2017 Ed Winger Classic – Final Results

screen-shot-2017-01-21-at-6-30-18-pm

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nick Oldham of West Des Moines
2nd Place – Nick Miller of Waukee
3rd Place – Andrew Flora of Adel-DeSoto-Minburn
4th Place – Hans vonRabenau of Iowa City West
5th Place – Aiden Evans of Bettendorf
6th Place – Thomas Edwards of Johnston
7th Place – Nathan Kahoe of Des Moines Lincoln
8th Place – Ryan Strickland of Southeast Polk
1st Place Match
Nick Oldham (West Des Moines) 24-3, So. over Nick Miller (Waukee) 27-7, So. (Fall 1:14).
3rd Place Match
Andrew Flora (Adel-DeSoto-Minburn) 31-4, So. over Hans vonRabenau (Iowa City West) 15-4, Jr. (Dec 7-6).
5th Place Match
Aiden Evans (Bettendorf) 25-9, Fr. over Thomas Edwards (Johnston) 21-10, Fr. (MD 13-0).
7th Place Match
Nathan Kahoe (Des Moines Lincoln) 28-5, So. over Ryan Strickland (Southeast Polk) 11-11, So. (Dec 8-5).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kyle Biscoglia of Waukee
2nd Place – Kobey Pritchard of Indianola
3rd Place – Jacob Schipper of North Scott
4th Place – Mark Ames of Southeast Polk
5th Place – Ryan Munoz of Des Moines Lincoln
6th Place – Jakey Penrith of Cedar Falls
7th Place – Jackson Lukehart of West Des Moines
8th Place – Ryan Steffensmeier of Fort Madison
1st Place Match
Kyle Biscoglia (Waukee) 33-1, Jr. over Kobey Pritchard (Indianola) 30-4, Jr. (Fall 2:52).
3rd Place Match
Jacob Schipper (North Scott) 31-3, Sr. over Mark Ames (Southeast Polk) 18-12, So. (MD 12-0).
5th Place Match
Ryan Munoz (Des Moines Lincoln) 22-10, Jr. over Jakey Penrith (Cedar Falls) 21-10, . (Dec 4-3).
7th Place Match
Jackson Lukehart (West Des Moines) 4-1, So. over Ryan Steffensmeier (Fort Madison) 19-10, Jr. (Fall 4:00).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Gauge Perrien of Southeast Polk
2nd Place – Noah Hughes-Reilly of West Des Moines
3rd Place – Max Tracy of Dallas Center-Grimes
4th Place – Connor Sexton of Indianola
5th Place – Riley Thomas of North Scott
6th Place – Christian Simpson of Cedar Falls
7th Place – TJ Cole of Bettendorf
8th Place – Alex Aguirre of Iowa City West
1st Place Match
Gauge Perrien (Southeast Polk) 14-2, Jr. over Noah Hughes-Reilly (West Des Moines) 26-6, Sr. (Dec 3-0).
3rd Place Match
Max Tracy (Dallas Center-Grimes) 27-8, Jr. over Connor Sexton (Indianola) 29-8, Sr. (Dec 5-3).
5th Place Match
Riley Thomas (North Scott) 26-9, Sr. over Christian Simpson (Cedar Falls) 22-12, . (TF-1.5 5:33 (16-1)).
7th Place Match
TJ Cole (Bettendorf) 18-12, Jr. over Alex Aguirre (Iowa City West) 19-14, Sr. (Dec 12-5).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Adam Brown of Southeast Polk
2nd Place – McGwire Midkiff of Council Bluffs Thomas Jefferson
3rd Place – Zach Price of Johnston
4th Place – Jackson Smith of Urbandale
5th Place – Skyler Edgington of Indianola
6th Place – Anthony Chiattello of Cedar Falls
7th Place – Voyen Adamson of Bettendorf
8th Place – Brodrick Schmidt of Adel-DeSoto-Minburn
1st Place Match
Adam Brown (Southeast Polk) 31-3, Sr. over McGwire Midkiff (Council Bluffs Thomas Jefferson) 36-4, Sr. (Dec 10-4).
3rd Place Match
Zach Price (Johnston) 27-2, Jr. over Jackson Smith (Urbandale) 25-11, Sr. (Fall 0:55).
5th Place Match
Skyler Edgington (Indianola) 16-8, So. over Anthony Chiattello (Cedar Falls) 14-17, . (Dec 7-2).
7th Place Match
Voyen Adamson (Bettendorf) 10-4, So. over Brodrick Schmidt (Adel-DeSoto-Minburn) 9-9, Fr. (Dec 6-1).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cade DeVos of Southeast Polk
2nd Place – Jake Watters of Dowling Catholic
3rd Place – Lance Runyon of Indianola
4th Place – Will Jefferson of Bettendorf
5th Place – Jarrett Miller of Ballard
6th Place – Tiger Terpstra of Centerville
7th Place – Aaron Steffensmeier of Fort Madison
8th Place – Cade Moss of Johnston
1st Place Match
Cade DeVos (Southeast Polk) 31-2, So. over Jake Watters (Dowling Catholic) 35-3, Sr. (Dec 5-0).
3rd Place Match
Lance Runyon (Indianola) 34-3, So. over Will Jefferson (Bettendorf) 26-8, Jr. (MD 12-0).
5th Place Match
Jarrett Miller (Ballard) 27-7, Jr. over Tiger Terpstra (Centerville) 34-10, Jr. (Dec 5-3).
7th Place Match
Aaron Steffensmeier (Fort Madison) 20-13, Jr. over Cade Moss (Johnston) 24-14, So. (Fall 2:48).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nathan Lendt of Southeast Polk
2nd Place – Collin Lewis of North Scott
3rd Place – Harlan Steffensmeier of Fort Madison
4th Place – Skyler Noftsger of Ballard
5th Place – Mason Morris of Bettendorf
6th Place – Zach Oldham of West Des Moines
7th Place – Bryce Murano of Dallas Center-Grimes
8th Place – Zach Fisher of Indianola
1st Place Match
Nathan Lendt (Southeast Polk) 27-3, Jr. over Collin Lewis (North Scott) 31-6, So. (Fall 1:00).
3rd Place Match
Harlan Steffensmeier (Fort Madison) 32-3, Jr. over Skyler Noftsger (Ballard) 31-4, So. (MD 12-1).
5th Place Match
Mason Morris (Bettendorf) 23-9, Jr. over Zach Oldham (West Des Moines) 21-12, Jr. (Dec 5-1).
7th Place Match
Bryce Murano (Dallas Center-Grimes) 28-5, Sr. over Zach Fisher (Indianola) 25-12, Sr. (TF-1.5 3:25 (18-3)).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Zach Barnes of Southeast Polk
2nd Place – Grant Stotts of West Des Moines
3rd Place – Shawn Brown of Des Moines Lincoln
4th Place – Trevor Anderson of Glenwood
5th Place – Tate Battani of Ballard
6th Place – Preston Terry of Burlington
7th Place – Brad Holmes of Bettendorf
8th Place – Josh Barretta of Indianola
1st Place Match
Zach Barnes (Southeast Polk) 30-3, Sr. over Grant Stotts (West Des Moines) 28-2, Jr. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Shawn Brown (Des Moines Lincoln) 8-2, So. over Trevor Anderson (Glenwood) 32-5, Jr. (Dec 6-5).
5th Place Match
Tate Battani (Ballard) 22-7, Jr. over Preston Terry (Burlington) 38-3, So. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Brad Holmes (Bettendorf) 11-8, Sr. over Josh Barretta (Indianola) 16-11, Jr. (Fall 1:16).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nelson Brands of Iowa City West
2nd Place – Joe Nicholoson of West Des Moines
3rd Place – Elliot Pohlmeyer of Johnston
4th Place – Matthew Jones of Des Moines Roosevelt
5th Place – Sawyer Shaw of Southeast Polk
6th Place – Zane Mulder of Dallas Center-Grimes
7th Place – Brennan Creelman of Burlington
8th Place – Drake Golinghorst of North Scott
1st Place Match
Nelson Brands (Iowa City West) 43-1, Jr. over Joe Nicholoson (West Des Moines) 24-5, Sr. (TF-1.5 5:47 (24-9)).
3rd Place Match
Elliot Pohlmeyer (Johnston) 27-9, Jr. over Matthew Jones (Des Moines Roosevelt) 19-15, Jr. (Fall 2:34).
5th Place Match
Sawyer Shaw (Southeast Polk) 15-4, Sr. over Zane Mulder (Dallas Center-Grimes) 30-4, Jr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Brennan Creelman (Burlington) 28-14, Sr. over Drake Golinghorst (North Scott) 17-17, Jr. (Fall 5:00).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Joel Shapiro of West Des Moines
2nd Place – Carter Rohweder of Iowa City West
3rd Place – Tad Griffith of Des Moines Lincoln
4th Place – Thaddeus Breitsprecker of Southeast Polk
5th Place – John Fulk of Ballard
6th Place – Collin Hushagen of Johnston
7th Place – Tanner Doyle of Cedar Falls
8th Place – Justus Robeson of Ames
1st Place Match
Joel Shapiro (West Des Moines) 31-0, Jr. over Carter Rohweder (Iowa City West) 35-6, Sr. (Fall 4:43).
3rd Place Match
Tad Griffith (Des Moines Lincoln) 31-2, Jr. over Thaddeus Breitsprecker (Southeast Polk) 24-9, Jr. (Dec 7-3).
5th Place Match
John Fulk (Ballard) 19-8, Sr. over Collin Hushagen (Johnston) 31-6, Jr. (Fall 1:18).
7th Place Match
Tanner Doyle (Cedar Falls) 24-12, . over Justus Robeson (Ames) 21-10, Sr. (Fall 1:50).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Marcus Coleman of Ames
2nd Place – Gavin Babcock of Southeast Polk
3rd Place – Kade Kolarik of Indianola
4th Place – Austin Lamm of Urbandale
5th Place – Bryce Pilcher of Cedar Falls
6th Place – Ashton Stumpf of Iowa City West
7th Place – Alex Lopez of Bettendorf
8th Place – Jacob Byers of Council Bluffs Thomas Jefferson
1st Place Match
Marcus Coleman (Ames) 28-0, Sr. over Gavin Babcock (Southeast Polk) 27-4, Sr. (MD 12-2).
3rd Place Match
Kade Kolarik (Indianola) 32-5, Sr. over Austin Lamm (Urbandale) 25-10, Sr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Bryce Pilcher (Cedar Falls) 29-5, . over Ashton Stumpf (Iowa City West) 28-16, Jr. (Dec 9-2).
7th Place Match
Alex Lopez (Bettendorf) 20-13, Sr. over Jacob Byers (Council Bluffs Thomas Jefferson) 26-18, So. (Dec 14-10).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Anthony Sherry of Glenwood
2nd Place – Spencer Sherwood of Burlington
3rd Place – Greg Hagan of Dowling Catholic
4th Place – Gabe Christenson of Southeast Polk
5th Place – Ben Lee of Ballard
6th Place – Emin Okic of Johnston
7th Place – Brandon Tessau of Waukee
8th Place – Triston Richardson of North Scott
1st Place Match
Anthony Sherry (Glenwood) 28-4, Jr. over Spencer Sherwood (Burlington) 38-1, Sr. (MD 17-8).
3rd Place Match
Greg Hagan (Dowling Catholic) 20-8, So. over Gabe Christenson (Southeast Polk) 24-10, Fr. (Dec 4-3).
5th Place Match
Ben Lee (Ballard) 29-8, Jr. over Emin Okic (Johnston) 19-16, Sr. (Fall 0:39).
7th Place Match
Brandon Tessau (Waukee) 27-11, Jr. over Triston Richardson (North Scott) 26-11, Sr. (Dec 4-3).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kaden Sauer of Dowling Catholic
2nd Place – Connor Corbin of West Des Moines
3rd Place – Cody Wonderlich of Southeast Polk
4th Place – Isaac Bales of Glenwood
5th Place – Zach Petersen of North Scott
6th Place – Trent Tietjens of Des Moines Lincoln
7th Place – Reece Bowlin of Indianola
8th Place – Cameron Baker of Council Bluffs Thomas Jefferson
1st Place Match
Kaden Sauer (Dowling Catholic) 32-5, Sr. over Connor Corbin (West Des Moines) 29-2, Sr. (Dec 3-1).
3rd Place Match
Cody Wonderlich (Southeast Polk) 18-13, Sr. over Isaac Bales (Glenwood) 27-6, Jr. (Fall 5:17).
5th Place Match
Zach Petersen (North Scott) 24-10, Jr. over Trent Tietjens (Des Moines Lincoln) 20-4, Sr. (Fall 0:45).
7th Place Match
Reece Bowlin (Indianola) 28-12, Jr. over Cameron Baker (Council Bluffs Thomas Jefferson) 32-9, So. (Dec 11-6).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Rocky Lombardi of West Des Moines
2nd Place – Wyatt Wriedt of North Scott
3rd Place – Zach Haggstrom of Glenwood
4th Place – Andrew Woock of Des Moines Roosevelt
5th Place – Guy Snow of Iowa City West
6th Place – Sam Wolff of Indianola
7th Place – Ben Standish of Johnston
8th Place – Grant Dishinger of Southeast Polk
1st Place Match
Rocky Lombardi (West Des Moines) 26-1, Sr. over Wyatt Wriedt (North Scott) 30-1, Sr. (SV-1 1-3).
3rd Place Match
Zach Haggstrom (Glenwood) 25-6, Sr. over Andrew Woock (Des Moines Roosevelt) 24-7, Sr. (Fall 1:38).
5th Place Match
Guy Snow (Iowa City West) 31-11, Jr. over Sam Wolff (Indianola) 20-16, Jr. (Inj. 1:59).
7th Place Match
Ben Standish (Johnston) 12-22, Jr. over Grant Dishinger (Southeast Polk) 17-15, Sr. (Dec 6-5).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Caleb Sanders of Glenwood
2nd Place – Nathan McDonald of Waukee
3rd Place – Eagan Lickiss of Indianola
4th Place – Colin Anderson of Ballard
5th Place – Cole Ernst of North Scott
6th Place – Jake Ryan of Johnston
7th Place – Levi Brand of Southeast Polk
8th Place – Aaron Renda of Des Moines Lincoln
1st Place Match
Caleb Sanders (Glenwood) 29-3, Jr. over Nathan McDonald (Waukee) 30-7, Jr. (Dec 9-5).
3rd Place Match
Eagan Lickiss (Indianola) 30-3, Sr. over Colin Anderson (Ballard) 30-7, Jr. (Fall 0:48).
5th Place Match
Cole Ernst (North Scott) 23-12, Jr. over Jake Ryan (Johnston) 27-8, Jr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Levi Brand (Southeast Polk) 17-13, Sr. over Aaron Renda (Des Moines Lincoln) 14-10, Jr. (Dec 10-3).

Advertisements