1A District Qualifiers By Team

*One “bye” is moving on to districts so only 447 kids are advancing instead of 448

11 Qualifiers

Lisbon: Cobe Siebrecht 106, Ryne Mohrfeld 113, Cooper Siebrecht 120, Wally Zernich 126, Chase McLaughlin 132, Nick Williams 138, Carter Happel 145, Hunter Robinson 152, Kaden Kilburg 160, Bryce Werderman 170, Logan O’Connor 285


10 Qualifiers

Westwood: Brennan Brown 106, Kody Berg 120, Markes Myers 126, Braden Dean  132, Drew Anderson 152, Jakob Shattuck 160, Jeremiah Adams 170, Tony  Baker 182, Devin Thompson 195, Trenton Dirks 220


 

9 Qualifiers

Alburnett: Jaymus Wilson 106, Ben Moyer 120, Kanan Morris 126, Drake Halblom 132, Tucker Franklin 138, Tanner Hoyer 145, Conner Shulista 152, Bryce Paul 160, Tanner Sloan 170
Don Bosco: Gable Fox 106, Logan Lutgen 113, Max Wettengel 120, Jeremy Schmitz 126, Nick Mangrich 132, Austin Hellman 138, Chris Paulsen 152, Walker Even 182, Spencer Bruess 195
Logan-Magnolia: Sidney Pitt 106, Remington Meeker 113, Garret Thompson 126, Bo Geise 132, Austin Haner 145, Brady Wilson 152, Riley Wohlers 170, Reide Meeker 182, Drake Johnsen 195


8 Qualifiers

AHSTW: Drake Partridge 120, Joel Becerra 126, Cain Francois 132, Jay Heiny 138, Dustin Engel 160, Tim Barr 170, Erik Jorgensen 195, Caden Larson 220
Interstate 35
: Nathan Phillips 113, Brayden Egli 120, Zac Willey 126, Austin Pontier 138, Jacob Steinlage 145, Sal Arzani 160, Dante Arzani 182, Delaney Harper 195
Sibley-Ocheyedan: Zak Stanton 120, Pedro Rodriguez 138, Dylan Schuck 145, Kyle Green 152, Garrett Sayler 160, Trent Kruger 170, Hunter Dejong 182, Matt Naig 220
Wilton: Reid Johnson 120, Jerome Mays 132, Trey Brisker 145, Tanner Greenwald 152, Cameron Reddick 160, Eli Faison 170, Bryce Oveson 182, John Rife 220


7 Qualifiers

Belmond-Klemme: Juan Guido 106, Logan Heaberlin 113, Zach Andrews 126, Tanner Heaberlin 145, Tucker Kroeze 170, Cameron Beminio 220, Luke Worden 285
Central Springs: Jacob Mathers 132, Dylan Mueller 145, Cole Neel 152, Chris Holt 160, Zach Ryg 170, Nick Miller 182, Zach Santee 220
Dike-New Hartford: Jacob Sigler 106, Nathan Schmitt 113, Kody Kugel 126, Trent Johnson 145, DJ Ackerson 182, Ethan Huntington 220, Chase Ahrends 285 
Guthrie Center
: Blaine Beeler 106, Zachary Fees 113,  Brock Beeler 126, Logan Scheuermann 138, Cole Stetzel 160, Teddy Daggett 182, Cade Suhr 220
Iowa Valley: Gavin Patterson 120, Jacob Krakow 138, Dylan Healey 152, Garet Sims 160, Jayson Krakow 170, Josh Roggentien 220, Gabe Hartman 285
OA-BCIG: Kurtis Krager 106, Benton Phillips 120, Jake Wulf 126, Blake Anderson 160, Adam Grote 170, Tyler Anderson 195, Jeren McKibben 285
West Lyon: William Kooi 106, Justin Severson 113, Noah Heathcott 152, Jayd Payne 160, Dylan Huyse 182, Cole Joachim 195, Beau Kellenberger 285
West Marshall: Hunter Pfantz 106, Luke Kalinay 113, Cole Needham 132, Cooper White 138, Levi Randall 145, Jared Johnson 170, Alex Schaper 195


6 Qualifiers

Eddyville-Blakesburg: Tyler Landgrebe 106, Adam Proctor 113, Alex Hanna 132, Dakota Boyer 138, Dalton Griffiths 170, Austin Angle 182
Missouri Valley: Connor Lange 120, Jack Kyle 132, Nathan Haynes 160, Arron Olson 195, Tom Rief 220, Seth Jimmerson 285
Moravia
: Allen Parlier 106, Nicholas Martin 126, Briar Cochran 132, Dallas Price 145, Jacob Martin 152, Quinton Castell 220
Panorama
: George Appleseth 120, Noah Kirtley 132, Tyler Van Houten 145, Gunnar Grunsted 152, Dalton Holmes 195,  Dan Jensen 285
Pleasantville: Hunter Tyree 126, Griffen McBride 145, Sawyer Phillips 152, Cael Lester 160, Chaz Clark 195, Will Anthony 285
Sigourney/Keota: Luke House 113, Nick Ives 126, Lane Boender 145, Noah Reeves 160, Kaleb Reeves 182, Noah Boender 195
Sumner-Fredericksburg: James Kime 145, Karsen Seehase 152, Bodie Garnier 170, Jestin Kime 182, Brock Meyer 195, Derrick Lenz 220
Tipton: John Crowley 106, Ben Emrich 113, Colton Clark 132, Justin McAtee 145, Jordan Challis 195, Cameron Ihrig 220
Underwood: Marshall Rasmussen 106, Joe Jennings 113, Michael Baker 120, Alex Thomsen 126, Tom Jennings 138, Shawn Larsen 160
Wapsie Valley: Donny Schmit 106, Kaleb Krall 120, Colin Schrader 126, Conner Brandt 132, Bryce Ackerman 138, Brandon Hyde 152,


5 Qualifiers

East Buchanan: Kyle Decker 132, Braydon Nunemaker 145, Griffin Cabalka 195, Taylor Fox 220, Jordan Lentz 285
East Mills: Alec Moorman 138, Luke Stortenbecker 145, Josh Hopkins 152, Nick Perkins 220, Anthony Ossman 285
Hinton: Lukeus Derochie 113, Skylar Richter 120, Tristan Thompson 152, Daniel Bishop 182, Jordan Gengler 220
Lake Mills: Kyle Beery 113, Alex Martinson 126, Michael Olsen 145, Spencer Jensen 160, Slade Sifuentes 195
Manson Northwest Webster: Koby Hanson 106, Chance Rice 152, Skyler Michalski 160, Nathan Krueger 182, Tim Butcher 285
Maquoketa Valley: Tanner Parmely 120, Austin Stogdill 138, Alec McDowell 182, Dylan Wright 195, Eric Heims 220
MFL MarMac: Jammar Tanniehill 113, Michael Egan 126, Riley Doeppke 138, Hunter Fletcher 160, Korby Keehner 285
Mount Ayr
: Quentin Gregg 106, Marcus Daughton 138, Cal Daughton 170, Justin Wehling 182, Josh Cox 285
Ogden
: Austin Flynn 120, Zach McCloud 145, Logan Sturtz 170,  Austin Lentz 182, Nick Ross 195
Okoboji-Milford: Sean Griener 106, Dominick Titus 120, Matt Anderson 132, Colbin Larue 128, Noah Bouse 170
Regina-Iowa City: Ryan Schott 152, Aaron Demory 182, Cam Lynch 195, Justin Hunter 220, Jared Brinkman 285
South Central Calhoun: Chase McAlister 132, Jordan Payne 145, Brody Goodman 152, Ty Riley 195, Rylan Richardson 220
South Winneshiek: Paxten Devilbiss 120, Rodney Schwartzhoff 132, Manning Kuboushek 182, Landers Kuboushek 195, Anthony Emanuel 220
West Hancock-Britt: Nick Lemmon 138, Jordi Rodriguez 152, Jordan Weiland 170, Hunter Hagen 182, Colton Francis 195
Woodbury Central: Garrett Arment 126, Cody Zellmer 138, Teren Davidson 145, Jim Moss 160, Logan Beller 170


4 Qualifiers

AGWSR: Levi Stockdale 170, Trey Rummans 195, Caleb Meinders 220, Michael Young 285
Alta-Aurelia
: Sam Scherckenbach 113, Colten Larson 132, Skylar Solko 138, Nick Gaes 182
Audubon: Jake Mulford 145, Dustin Andreasen 160, Matthew Smith Petersen 170, Isaiah Taylor 285
Eagle Grove: Derek Graham 113, Saxon Lyman 138, Dalton Schaffer 145, Brayden Lyman 152
East Union
:Clayton Miller 170, Mike Ward 195, Kessler Tomas 220, Lane Ripperger 285
Exira/EHK: Mason Rasmussen 138, Austin Malloy 145, Cole Bruns 152, Lane Ring 195
Highland-Riverside: Brady Hahn 113, Bryce West 120, Drew West 126, Dan Burton 145
HLV: Wade Van Otegham 152, Nate Van Buren 160, Kenneth Kriegel 182, Ed Henning 285
Jesup: Dylan Loomer 113, Noah McMurrin 160, Alex Warm 170, Brian Sadler 285
Nashua-Plainfield: Tristen Brase 126, Matthew Stille 138, Mason Hyde 170, Jason Fisher 182
New London: Samuel Loyd 106, Javis Kreiger 113, Reno Chiri 138, Tyler Mettler 195
North Linn: Brady Henderson 106, Brock Henderson 113, Garrett Matthess 152, Kyler Schott 285
Riverside-Oakland: Gabe Smith 106, Tatem Bluml 113, Denton Hendricks 220, Coy Maher 285
Southeast Warren: Blake Bauer 113, Brady Kyner 120, Colby Page 132, Tj Dierking 160
South Hamilton: Keaton Hetland 120, Charlie Reiter 132, Luke Peters 160, Zachary Lutter 285
St Ansgar: Deven Steele 120, Cutter Bruce 138, Dayton Smith 152, Sawyer Hulschizer 285
St Edmonds, Fort Dodge:  Colin Birzer 113, Cole Allison 120, Connor Allison 126, Payton Sitzmann 138
Tri-County/Montezuma: Travis Lewis 126, Clay Harper 195, Hunter Foubert 220, Tyler Thompson 285
Wapello: Devon Meeker 106, Cobi Cline 126, AJ Ponce 138, Ryan Pforts 160
West Central Valley
: Tye Joint 132, Steven Ward 152, Carson Wadle 160, Tristan Lloyd 285


3 Qualifiers

Akron-Westfield: Skyler Briggs 126, Tommy Toben 145, Montana Jackson 285
BGM
: Dalton Roberts 138, Colton Massengale 182, David McCammant 220
Belle Plaine: Spencer Yilek 106, Dakota Henry 120, Joey Schwenn 170
Clarksville
: Ethan Litterer 120, Dakota Garretson 138, Zach Sommerfelt 145
Emmetsburg: Christian Nichols 120, Tanner Lundgren 126, Robert Nelson 220
Graettinger-Terril/RA: Hunter Naig 106, Kolton Roth 132, Tyler Hoffman 160
Midland-Wyoming: Griffen Gravel 120, Trevor Gudenkauf 126, Landon Hunter 170
Newman Catholic: Jacob McBride 106, Jeremiah Colon 113, Colton Hansen 220
North Cedar: Torrey Wilhau 152, Byron Boleyn 160, Brendan Sander 182
West Monona-Onawa: Collin Sprock 138, Braiden Tank 145, Brenden Hansen 195
West Sioux: Adrian Topete 126, Kory Van Oort 132, Darlyn Marquez 220


 

2 Qualifers

Central City: Austin VanAlst 138, TJ Ayers 285
Central Elkader
: Aaron Hoth 160, Drew Reinhart 170
Clarinda Academy: D B 113, Ivan Barrios 126 
Coon Rapids-Bayard
: Carson Hilgenberg 106, Clayton Heck 220
English Valley: Cooper Andreassen 106, Zachary Axmear 152
Griswold: Shawn Swain 132, Jacob Dickinson 152
Hudson: Taylan Entriken 160, Noah Huber 170
Lawton-Bronson: Isaiah Caldwell 132, Chris Calhoun 285
Louisa-Muscatine: Austin Leopard 132, Hunter Connor 170
Maple Valley-Anthon-Oto: Bryce Kafton 106, Cole Jensen 285
Martensdale St. Mary’s: Josh tibbits 113, Logan Schumacher 170
Nodaway Valley: Ben Freese 126, Dylan Cornelison 138
North Mahaska: Tyler Strasser 120, Jarrett Stodghill 126
Riceville: Chance Throndson 120, Andrew Morsche 132
Ridge View: Ryan Cougill 170, Evan Else 220
Rockford: Wil Portis 106, Heath Farr 195
Treynor: Sam Gregory 170, Steven Gregory 182
Tri-Center-Neola: Trevor Nelson 120, Dillon Manhart 182
West Bend-Mallard: Juan Falcon 182, Nolan Grimm 195
West Fork: Jacob Hansen 132, Jarel Arbegast 160
Woodbine: Seth Wright 106, Joey Wolf 182


1 Qualifier

Bellevue: Mason Lyons 182
Cardinal-Eldon
: Dakota Miller 145
Clayton Ridge
: Jared Gerner 182
Colfax-Mingo: Ben Mead 220
Durant: Brandon Dykes 195
Edgewood-Colesburg: Mike Jones 126
Kingsley-Pierson: Kevin Seuntjens 113
Lynnville-Sully: Carson Dunsbergen 132
MMC: Drew Woodall 113
North Butler: Dalton Nelson 152
Northwood-Kensett: Hunter Julson 285
Pekin: Clayton Mckim 120
Postville: Uvaldo Camarillo 106
Sioux Central-Sioux Rapids: Caleb Gunderson 145
Starmont: Kody Kleve 113
Turkey Valley: Cale Reicks 145
Van Buren: Caleb Stoltz 132
WACO-Wayland: Cody Crawford 285
Wayne
: Blayde Baker 152
West Branch: Drew Finnegan 220
Western Christian-Hull: Skylar Bonestroo 195


0 Qualifiers

Hartley-Melvin-Sanborn
Lone Tree
North Union
Southwest Iowa
Southwest Valley
St. Albert-Council Bluffs
Twin Cedars
West Harrison-Mondamin

Advertisements