Postseason District Breakdown (10/12) Fort Dodge and Mount Pleasant

2/9- 3A District 1&2 http://iawrestle.com/2015/02/09/postseason-district-breakdown-9-of-12-ankeny-centennial-and-clinton/

Ankeny Centennial

Clinton


2/10- 3A District 3&4

Fort Dodge

Mount Pleasant


2/11- 3A District 5&6

Prairie, Cedar Rapids

Sioux City, North


2/12- 3A District 7&8

Waukee

Waverly-Shell Rock


3A District #3 @ Fort Dodge

Returning State Points By Team

Ames-9.5
Boone-0
Carroll-0
Dallas Center Grimes-14
Denison-0
Dowling-44
Fort Dodge-33
Storm Lake-0
Total=100.5

Returning State Qualifiers By Team

Ames (4)
Marcus Coleman 145, Ben Joerger 152, Hank Swalla 170, Harrison Townsend 220
Boone (0)
Carroll (1)
Justin Kaltved 132
Dallas Center-Grimes (1)
Cole Baker 220
Denison-Schleswig (0)
Dowling Catholic, WDM (4)
Jake Watters 106, Michael Zachary 120, Isaiah Patton 160, Joe Brett 195
Fort Dodge (4)
Triston Lara 106, Erik Birnbaum 113, Cole Detmering 120, Sam Cook 182
Storm Lake (0)

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

#1 Brody Teske (Fort Dodge) Freshman

#6 Max Tracy (Dallas Center-Grimes) Freshman

113

#5 Triston Lara (Fort Dodge) Sophomore

#10 Zane Mulder (Dallas Center-Grimes) Freshman

120

#3 Erik Birnbaum (Fort Dodge) Senior

126

NONE

132

#2 Michael Zachary (Dowling) Junior

#7 Cayd Lara (Fort Dodge) Freshman

138

NONE

145

#10 Justin Kaltved (Carroll) Junior

152

#8 Marcus Coleman (Ames) Sophomore

160

#7 Jonah Egli (Fort Dodge) Junior

170

#1 Isaiah Patton (Dowling) Senior

182

#2 Hank Swalla (Ames) Senior

195

#1 Sam Cook (Fort Dodge) Junior

#8 Joe Brett (Dowling) Senior

220

#4 Cole Baker (Dallas Center-Grimes) Senior

#7 Harrison Townsend (Ames) Junior

285

#6 Eli Alger (Dowling) Senior


3A District #4 @ Mount Pleasant

Returning State Points By Team

Burlington-1
Fort Madison-2
Iowa City High-0
Iowa City West-30
Keokuk-16
Mt. Pleasant-0
Oskaloosa-6
Ottumwa-0
Total=55

Returning State Qualifiers By Team

Burlington (1)
Garrett Grimshaw 145
Fort Madison (1)
Chase Seaney 132
Iowa City, City (0)
Iowa City, West (5)
Tanner Rohweder 113, Jakeb Bakken 132, Nathan Kelsay 152, John Milani 160,
Donovan Doyle 182
Keokuk (3)
Garret Nelson 113, Camiran Sadeghi 120, Dakota Shaw 182
Mount Pleasant (0)
Oskaloosa (2)
Drew Sams 106, Skylar DeJong 120
Ottumwa (0)

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

#8 Harlan Steffensmeier (Fort Madison) Freshman

113

NONE

120

#2 Tanner Rohweder (Iowa City West) Senior

126

#5 Camiran Sadeghi (Keokuk) Junior

#8 Skylar DeJong (Oskaloosa) Senior

#10 Nelson Brands (Iowa City West) Freshman

132

#6 Tanner Hocker (Fort Madison) Senior

#10 Nathan Cary (Ottumwa) Senior

138

#8 Chase Seaney (Fort Madison) Senior

145

NONE

152

#10 Nic Jarvis (Iowa City High) Junior

160

#8 Spencer Sherwood (Burlington) Sophomore

170

#4 John Milani (Iowa City West) Senior

#9 Cody Jones (Oskaloosa) Senior

182

#9 Isaiah Cox (Ottumwa) Junior

195

#3 Donovan Doyle (Iowa City West) Junior

220

#10 Broihson Turner (Burlington) Senior

285

#10 Ryan Egley (Keokuk) Senior

2 thoughts on “Postseason District Breakdown (10/12) Fort Dodge and Mount Pleasant

  1. Pingback: Postseason District Breakdown (12 of 12) Waukee and Waverly-Shell Rock |

  2. Pingback: Postseason District Breakdown (11 of 12) CR Prairie and Sioux City North |

Comments are closed.