1 Southeast Polk 1 44-22 over Waukee NW
2 Bettendorf 2 47-18 over Assumption, 1st Place Midwest Shootout
3 Waverly-Shell Rock 3 1st Place Bob Sharp Invite
4 Ankeny 4 2nd Place Bob Sharp Invite, 42-23 over WDM Valley
5 Valley, West Des Moines 5 Lost 42-23 to Ankeny, 46-27 over Dowling, 5th Place J-Hawk Invite
6 Linn-Mar 6 3rd Place Bob Sharp Invite
7 Ankeny Centennial 8 62-15 over Johnston
8 Fort Dodge 9 3rd Place J-Hawk Invite
9 Carlisle 10 3rd Place Perry Invite
10 Johnston 7 2nd Place Midwest Shootout, Lost 62-15 to Centennial
11 Dubuque Hempstead 11 3rd Place Midwest Shootout, 51-18 over Western Dubuque
12 Indianola 12 4th Place Bob Sharp Invite, 52-15 over Pella
13 Dallas Center-Grimes 13 1st Place ADM Invite
14 Bondurant-Farrar 14 49-27 over Ballard, 47-21 over Winterset, 4th Place Creston Invite
15 Prairie Cedar Rapids 15 2nd Placer Geneseo Invite
16 North Scott 17 1st Place Solon Invite
17 Waukee Northwest 18 Lost 44-22 to SEP, 1st Place J-Hawk Invite
18 Iowa City High 19 4th Place J-Hawk Invite
19 Pleasant Valley 16 6th Place J-Hawk Invite
20 Epworth, Western Dubuque 20 Lost 51-18 to Dubuque Hempstead, 1st Place Cascade Tournament
21 Norwalk 21 5th Place Bob Sharp Invite
22 LeMars 23 3rd Place LeMars Invite
23 Marshalltown UR 39-24 over Cedar Falls
24 Fort Madison 22 8th Place J-Hawk Invite
2A Name Previously Results from the week
1 Osage 1 38-28 over NH/TV
2 West Delaware 4 1st Place Perry Invite, 55-23 over Solon
3 Mount Vernon 6 1st Place Creston Invite, 37-30 over Independence
4 Crestwood 3 52-25 over South Winn, 50-25 over Decorah, 3rd Place Creston Invite
5 Sergeant Bluff-Luton 2 42-18 over Heelan, 4th Place Perry Invite
6 Creston 5 2nd Place Creston Invite
7 Notre Dame/WB 8 2nd Place Cascade Tournament
8 Assumption 9 Lost 47-18 to Bettendorf
9 Humboldt 14 44-36 over Ballard, 37-21 over Algona, 42-30 over Winterset
10 Webster City 7 Lost 36-27 to Humboldt, 2nd Place Perry Invite
11 Williamsburg 10 2nd Place Marion Invite
12 Winterset 11 Lost 47-21 to Bondurant-Farrar, 43-31 over Ballard
13 Independence 12 Lost 37-30 to Mount Vernon, 45-30 over Vinton
14 Clarion-Goldfield-Dows 15 47-26 over West Marshall, 43-24 over NH/TV
15 Glenwood 16 8th Place Bobcat Classic (KS)
16 PCM 17 42-35 over Greene County, 1st Place Centerville Invite
17 Ballard 13 Lost 44-36 to Humboldt, Lost 43-31 to Winterset, Lost 49-27 to Bondurant, 2nd Place Storm Invite
18 Albia 19 Lost 42-36 to Pleasantville, 63-18 over Chariton
19 Boyden Hull-Rock Valley 20 57-21 over Akron-Westfield, 2nd Place LeMars Invite
20 Knoxville 18 2nd Place Centerville Invite, Lost to Chariton 39-33
21 Atlantic 21 3rd Place Marion Invite
22 New Hampton/TV 22 54-27 over Union, Lost to Osage 38-28, Lost to Clarion-Goldfield 43-24
23 Algona 23 Lost 37-21 to Humboldt, 1st Place Storm Invite
24 Carroll UR 6th Place Perry Invite
1A Name Previously Results from the week
1 Don Bosco 1 1st Place Hudson Invite, 55-18 over Wapsie Valley
2 Wilton 2 1st Place Marion Invite
3 Nashua-Plainfield 3 2nd Place Hudson Invite, 53-24 over West Hancock
4 Alburnett 4 50-24 over Lisbon, 2nd Place J-Hawk Invite
5 Wapsie Valley 5 Lost 55-18 to Don Bosco, 1st Place MFL Invite
6 Emmetsburg 6 42-41 over South Central Calhoun, 1st Place Twin Lakes Conference Tournament
7 Logan-Magnolia 7 54-30 over Westwood, 9th Place Perry Invite
8 Woodbury Central 9 39-28 over West Monona, 41-27 over Kingsley-Pierson, 55-21 over West Sioux, 50-15 over Hinton, 1st Place WVC Tournament
9 Lisbon 8 Lost 50-24 to Alburnett, 3rd Place Solon Invite
10 Interstate 35 10 51-28 over Pleasantville, 5th Place Creston Invite
11 Hinton 11 57-18 over West Sioux, Lost 50-15 to Hinton, 1st Place LeMars Invite
12 West Monona 13 Lost 39-28 to Woodbury, Lost 46-19 to Heelan, 52-27 over Missouri Valley, 2nd Place WVC Tournament
13 Kingsley-Pierson 12 Lost 41-27 to Woodbury, Lost 39-38 to Graettinger, 3rd Place WVC Tournament
14 MFL MarMac 14 3rd Place MFL Invite
15 Lake Mills 17 Lost 61-15 to Osage, 53-18 over South Winn
16 West Sioux 15 45-28 over Pocahontas, Lost 57-18 to Hinton, Lost 55-21 to Woodbury, 6th Place LeMars Invite
17 West Hancock 16 48-34 over Central Springs, Lost 53-24 to Nashua-Plainfield, 5th Place Hudson Invite
18 West Central Valley 22 42-37 over Underwood, 47-36 over AHSTW, 45-33 over Ogden, 2nd Place ADM Invite
19 Pleasantville 20 Lost 51-28 to Interstate 35, 42-36 over Albia, 51-29 over Chariton, Lost 42-40 to Ogden
20 Missouri Valley 18 Lost 63-18 to Heelan, 42-30 over Treynor, Lost 52-27 to West Monona
21 Nodaway Valley 21 42-33 over North Polk, 6th Place ADM Invite
22 Westwood, Sloan 23 48-36 over MVAO, Lost 54-30 to Logan-Magnolia, 4th Place WVC Tournament
23 Jesup UR 37-30 over North Fayette, 4th Place Hudson Invite
24 Pocahontas Area UR 2nd Place Twin Lakes Conference

Leave a Reply