Disney Duals day 2 results

Match #5 Round 5: Team Iowa Black defeated Top Tier 65-6
106 – Drew Bennett (Team Iowa Black) over Deejay McNeil (Top Tier) Fall 3:58
113 – Justin Portillo (Team Iowa Black) over Edward Barrett (Top Tier) TF 17-2
120 – Josh Portillo (Team Iowa Black) over Ethan Pickren (Top Tier) TF 21-5
126 – Triston Lara (Team Iowa Black) over William Pickren (Top Tier) Fall 2:27
132 – Brayden Curry (Team Iowa Black) over Alyis Mursuli (Top Tier) Fall 1:17
138 – Grant Stotts (Team Iowa Black) over Xavier Sampsel (Top Tier) Inj 5:31
145 – Jackson Gallagher (Team Iowa Black) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Kurtis Aimable (Top Tier) over Julian Broderson (Team Iowa Black) Fall 5:06
160 – Joel Shapiro (Team Iowa Black) over Jarrod Smiley (Top Tier) Dec 3-2
170 – Tanner Sloan (Team Iowa Black) over Connor Allshouse (Top Tier) Maj 13-4
182 – Luke Erickson (Team Iowa Black) over Benjamin Asadoorian (Top Tier) Maj 13-2
195 – Bryce Esmoil (Team Iowa Black) over Alexi Castro (Top Tier) Dec 8-2
220 – Noah Broderson (Team Iowa Black) over Joshua Baker (Top Tier) Fall 0:51
285 – Max Erpelding (Team Iowa Black) over Stefan Singer (Top Tier) Fall 3:12
Team Iowa Black’s team score was adjusted by -1.000 for Unsportmanslike – Coach

Match #6 Round 6: Team Iowa Black defeated Yellowhammers 49-9
106 – Drew Bennett (Team Iowa Black) over Chandlar Akins (Yellowhammers) Fall 1:54
113 – Justin Portillo (Team Iowa Black) over Maxwell Kauffman (Yellowhammers) SV-1 11-9
120 – Josh Portillo (Team Iowa Black) over Gavin Hutchens (Yellowhammers) Fall 2:53
126 – Dominic Latona (Yellowhammers) over Triston Lara (Team Iowa Black) Dec 7-4
132 – Matthew Kieta (Yellowhammers) over Brayden Curry (Team Iowa Black) Dec 6-2
138 – Grant Stotts (Team Iowa Black) over Kolton Clark (Yellowhammers) Dec 8-2
145 – Jackson Gallagher (Team Iowa Black) over Robert Morales (Yellowhammers) Maj 10-0
152 – Julian Broderson (Team Iowa Black) over Dillon Turner (Yellowhammers) Fall 1:33
160 – Joel Shapiro (Team Iowa Black) over Thomas Coley (Yellowhammers) Fall 4:50
170 – Hank Turner (Yellowhammers) over Tanner Sloan (Team Iowa Black) Dec 6-2
182 – Luke Erickson (Team Iowa Black) over Austin Weldon (Yellowhammers) Dec 4-1
195 – Bryce Esmoil (Team Iowa Black) over Seth Bruder (Yellowhammers) Dec 9-5
220 – Noah Broderson (Team Iowa Black) over Seth Whitlock (Yellowhammers) Fall 0:57
285 – Max Erpelding (Team Iowa Black) over Daniel Bland (Yellowhammers) TB-1 4-2

Match #7 Round 7: Team Ohio Mafia defeated Team Iowa Black 50-6
106 – Drew Bennett (Team Iowa Black) over Zach Larue (Team Ohio Mafia) Dec 7-1
113 – Graham Shore (Team Ohio Mafia) over Justin Portillo (Team Iowa Black) Dec 3-2
120 – Jordan Decatur (Team Ohio Mafia) over Josh Portillo (Team Iowa Black) Dec 8-6
126 – Triston Lara (Team Iowa Black) over Alexander Rhine (Team Ohio Mafia) Dec 11-7
132 – Zack Donathan (Team Ohio Mafia) over Brayden Curry (Team Iowa Black) Fall 0:41
138 – Moises Guillen (Team Ohio Mafia) over Grant Stotts (Team Iowa Black) Dec 9-4
145 – Jaden Mattox (Team Ohio Mafia) over Jackson Gallagher (Team Iowa Black) Dec 6-2
152 – Georgio Poullas (Team Ohio Mafia) over Julian Broderson (Team Iowa Black) Inj 0:15
160 – Kaleb Romero (Team Ohio Mafia) over Joel Shapiro (Team Iowa Black) Maj 19-6
170 – Joseph Baughman (Team Ohio Mafia) over Tanner Sloan (Team Iowa Black) Maj 11-1
182 – Kaden Russell (Team Ohio Mafia) over Luke Erickson (Team Iowa Black) Fall 1:24
195 – Kavan Sarver (Team Ohio Mafia) over Bryce Esmoil (Team Iowa Black) Dec 6-3
220 – Quinton Mincy (Team Ohio Mafia) over Noah Broderson (Team Iowa Black) Dec 4-3
285 – Kameron Teacher (Team Ohio Mafia) over Unknown (Unattached) Forf

Bracket 1 / 1st-8th – Team Iowa Black is guaranteed 8th place
Match #1 Round 1: Middle Atlantic Blue defeated Team Iowa Black 45-21
106 – Jaret Lane (Middle Atlantic Blue) over Drew Bennett (Team Iowa Black) Maj 10-2
113 – Ryan Anderson (Middle Atlantic Blue) over Justin Portillo (Team Iowa Black) Maj 15-3
120 – Austin Desanto (Middle Atlantic Blue) over Josh Portillo (Team Iowa Black) Fall 3:57
126 – Brian Courtney (Middle Atlantic Blue) over Triston Lara (Team Iowa Black) Dec 8-4
132 – Jimmy Hoffman (Middle Atlantic Blue) over Brayden Curry (Team Iowa Black) Dec 7-0
138 – Grant Stotts (Team Iowa Black) over Patrick Munn (Middle Atlantic Blue) Inj 4:22
145 – Nicholas Palumbo (Middle Atlantic Blue) over Jackson Gallagher (Team Iowa Black) Fall 2:48
152 – Remington Benz (Team Iowa Black) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Joel Shapiro (Team Iowa Black) over Travis Stefanik (Middle Atlantic Blue) Dec 10-5
170 – Michael Labriola (Middle Atlantic Blue) over Tanner Sloan (Team Iowa Black) Fall 0:30
182 – Jakob Woodley (Middle Atlantic Blue) over Luke Erickson (Team Iowa Black) Maj 16-5
195 – Bryce Esmoil (Team Iowa Black) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Harison Nye (Middle Atlantic Blue) over Noah Broderson (Team Iowa Black) Dec 9-3
285 – Niko Camacho (Middle Atlantic Blue) over Max Erpelding (Team Iowa Black) Fall 1:36

Match #2 Round 2: CFWA- South Florida Lightning defeated Team Iowa Black 45-13
106 – Drew Bennett (Team Iowa Black) over Ryan Chauvin (CFWA- South Florida Lightning) Fall 5:59
113 – Randy McCray (CFWA- South Florida Lightning) over Justin Portillo (Team Iowa Black) Maj 11-3
120 – Josh Portillo (Team Iowa Black) over Lucas Rodriguez (CFWA- South Florida Lightning) Maj 15-7
126 – Joe Silva (CFWA- South Florida Lightning) over Triston Lara (Team Iowa Black) Dec 3-1
132 – Kizhan Clarke (CFWA- South Florida Lightning) over Brayden Curry (Team Iowa Black) Dec 7-5
138 – Grant Stotts (Team Iowa Black) over John Locksmith (CFWA- South Florida Lightning) UTB 6-5
145 – Jake Brindley (CFWA- South Florida Lightning) over Jackson Gallagher (Team Iowa Black) Dec 5-3
152 – Erich Byelick (CFWA- South Florida Lightning) over Julian Broderson (Team Iowa Black) Maj 18-7
160 – Gio Bonilla (CFWA- South Florida Lightning) over Joel Shapiro (Team Iowa Black) Dec 6-4
170 – Bryce Rogers (CFWA- South Florida Lightning) over Tanner Sloan (Team Iowa Black) Fall 3:04
182 – Dacoda Flenard (CFWA- South Florida Lightning) over Luke Erickson (Team Iowa Black) Dec 4-3
195 – Chase Singletary (CFWA- South Florida Lightning) over Bryce Esmoil (Team Iowa Black) Fall 3:09
220 – Chei Hill (CFWA- South Florida Lightning) over Noah Broderson (Team Iowa Black) Maj 12-4
285 – Gabriel Beyer (CFWA- South Florida Lightning) over Max Erpelding (Team Iowa Black) Fall 1:00

 

Match #5 Round 5: Team Palmetto BLUE – SC defeated Team Iowa Gold 39-30
106 – Nick Oldham (Team Iowa Gold) over Jacob Brasseur (Team Palmetto BLUE – SC) SV-1 7-5
113 – Artur Hofer (Team Palmetto BLUE – SC) over Jacob Close (Team Iowa Gold) Maj 9-0
120 – Matt Roberston (Team Iowa Gold) over Ernest Grigorchuk (Team Palmetto BLUE – SC) Maj 8-0
126 – Braden Birt (Team Iowa Gold) over Jacob D`Ambrosio (Team Palmetto BLUE – SC) TF 15-0
132 – Tanner Chavis (Team Palmetto BLUE – SC) over Zack Oldham (Team Iowa Gold) TF 19-4
138 – Alexander Leitten (Team Palmetto BLUE – SC) over Gisaveri Niyibizi (Team Iowa Gold) Fall 3:51
145 – Noah North (Team Palmetto BLUE – SC) over Austin Pontier (Team Iowa Gold) Fall 2:45
152 – Jackson Heally (Team Iowa Gold) over Steven Hamilton (Team Palmetto BLUE – SC) Dec 11-6
160 – Jacob Carlson (Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Sal Arzani (Team Iowa Gold) over Quaevon Cannon (Team Palmetto BLUE – SC) Fall 4:26
182 – Martin Duane (Team Palmetto BLUE – SC) over Triston Licht (Team Iowa Gold) Fall 5:08
195 – Seth Ham (Team Palmetto BLUE – SC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Braxton Roberson (Team Palmetto BLUE – SC) over Chance Strough (Team Iowa Gold) Fall 1:19
285 – Aaron Costello (Team Iowa Gold) over Alan Diaz Salgado (Team Palmetto BLUE – SC) Dec 5-0

Match #6 Round 6: Team STL Stingers defeated Team Iowa Gold 60-6
106 – Nick Oldham (Team Iowa Gold) over Aloysha Ziegler (Team STL Stingers) Dec 6-2
113 – Cameron Spires (Team STL Stingers) over Jacob Close (Team Iowa Gold) Fall 3:19
120 – Romelle Person (Team STL Stingers) over Matt Roberston (Team Iowa Gold) Maj 10-2
126 – Kyran Hagan (Team STL Stingers) over Braden Birt (Team Iowa Gold) Maj 18-5
132 – Colby Smith (Team STL Stingers) over Gisaveri Niyibizi (Team Iowa Gold) Fall 1:22
138 – Gavin Dewitt (Team STL Stingers) over Zack Oldham (Team Iowa Gold) TF 15-0
145 – Alex Wier (Team STL Stingers) over Austin Pontier (Team Iowa Gold) Fall 2:40
152 – Timothy Bogar (Team STL Stingers) over Jackson Heally (Team Iowa Gold) Fall 1:02
160 – Austin Keller (Team STL Stingers) over Jacob Carlson (Team Iowa Gold) Dec 3-0
170 – Alexander Hopkins (Team STL Stingers) over Sal Arzani (Team Iowa Gold) TF 16-1
182 – Dylan Komperda (Team STL Stingers) over Triston Licht (Team Iowa Gold) Fall 1:48
195 – Jalen Martin (Team STL Stingers) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Max Darrah (Team STL Stingers) over Chance Strough (Team Iowa Gold) Dec 4-2
285 – Aaron Costello (Team Iowa Gold) over Matthew Wilke (Team STL Stingers) Dec 1-0

Match #7 Round 7: Team Iowa Gold defeated Children of the Corn 59-3
106 – Nick Oldham (Team Iowa Gold) over Trey Finnearty (Children of the Corn) TF 17-0
113 – Jacob Close (Team Iowa Gold) over Nick Litter (Children of the Corn) Fall 1:46
120 – Matt Roberston (Team Iowa Gold) over Hunter Langeloh (Children of the Corn) SV-1 15-13
126 – Braden Birt (Team Iowa Gold) over Ryan Rasler (Children of the Corn) Fall 3:15
132 – Zack Oldham (Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Gisaveri Niyibizi (Team Iowa Gold) over Drew Rethlake (Children of the Corn) Dec 7-5
145 – Cross Dietrich (Children of the Corn) over Austin Pontier (Team Iowa Gold) Dec 12-11
152 – Jackson Heally (Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Jacob Carlson (Team Iowa Gold) over Jordan Rader (Children of the Corn) Dec 16-10
170 – Sal Arzani (Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Triston Licht (Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Double Forfeit
220 – Chance Strough (Team Iowa Gold) over Wyatt Lanczynski (Children of the Corn) Dec 10-5
285 – Aaron Costello (Team Iowa Gold) over Morgan Miller (Children of the Corn) Fall 0:52

Bracket 3 / 17th-24th – Team Iowa Gold
Match #1 Round 1: Team Iowa Gold defeated Team Palmetto BLUE – SC 34-30
106 – Nick Oldham (Team Iowa Gold) over Jacob Brasseur (Team Palmetto BLUE – SC) Fall 5:44
113 – Jacob Close (Team Iowa Gold) over Majid Corbett (Team Palmetto BLUE – SC) Fall 0:59
120 – Matt Roberston (Team Iowa Gold) over Ernest Grigorchuk (Team Palmetto BLUE – SC) Dec 11-7
126 – Braden Birt (Team Iowa Gold) over Jacob D`Ambrosio (Team Palmetto BLUE – SC) Dec 10-5
132 – Tanner Chavis (Team Palmetto BLUE – SC) over Zack Oldham (Team Iowa Gold) Dec 5-3
138 – Alexander Leitten (Team Palmetto BLUE – SC) over Gisaveri Niyibizi (Team Iowa Gold) Fall 2:52
145 – Noah North (Team Palmetto BLUE – SC) over Austin Pontier (Team Iowa Gold) Fall 2:40
152 – Jackson Heally (Team Iowa Gold) over Auston Hall (Team Palmetto BLUE – SC) Dec 10-9
160 – Jacob Carlson (Team Iowa Gold) over Steven Hamilton (Team Palmetto BLUE – SC) Maj 16-6
170 – Sal Arzani (Team Iowa Gold) over Quaevon Cannon (Team Palmetto BLUE – SC) Dec 9-2
182 – Martin Duane (Team Palmetto BLUE – SC) over Triston Licht (Team Iowa Gold) Dec 11-5
195 – Seth Ham (Team Palmetto BLUE – SC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Braxton Roberson (Team Palmetto BLUE – SC) over Chance Strough (Team Iowa Gold) Fall 0:15
285 – Aaron Costello (Team Iowa Gold) over Alan Diaz Salgado (Team Palmetto BLUE – SC) Fall 3:49

Match #2 Round 2: Young Guns Blue defeated Team Iowa Gold 38-21
106 – Nick Oldham (Team Iowa Gold) over Josh Boozel (Young Guns Blue) Fall 3:39
113 – Brady Sherback (Young Guns Blue) over Jacob Close (Team Iowa Gold) Fall 2:28
120 – Kolby Ho (Young Guns Blue) over Matt Roberston (Team Iowa Gold) Dec 10-8
126 – Cole Sossong (Young Guns Blue) over Braden Birt (Team Iowa Gold) Dec 5-4
132 – Tyler Alberts (Young Guns Blue) over Zack Oldham (Team Iowa Gold) Dec 7-2
138 – Jake Boozel (Young Guns Blue) over Gisaveri Niyibizi (Team Iowa Gold) Maj 10-0
145 – Evan Myers (Young Guns Blue) over Austin Pontier (Team Iowa Gold) Maj 17-5
152 – Jackson Heally (Team Iowa Gold) over Nate Claar (Young Guns Blue) Dec 5-3
160 – Jacob Carlson (Team Iowa Gold) over Austin Hemminger (Young Guns Blue) SV-1 6-4
170 – Timmy Wallace (Young Guns Blue) over Sal Arzani (Team Iowa Gold) Fall 2:00
182 – Triston Licht (Team Iowa Gold) over Mason Mccready (Young Guns Blue) Dec 17-11
195 – Dante Jones (Young Guns Blue) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Tyler Cook (Young Guns Blue) over Chance Strough (Team Iowa Gold) Dec 9-4
285 – Aaron Costello (Team Iowa Gold) over Steve Colyer (Young Guns Blue) Fall 1:29