Postseason District Breakdown (4 of 12) Fairfield and Pleasantville

Starting on 1/26 we will be releasing a postseason preview. We will be previewing 1 district a day for 1A and 2A each. Class 3A will be released starting on 2/9. Here is the schedule for when each district will be released.

1/26- Districts 1 https://iawrestle.com/2015/01/26/postseason-district-breakdown-1-of-12-aplington-parkersburg-and-clarksville/

2A- Aplington-Parkersburg

1A- Clarksville


1/27- Districts 2 https://iawrestle.com/2015/01/27/postseason-district-breakdown-2-of-12-atlantic-and-interstate-35-truro/

2A- Atlantic

1A- Interstate 35


1/28- Districts 3 https://iawrestle.com/2015/01/28/postseason-district-breakdown-3-of-12-ballard-and-jesup/

2A- Ballard

1A- Jesup


1/29- Districts 4

2A- Fairfield

1A- Pleasantville


1/30- Districts 5 https://iawrestle.com/2015/01/30/postseason-district-breakdown-5-of-12-independence-and-sibley-ocheyedan/

2A- Independence

1A- Sibley-Ocheyedan


2/2- Districts 6 https://iawrestle.com/2015/02/02/postseason-district-breakdown-6-of-12-sioux-center-and-south-hamilton-jewell/

2A- Sioux Center

1A- South Hamilton, Jewell


2/3- Districts 7 https://iawrestle.com/2015/02/03/postseason-district-breakdown-7-of-12-solon-and-underwood/

2A- Solon

1A- Underwood


2/4- Districts 8 https://iawrestle.com/2015/02/04/postseason-district-breakdown-8-of-12-webster-city-and-wilton/

2A- Webster City

1A- Wilton


2/9- 3A District 1&2

Ankeny Centennial

Clinton


2/10- 3A District 3&4

Fort Dodge

Mount Pleasant


2/11- 3A District 5&6

Prairie, Cedar Rapids

Sioux City, North


2/12- 3A District 7&8

Waukee

Waverly-Shell Rock


2A District #4 @ Fairfield

Returning State Points By Team

Centerville Sectional
Albia-29
Centerville-2
Chariton-0
Davis County-0
Knoxville-0
PCM, Monroe-3
Sectional Total=34

Mediapolis Sectional
Columbus Junction-13
Fairfield-0
Louisa-Muscatine-0
Mediapolis-64.5
Washington-10
West Burlington Notre Dame-0
Sectional Total=87.5
Fairfield District Total=121.5

Returning State Qualifiers By Team

Albia (2)
​Bryce Leshan 132, Carter Isley 195
Centerville (1)
​Bradley Irwin 145
Chariton (0)
Davis County (0)
Knoxville (1)
​Brock Caviness 220
PCM, Monroe (1)
​Tristan Clark 126
Columbus Junction (2)
​Josh Keller 106, Kyle Davis 285
Fairfield (0)
Louisa-Muscatine (0)
Mediapolis (6)
Shea Swafford 113, Mason Buster 120, Bradley Conley 138, Cole Erickson 145, Steven Holloway 195, Dillon Wagner 285
Washington (3)
​Andrew Waite 106, Kyle Anderson 113, Brad Skubal 182
West Burlington/Notre Dame (0)

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

#4 Josh Keller (Columbus Junction) Junior

113

NONE

120

#7 Kyle Anderson (Washington) Sophomore

126

#3 Shea Swafford (Mediapolis) Junior

#7 Tristan Clark (PCM Monroe) Senior

#9 Joe Hollinrake (Knoxville Freshman

132

#4 Bradley Irwin (Centerville) Senior

#10 Cody McNeil (Mediapolis) Junior

138

#3 Mason Buster (Mediapolis) Junior

145

#7 Kale Baird (Davis County) Junior

152

#2 Bryce Leshen (Albia) Junior

#4 Brad Conley (Mediapolis) Senior

160

#2 Cole Erickson (Mediapolis) Senior

170

#7 Tucker Morrison (Columbus Junction) Sophomore

182

NONE

195

#1 Steven Holloway (Mediapolis) Senior

#2 Brad Skubal (Washington) Senior

#10 Travis Poffenbarger (Knoxville) Junior

220

#1 Carter Isley (Albia) Junior

285

#5 Kyle Davis (Columbus Junction) Senior


1A District #4 @ Pleasantville

Returning State Points By Team

BGM Brooklyn Sectional
Belle Plaine-0
BGM-21
CMB Baxter-0
Colfax Mingo-0
HLV-0
Iowa Valley-12
Lynnville-Sully-5
West Marshall-35
Sectional Total=73

Eddyville-Blakesburg Sectional
Cardinal-0
Eddyville-Blakesburg-50
Moravia-10
North Mahaska-0
Pleasantville-0
Sigourney-3
Tri-County-0
Van Buren-0
Sectional Total=63
Pleasantville District Total=136

Returning State Qualifiers By Team

Belle Plaine (0)
BGM (0)
CMB Baxter (0)
Colfax-Mingo (0)
HLV Victor (0)
Iowa Valley (3)
​Josh Jordan 106, Jacob Krakow 120, Drake Healey 132
Lynnville-Sully (0)
West Marshall (4)
​Ross Randall 106, Cooper White 126, Jared Johnson 152, Dale Hileman 170
Cardinal Eldon (0)
Eddyville-Blakesburg (4)
​Cody Brown 132, Jeren Glosser 138, Blake Marolf 145, Hunter Johnston 195
Moravia (1)
​Briar Cochran 113
North Mahaska (0)
Pleasantville (0)
Sigourney Keota (3)
​Nathan Fritz 138, Lane Boender 145, Bryce Brown 285
Tri County, Thornburg (0)
Van Buren, Keosauqua (0)

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

NONE

113

#7 Nicholas Martin (Moravia) Freshman

120

#10 Cole Needham (West Marshall) Senior

126

#3 Jacob Krakow (Iowa Valley) Sophomore

#5 Briar Cochran (Moravia) Junior

132

#8 Cooper White (West Marshall) Sophomore

138

#2 Jeren Glosser (Eddyville-Blakesburg) Senior

#7 Drew Healey (Iowa Valley) Senior

145

#5 Nathan Fritz (Sigourney) Senior

152

#9 Lane Boender (Sigourney) Junior

#10 Jared Johnson (West Marshall) Junior

160

#8 Nate Van Buren (HLV) Junior

170

#1 Dale Hilleman (West Marshall) Senior

182

NONE

195

#6 Hunter Johnston (Eddyville-Blakesburg) Senior

220

#6 Jeremy Nebraska (Iowa Valley) Senior

285

NONE

Advertisements