Class 1A Rankings – 1-15-15

1Arankings

TOURNAMENT TEAM RANKINGS

1              Woodbury Central (4)


2               SE Warren (6)


3               Clarion-Goldfield (6)


4               Alburnett (5)


5               Lisbon (3)


6               Eddyville-Blakesburg (3)


7               Sumner-Fredericksburg (3)


8               Don Bosco (6)


9               Highland, Riverside (2)


10             Underwood (2)



106          NAME                                           SCHOOL                                    CLASS


1            Justin Portillo                                 Clarion-Goldfield                           Jr


2            Brock Henderson                           North Linn                                    So


3            Cooper Siebrecht                            Alta/Aurelia                                  Fr


4            Chance Throndson                          Riceville                                      Fr


5            Gable Fox                                      Don Bosco                                   Fr


6            Blake Bauer                                   SE Warren                                   So


7            TJ Schott                                       IC Regina                                    Sr


8            Will Portis                                      Rockford                                      So


9            Tatem Bluml                                   Riverside, Oakland                       So


10           Donny Schmit                                Wapsie Valley                              Fr



113


1            Drew West                                    Highland, Riverside                        So


2           Alex Thomsen                               Underwood                                     Fr


3           Brady Kiner                                    SE Warren                                    So


4           Ben Moyer                                     Alburnett                                       So


5           Kody Berg                                      Westwood                                     So


6           Coleman Waters                             Central Springs                              Sr


7           Nicholas Martin                               Moravia                                        Fr


8           Jeremy Schmitz                              Don Bosco                                   So


9           Kody Kleve                                     Starmont                                      Jr


10         Tanner Lundgren                              Emmetsburg                                So



120


1           Josh Portillo                                    Clarion-Goldfield                            Jr


2           Bryce West                                     Highland, Riverside                       So


3            Zach Ulven                                     Westwood                                     Sr


4            Colin Schrader                                 Wapsie Valley                               Fr


5            Chase McLaughlin                            Lisbon                                         So


6            Jake Wulf                                        OA-BCIG                                     Jr


7            Eric Lenz                                         Tipton                                          Sr


8            Kody Kugel                                       Dike-New Hartford                        Jr


9            Blake Ealy                                        English Valley                              Sr


10          Cole Needham                                   West Marshall                              Sr



126


1            Nick Williams                                     Lisbon                                         Jr


2            Christian Polley                                 Tri-Center, Neola                          Sr


3             Jacob Krakow                                   Iowa Valley                                  So


4             Jacob Hansen                                   West Fork                                    So


5             Briar Cochran                                     Moravia                                       Jr


6             Tanner Greenwald                               Wilton                                         Jr


7             Nick Mangrich                                     Don Bosco                                  Jr


8             Ryan Szalat                                        St. Ed’s                                      Sr


9             Sheldon Ealy                                       English Valley                             Sr


10           Jordan Payne                                      South Central Calhoun                  Jr



132


1            Lane Nichols                                         Woodbury Central                        Sr


2            Logan Mays                                          Wilton                                         Sr


3             Trent Johnson                                       Dike-New Hartford                       So


4             Jake Hunerdosse                                   SE Warren                                  Sr


5             Dalton Nelson                                        North Butler                                 So


6             Dylan Schuck                                        Sibley-Ocheyedan                        So


7             Tucker Bluml                                         Riverside, Oakland                       Sr


8             Cooper White                                         West Marshall                             So


9             Tanner Abbas                                         Clarion-Goldfield                          Fr


10            John Tuttle                                            Alta/Aurelia                                 So



138


1            Carter Happel                                           Lisbon                                         Jr


2            Jeren Glosser                                          Eddyville-Blakesburg                    Sr


3            Hunter Washburn                                      Alburnett                                     Sr


4            JD Rader                                                 South Hamilton                            Sr


5            Joel Haberman                                         Clarion-Goldfield                          Sr


6            Jake Mulford                                            Audubon                                     Jr


7            Drake Healey                                           Iowa Valley                                 Sr


8            Karsen Seehase                                      Sumner-Fredericksburg                So


9            Trey Brisker                                             Wilton                                         Fr


10          Cole Fox                                                   Don Bosco                                 Sr



145


1            Blake Marolf                                            Eddyville-Blakesburg                    Sr


2            Conner Shulista                                       Alburnett                                     Jr


3             Blake Meyer                                           Sumner-Fredericksburg                 Sr


4             Coleby Bratrud                                        Northwood-Kensett                       Sr


5             Nathan Fritz                                            Sigourney                                    Sr


6             Lane Rummelhart                                    Guthrie Center                              Sr


7             Brady Brott                                             Clarion-Goldfield                           Jr


8             Garret Sayler                                            Sibley-Oceyedan                        So


9             Brad Kerkoff                                             Audubon                                     Sr


10          Jacob Vogel                                              Riverside, Oakland                     Sr


152


1            Sawyer Amling                                            Ed-Co                                        Sr


2           Bryce Paul                                                  Alburnett                                   Jr


3            Dakota Drenth                                             HMS                                         Sr


4            Zach Axmear                                              English Valley                            So


5            Josh Hopkins                                              East Mills                                  Jr


6            Chris Paulsen                                             Don Bosco                                 Jr


7            Taylan Entriken                                           Hudson                                     So


8            Brady Schmidt                                            Lake Mills                                  Sr


9            Lane Boender                                              Sigourney                                  Jr


10          Jared Johnson                                            West Marshall                             Jr


160


1            Kegan Fingalsen                                        Central Springs                            Sr


2            Cody Kingery                                            Underwood                                  Sr


3            Caleb Wedeking                                         North Butler                                 Sr


4            Jacob Hoch                                               SE Warren                                   Sr


5            Avery Nelson                                             West Monona                              Sr


6             Sal Arzani                                                 Interstate 35                               Sr


7            Trevor Smith                                              Audubon                                     Sr


8            Nate Van Buren                                         HLV                                            Jr


9            Noah Huber                                               Hudson                                       Jr


10          Bryce Oveson                                            Wilton                                        So



170


1            Dale Hilleman                                            West Marshall                              Sr


2           Ryan Hageman                                          South Winneshiek                         Sr


3            Gable Verschoor                                       Woodbury Central                          Sr


4            Daniel Bishop                                            Hinton                                          So


5            Trevor Pagel                                              Sumner-Fredericksburg                 Sr


6            Austin Lentz                                              Ogden                                         Jr


7            Riley Wohlers                                             Logan-Magnolia                           Jr


8            Trent Kruger                                               Sibley-Ocheyedan                       So


9            Jeff King                                                    South Central Calhoun                 Sr


10          Mitch Chapman                                          Tipton                                         Sr



182


1            Evan Hansen                                             Exira                                           Sr


2            Derek Kohlmeyer                                       Sumner-Fredericksburg                 Sr


3            Austin Laabs                                             Guthrie Center                              Sr


4            Jordan Challis                                            Tipton                                          Jr


5            Riley Murray                                              Jesup                                          Sr


6            Nathan Krueger                                          Manson NW Webster                    Jr


7            Slade Sifuentes                                          Lakes Mills                                  So


8            Ryan Anderson                                           Clarion-Goldfield                           Sr


9            Landers Kuboushek                                     South Winneshiek                        Jr


10          Austin Hoyle                                                Alburnett                                     Sr



195


1            Cash Wilcke                                               OA-BCIG                                      Sr


2            Rylan Richardson                                       South Central Calhoun                   Jr


3            Zach Hickson                                             Don Bosco                                    Sr


4            Ty Schnieder                                              SE Warren                                    Sr


5            Andrew Olsen                                             Lake Mills                                     Sr


6            Hunter Johnston                                         Eddyville-Blakesburg                      Sr


7            Nick Ross                                                  Ogden                                           Jr


8            Clayton Juhl                                               North Cedar                                    Sr


9            Tyler Larson                                               Nashua-Plainfield                            Sr


10          Brennan Grimm                                           English Valley                                Sr



220


1            Ryan Parmley                                             Maquoketa Valley                           Sr


2            Clay Meinders                                            AGWSR                                         Sr


3            Cale Crowder                                              Guthrie Center                                Sr


4            Andrew Petersen                                         Woodbury Central                           Sr


5            Tate Van Dyne                                            SE Warren                                     Sr


6            Jeremy Nebraska                                        Iowa Valley                                     Sr


7            Wilson Solorzano                                         Panorama                                       Sr


8            Colton Hansen                                             Newman                                         Jr


9            Logan Reddick                                             Wilton                                            Sr


10          Matt Naig                                                     Sibley-Ocheyedan                          So



285


1            Landan Paulsen                                            Woodbury Central                           Sr


2            Joe Ricker                                                   Mount Ayer                                    Sr


3            Cody Thompson                                           Graettinger-Terril                             Sr


4            Tim Butcher                                                 Manson Northwest Webster             Jr


5            Sawyer Hulshizer                                         Saint Ansgar                                   Jr


6            Cole Jensen                                                Maple Valley-A-O                            Jr


7            Avery Jacobs                                              New London                                    Sr


8            Gatlin Keehner                                             MFL MarMac                                  Sr


9            Michael Young                                             AGWSR                                         Jr


10          Jared Brinkman                                            IC Regina                                       So


    

Advertisements