NHSCA High School National Results

gable fox

FRESHMAN DIVISION

145lbs Chance Downs (Maquoketa Valley)
Championship Rd. of 64: Won by Fall over Kaleb Mitchell (NC)
Championship Rd. of 32: Won by Fall over Jacob Roberts (TN)
Championship Rd. of 16: Won by Fall over Jeremy Scutellaro (NY)
Championship Quarterfinals: Lost by Fall to John Poznanski (NJ)
Consolation Bloodround: Won by 16-0 Tech over William Kloster (CA)
Consolation Quarterfinals: Lost by 6-3 Decision to Gavin Kane (GA)
7th/8th Place Match: Won by 10-2 Major over Graham Calhoun (IN)


JUNIOR DIVISION

120lbs Drew Bennett (Fort Dodge)
Championship Rd. of 64: Won by Fall over John Abbott (MA)
Championship Rd. of 32: Won by 16-0 Tech over Dylan Patton (MO)
Championship Rd. of 16: Won by 17-5 Major over Brandon Lucas (OH)
Championship Quarterfinals: Lost by 19-4 Tech to Orion Anderson (NY)
Consolation Bloodround: Won by 4-2 Decision over Caleb Brooks (OH)
Consolation Quarterfinals: Won by 4-2 Decision over Bradley Bitting (GA)
Consolation Semifinals: Won by Default over Colin Poynter (IN)
3rd/4th Place Match: Won by Fall over Graham Shore (OH)

120lbs Dakota Henry (Belle Plaine)
Championship Rd. of 64: Lost by 9-4 Decision to Decklan Fischer (MD)
Consolation Rd of 32 #1: Lost by 6-4 Decision to Vincet Ferrara (GA)

126lbs Gable Fox (Don Bosco)
Championship Rd. of 128: Won by Fall over Jason Padilla (NC)
Championship Rd. of 64: Won by 11-5 Decision over Charles Steckline (VA)
Championship Rd. of 32: Lost by 14-12 SV Decision to Nathaniel White (MD)
Consolation Rd. of 32 #2: Won by Fall over Nickolas Karamoshos (NY)
Consolation Rd. of 16 #1: Lost by 11-1 Major Decision to Lamonte Chapman (OH)

132lbs Michael Millage (New Hampton)
Championship Rd. of 64: Won by Fall over Liam Flaherty (PA)
Championship Rd. of 32: Won by Fall over Richard Gurule (CA)
Championship Rd. of 16: Won by 18-3 Tech over Jonathan Green (TX)
Championship Quarterfinals: Won by 3-2 Decision over Jacob Butler (OK)
Championship Semifinals: Lost by 5-3 Decision to Alex Felix (CA)
Consolation Semifinals: Lost by 5-3 Decision to Saul Ervin (KY)
5th/6th Place Match: Lost by 3-2 Decision to Dawson Bates (GA)

132lbs Brady Fritz (South Tama)
Championship Rd. of 128: Lost by Fall SV to Riley Gerber (NY)
Consolation Rd. of 64 #2: Won by Fall over Benjamin Howe (NY)
Consolation Rd. of 32 #1: Lost by 5-0 Decision to Jonathan Miranda (CA)

152lbs Isaac Judge (South Tama)
Championship Rd. of 64: Won by 10-3 Decision over Chase Anklam (PA)
Championship Rd. of 32: Won by Fall over Matt Price (NC)
Championship Rd. of 16: Lost by 6-3 Decision to Riley Smucker (OH)
Consolation Rd. of 16 #2: Lost by 12-2 Major to Hunter Cruz (WA)



SENIOR DIVISON

182lbs Alec McDowell (Maquoketa Valley)
Championship Rd. of 64: Won by 9-0 Major over Nick Klinoff (NY)
Championship Rd. of 32: Won by Fall over Alexander Popke (FL)
Championship Rd. of 16: Won by 11-4 Decision over Leo Higgins (PA)
Championship Quarterfinals: Lost by 8-6 Decision to Antonio Stewart (GA)
Consolation Bloodround: Won by Fall over Trevor Senn (WA)
Consolation Quarterfinals: Lost by Fall to Joshua Loomer (CA)
7th/8th Place Match: Lost by 11-4 Decision to Giovanni Sita (MD)

Advertisements