennen Grimm)
+ North Cedar (132 Trever Greene, 195 Clayton Juhl)
+ Regina (106 TJ Schott, 220 Jared Brinkman)
+ Wapello (106 Hunter Walker, 152 Rogan Pforts)

1 QUALIFIERS

+ Hudson (160 Noah Huber)
+ Nashua-Plainfield (195 Tyler Larson)
+ Rockford (106 Will Portis)
+ Saint Ansgar (285 Sawyer Hulschizer)
+ Wapsie Valley (120 Colin Schrader)
+ Exira-EHK (182 Evan Hansen)
+ Griswold (120 Hadley Ogg)
+ Martensdale-St. Mary’s (152 Logan Schumacher)
+ Mount Ayr (285 Joe Ricker)
+ Nodaway Valley (120 Ben Freese)
+ Edgewood-Colesburg (152 Sawyer Amling)
+ Jesup (195 Ryan Even)
+ Postville (126 Blayze Grotegut)
+ Starmont (113 Kody Kleve)
+ BGM (182 Colton Massengale)
+ Belle Plaine (160 Joey Schwenn)
+ CMB (220 Charles Robertson)
+ HLV (160 Nate Van Buren)
+ Lynville-Sully (106 Josh Dunsbergen)
+ Emmetsburg (113 Tanner Lundgren)
+ Hartley-Melvin-Sanborn (152 Dakota Drenth)
+ Lawton-Bronson (120 Austin Eilers)
+ Okoboji (160 Noah Bouse)
+ Sioux Central (132 Caleb Gunderson)
+ Northwood-Kensett (145 Coleby Bratrud)
+ Treynor (182 Steven Gregory)
+ Tri-Center (126 Christian Polley)
+ Woodbine (285 Gabe Shafer)
+ Bellevue (182 Mason Lyons)
+ Lone Tree (145 Alex Yedlik)
+ New London (285 Avery Jacobs)
+ West Branch (285 Jacob Giese)

0 QUALIFIERS (ONLY INCLUDES TEAMS THAT HAD A DISTRICT QUALIFIER)

+ Riceville
+ Turkey Valley
+ Clarinda Academy
+ Southwest Valley
+ Wayne
+ Central Elkader
+ Clayton Ridge
+ Cardinal
+ North Mahaska
+ Tri-County
+ Van Buren
+ Kingsley-Pierson
+ West Sioux
+ Eagle Grove
+ West Hancock
+ Maple Valley A-O
+ Ridge View
+ Durant
+ Midland
+ WACO