Results and Archived Finals Matches from 2016 Ed Winger Classic

TEAM RESULTS
1. West Des Moines Valley 203.0
2. Southeast Polk 202.0
3. Johnston 140.0
4. Waukee 117.5
5. Dowling Catholic 115.5
INDIVIDUAL RESULTS
106 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=lKkz_x8dmxM
1st Place – Cade Devos of Waukee
2nd Place – Nick Oldham of West Des Moines
3rd Place – Kobey Pritchard of Indianola
4th Place – Mark Ames of Southeast Polk
5th Place – Jakey Penrith of Cedar Falls
6th Place – Riley Thomas of North Scott
7th Place – Cade Moss of Johnston
8th Place – Andrew Flora of Adel-DeSoto-Minburn
113 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=XQwHLUkGqkE
1st Place – Kyle Biscoglia of Waukee
2nd Place – McGwire Midkiff of Council Bluffs Thomas Jefferson
3rd Place – Gauge Perrien of Southeast Polk
4th Place – Lance Runyon of Indianola
5th Place – Max Tracy of Dallas Center-Grimes
6th Place – Sergio Orozco of Dowling Catholic
7th Place – Nolan Harsh of Adel-DeSoto-Minburn
8th Place – Christian Simpson of Cedar Falls
120 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=CRYz9fCVGD8
1st Place – Jack Wagner of Bettendorf
2nd Place – Zach Price of Johnston
3rd Place – Harlan Steffensmeier of Fort Madison
4th Place – Adam Brown of Southeast Polk
5th Place – Jakob Allison of Waukee
6th Place – Skyler Noftsger of Ballard-Huxley
7th Place – Nate Sheey of Dowling Catholic
8th Place – Hogan Hopewell of Adel-DeSoto-Minburn
126 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=diGtCghqfM0
1st Place – Nathan Lendt of Southeast Polk
2nd Place – Tristan Cobb of West Des Moines
3rd Place – Jake Watter of Dowling Catholic
4th Place – Collin Lewis of North Scott
5th Place – Jacob Watters of Cedar Falls
6th Place – Bryce Murano of Dallas Center-Grimes
7th Place – Tate Battani of Ballard-Huxley
8th Place – Josh Barretta of Indianola
132 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=MittpYdbFSc
1st Place – Grant Stotts of West Des Moines
2nd Place – Zane Mulder of Dallas Center-Grimes
3rd Place – Joe Howard of Indianola
4th Place – Ethan Ksiazek of Johnston
5th Place – Cody Batterson of Southeast Polk
6th Place – Jarrett Miller of Ballard-Huxley
7th Place – Preston Terry of Burlington
8th Place – Brock Weidenbacher of Cedar Falls
138 Results
https://www.youtube.com/watch?v=5ZgiaHuCRPU
1st Place – Zach Barnes of Southeast Polk
2nd Place – Jackson Gallagher of Bettendorf
3rd Place – Nelson Brands of Iowa City West
4th Place – Anthony Zach of Waukee
5th Place – Noah Carr of West Des Moines
6th Place – Conner Christensen of Ames
7th Place – Nick Graham of Johnston
8th Place – Zach Fisher of Indianola
145 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=YF6erEnrOPE
1st Place – Michael Zachary of Dowling Catholic
2nd Place – Joel Shapiro of West Des Moines
3rd Place – Alec Ksiazek of Johnston
4th Place – Reed Hillenga of Dallas Center-Grimes
5th Place – Brennan Creelman of Burlington
6th Place – Gunner Jorgensen of Southeast Polk
7th Place – Brock Parker of Waukee
8th Place – AJ Slaughter of Glenwood
152 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=118pFC4pt14
1st Place – Colton Clingenpeel of Council Bluffs Thomas Jefferson
2nd Place – Dallas Miles of Dallas Center-Grimes
3rd Place – Joe Nicholson of West Des Moines
4th Place – Kenton Brekke of Ballard-Huxley
5th Place – Collin Hushagen of Johnston
6th Place – Solomon Jones of Southeast Polk
7th Place – Sam Grinstead of Des Moines Roosevelt
8th Place – Brayden Elbert of Indianola
160 Results
https://www.youtube.com/watch?v=7E_H8wfleCs
1st Place – Matt Malcom of Glenwood
2nd Place – Jack Koethe of West Des Moines
3rd Place – Zach Johnston of Adel-DeSoto-Minburn
4th Place – Austin Garcia of Johnston
5th Place – Alex Lopez of Bettendorf
6th Place – Austin Lamm of Urbandale
7th Place – Kade Kolarik of Indianola
8th Place – Gavin Babcock of Southeast Polk
170 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=2vEZVi5GdAk
1st Place – Marcus Coleman of Ames
2nd Place – Anthony Sherry of Glenwood
3rd Place – Austin Stotts of West Des Moines
4th Place – Bryce Pilcher of Cedar Falls
5th Place – Nick Brushaber of Dallas Center-Grimes
6th Place – Spencer Sherwood of Burlington
7th Place – Tanner Zimmerman of Indianola
8th Place – Drew Singbush of Johnston
182 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=8WzI9lHOPHc
1st Place – Kaden Sauer of Dowling Catholic
2nd Place – Cole Bennett of Adel-DeSoto-Minburn
3rd Place – Kameron Padavich of Southeast Polk
4th Place – Ben Wilson of Johnston
5th Place – Nate Kelsay of Iowa City West
6th Place – Dom Endrizal of Indianola
7th Place – Triston Richardson of North Scott
8th Place – Beau Lombardi of West Des Moines
195 Results
https://www.youtube.com/watch?v=WbGy95sRifc
1st Place – Donovan Doyle of Iowa City West
2nd Place – Jacob Zachary of Dowling Catholic
3rd Place – Logan Buck of Dallas Center-Grimes
4th Place – Connor Corbin of West Des Moines
5th Place – Jacob Rains of Ames
6th Place – Max Moulden of Ballard-Huxley
7th Place – Cameron Baker of Council Bluffs Thomas Jefferson
8th Place – Andrew Woock of Des Moines Roosevelt
220 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=IhLPBTWtSlQ
1st Place – Ethan Andersen of Southeast Polk
2nd Place – Rocky Lombardi of West Des Moines
3rd Place – Wyatt Wriedt of North Scott
4th Place – Hunter Gibson of Adel-DeSoto-Minburn
5th Place – Alex Newberg of Urbandale
6th Place – Kyle Griffin of Glenwood
7th Place – Adam Burdock of Bettendorf
8th Place – Brock VanLoon of Indianola
285 Results
FINALS MATCH -> https://www.youtube.com/watch?v=DmAjaxIontw
1st Place – Daniel Ramirez of Southeast Polk
2nd Place – Max Erpelding of Bettendorf
3rd Place – Eagan Lickiss of Indianola
4th Place – Nathan Heath of Adel-DeSoto-Minburn
5th Place – Caleb Sanders of Glenwood
6th Place – Korbin Caves of North Scott
7th Place – Trenton Wellendorf of Fort Madison
8th Place – Sunday Deng of Des Moines Roosevelt