Championship Matches For All 20 Conferences

CONFERENCE TEAM CHAMPS

CIML: Southeast Polk

HOIAC: Gilbert

LAKES: Spencer

SIOUXLAND: Central Lyon/George-Little Rock

NICL: La Porte City, Union

CORN BOWL: Central Springs

MVC: Cedar Rapids Prairie

NORTH IOWA: Osage

SICL: Iowa Valley

WAMAC: Independence

HAWKEYE 10: Creston-Orient Macksburg

LITTLE HAWKEYE: Grinnell

MAC: Bettendorf

NEIC: Waverly-Shell Rock

RACOON RIVER: Ballard

RIVER VALLEY: West Liberty

SEISC: Mediapolis

TRI-RIVERS: Alburnett

UPPER IOWA: North Fayette Valley

NCC: Clarion-Goldfield



106

CIML: Brody Teske (Fort Dodge) 36-0, Fr. over Spencer Hutchinson (Valley, West Des Moines) 32-6, So. (MD 12-4).

HOIAC: Sinjin Briggs (Gilbert) 31-2, So. over Klayton Keller (Saydel) 30-9, Fr. (Fall 2:24).

LAKES: Zack Snyder (Estherville Lincoln Central) 29-7, So. over Cade Hopkins (Spencer) 27-16, Fr. (MD 11-2).

SIOUXLAND: Gable Sieperda (Central Lyon/GLR) 41-0, Fr. over Devin Van Beek (Boyden-Hull/RV) 31-7, Jr. (Fall 4:31).

NICL: Jon Hellman (Union) 41-6, Jr. over Donny Schmit (Wapsie Valley) 33-10, Fr. (Dec 8-1).

CORN BOWL: Will Portis (Rockford) 42-4, So. over Chance Throndson (Riceville) 28-4, Fr. (Fall 1:44).

MVC: Marcus England (Prairie, Cedar Rapids) 36-3, Jr. over Jeff Vipond (Xavier, Cedar Rapids) 28-6, Jr. (Dec 3-0).

NORTH IOWA: Juan Guido (Belmond-Klemme) 36-6, Jr. over Austin Case (Garner-Hayfield/Ventura) 32-14, So. (MD 11-2).

SICL: Tyler Strasser (North Mahaska) 34-4, Fr. over Thomas Stout (Sigourney-Keota) 10-17, Fr. (Fall 0:36).

WAMAC: Grayson Kesterson (Williamsburg) 35-7, Fr. over Collin Koerperich (Western Dubuque) 34-7, Sr. (Dec 5-3).

HAWKEYE 10: Paxton Whiteaker (Lewis Central, Council Bluffs) 40-5, Jr. over Kole Hansen (Atlantic) 25-14, Fr. (Fall 2:53).

LITTLE HAWKEYE: Max Tracy (Dallas Center Grimes ) 35-5, Fr. over Alex Farmer (Grinnell) 25-18, Fr. (Fall 2:21).

MAC: Mayson Shannon (North Scott) 29-9, So. over sean casey (Davenport Assumption) 28-14, So. (For.).

NEIC: Michael Millage (Crestwood) 33-1, Fr. over Noah Fye (New Hampton) 37-2, Fr. (Dec 5-1).

RACOON RIVER: Zach Thompson (Perry) 40-9, Fr. over Logan Allen (Winterset) 22-17, Jr. (Dec 5-4).

RIVER VALLEY: TJ Schott (Iowa City Regina) 31-5, Sr. over Ben Emrich (Tipton) 27-12, Fr. (Fall 4:32).

SEISC: Josh Keller (Columbus Community) 35-2, Jr. over Sam Loyd (New London) 40-7, Fr. (Fall 1:02).

TRI-RIVERS: Brock Henderson (North Linn) 35-0, So. over Slayder Hanson (Midland) 29-12, So. (TF-1.5 4:00 (20-4)).

UPPER IOWA: Cody Fisher (South Winneshiek) 18-10, Sr. over William Miller (North Fayette Valley) 16-24, Fr. (TF-1.5 3:47 (16-1)).

NCC: Justin Portillo (Clarion-Goldfield) 29-1, Jr. over Dante Tacchia (Iowa Falls-Alden) 15-1, So. (Fall 1:36).



113

CIML: Nate Lendt (Southeast Polk) 34-5, Fr. over Jakob Allison (Waukee) 36-6, Jr. (Dec 5-2).

HOIAC: Keaton Hetland (South Hamilton) 24-5, Fr. over Stephen Shuka (Gilbert) 26-10, So. (Dec 7-3).

LAKES: Tanner Lundgren (Emmetsburg) 30-7, So. over Cody Huckfelt (Spencer) 20-9, Sr. (MD 11-3).

SIOUXLAND: Abraham Anzua (MOC-FV) 29-1, Jr. over Seth Zomermaand (Sioux Center) 22-15, Jr. (Fall 3:32).

NICL: Derrick Holschlag (Union) 44-2, So. over Nick Meling (East Marshall/GMG) 43-3, So. (Dec 7-4).

CORN BOWL: Coleman Waters (Central Springs) 43-3, Sr. over Alan Peters (North Butler) 35-6, Sr. (Dec 13-10).

MVC: Brenden Baker (Cedar Rapids Jefferson) 27-1, Jr. over Tristan Birt (Wahlert) 33-2, Sr. (Dec 8-6).

NORTH IOWA: Jeremiah Colon (Newman Catholic) 26-4, Jr. over Derek Graham (Eagle Grove) 27-12, Fr. (Fall 1:32).

SICL: Wyatt Olson (English Valleys) 15-19, So. over Cole Nickell (Lynnville-Sully) 33-10, Sr. (Fall 4:00).

WAMAC: Bradan Birt (Western Dubuque) 36-8, So. over Jake Durgin (Mount Vernon) 29-8, Sr. (Dec 11-10).

HAWKEYE 10: Carter Cox (Atlantic) 35-7, So. over Trevor Anderson (Glenwood) 32-10, Fr. (Dec 5-3).

LITTLE HAWKEYE: Zane Mulder (Dallas Center Grimes ) 32-3, Fr. over Hunter Versteegh (Newton) 34-5, Jr. (Fall 3:22).

MAC: Jack Wagner (Bettendorf) 41-1, Jr. over Jacob Schipper (North Scott) 31-9, So. (Fall 2:27).

NEIC: Connor Cleveland (New Hampton) 40-2, Jr. over austin yant (Waverly-Shell Rock) 34-13, So. (Dec 7-3).

RACOON RIVER: Tate Battani (Ballard) 34-8, Fr. over Britton Gibson (Winterset) 24-11, Sr. (Dec 7-0).

RIVER VALLEY: Eric Lenz (Tipton) 27-2, Sr. over Nathan Thoms (Camanche) 28-13, So. (Dec 4-2).

SEISC: Drew West (Highland) 40-0, So. over Mitchell Griffin (Columbus Community) 28-8, Sr. (Fall 2:45).

TRI-RIVERS: Ben Moyer (Alburnett) 32-8, So. over Clay McCoy (Lisbon) 21-23, Fr. (Fall 1:09).

UPPER IOWA: Kody Kleve (Starmont) 31-8, Jr. over Killian Welsh (Edgewood-Colesberg) 25-12, Fr. (Dec 7-0).

NCC: Brennen Doebel (Clear Lake) 37-1, Sr. over Cole Allison (St Edmond) 18-4, So. (MD 8-0).



120

CIML: Erik Birnbaum (Fort Dodge) 35-3, Sr. over Grant Stotts (Valley, West Des Moines) 32-6, So. (Dec 3-1).

HOIAC: Austin Smith (North Polk) 29-7, Jr. over Cory Harden (Saydel) 17-12, Jr. (Fall 3:02).

LAKES: Donny Allaway (LeMars) 38-7, Jr. over Christopher Shima (Storm Lake) 23-16, Fr. (MD 13-5).

SIOUXLAND: Austin Rozeboom (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 36-2, Fr. over Matt Anderson (Okoboji) 7-5, Fr. (Fall 1:39).

NICL: Cole Needham (West Marshall) 36-4, Jr. over Eric Schaffer (Columbus Catholic) 22-8, Jr. (Dec 8-1).

CORN BOWL: Tristen Brase (Nashua-Plainfield) 25-14, Fr. over Brody Bruce (Saint Ansgar) 32-18, So. (Fall 1:35).

MVC: Tanner Rohweder (Iowa City West) 38-3, Sr. over Nolan Hromidko (Cedar Rapids Kennedy) 22-5, Jr. (Dec 6-4).

NORTH IOWA: Garett Blink (Eagle Grove) 21-16, Fr. over Andrew Dornbier (Garner-Hayfield/Ventura) 23-11, So. (Fall 1:44).

SICL: Blake Ealy (English Valleys) 36-3, Sr. over Dakota Henry (Belle Plaine) 24-9, Fr. (Fall 4:34).

WAMAC: Brock Rathbun (Center Point-Urbana) 43-0, Jr. over Connor Murphy (Clear Creek-Amana) 23-4, Sr. (Fall 0:55).

HAWKEYE 10: Elias Shaeffer (Harlan) 27-13, Jr. over Dakota Foster (Clarinda) 24-13, So. (Fall 5:36).

LITTLE HAWKEYE: Drew Sams (Oskaloosa) 34-6, Jr. over Kaiden Gosselink (Grinnell) 29-12, So. (Fall 1:45).

MAC: Jacob Schwarm (Bettendorf) 40-2, Sr. over jacob fenske (Davenport Assumption) 32-4, Jr. (Fall 3:50).

NEIC: Brennon Ryan (Oelwein) 40-7, Jr. over Brandon Mayer (Crestwood) 35-2, Sr. (Dec 4-3).

RACOON RIVER: Jacob Krakow (Iowa Valley) 42-6, So. over Carson Dunsbergen (Lynnville-Sully) 24-20, Fr. (Fall 0:43)

RIVER VALLEY: Dalton Husmann (Monticello) 31-4, 2nd. over Jeremy Sorem (Camanche) 26-6, Jr. (MD 12-4).

SEISC: Bryce West (Highland) 42-0, So. over Brennan Swafford (Mediapolis) 38-8, Fr. (MD 18-6).

TRI-RIVERS: Chase McLaughlin (Lisbon) 33-5, So. over Tucker Franklin (Alburnett) 20-9, So. (SV-1 4-2).

UPPER IOWA: Johnny Wander (North Fayette Valley) 17-11, Jr. over Mitchell Hayes (Starmont) 24-19, Fr. (Dec 7-2).

NCC: Josh Portillo (Clarion-Goldfield) 32-1, Jr. over Freddie Seeley (Webster City) 25-7, Sr. (TF-1.5 4:27 (17-0)).



126

CIML: Nolan Hellickson (Southeast Polk) 34-0, Sr. over Joel Shapiro (Valley, West Des Moines) 33-7, Fr. (Fall 5:11).

HOIAC: Tristan Clark (Prarrie City Monroe) 37-2, Sr. over Parker Witthuhn (Roland Story) 29-3, Sr. (Dec 3-2).

LAKES: Adam Skopec (Spirit Lake) 32-9, Fr. over Jake Miller (Emmetsburg) 18-5, Sr. (Fall 3:25).

SIOUXLAND: Mitch Van Beek (Central Lyon/George-Little Rock) 31-5, So. over Tyler Rupp (MOC-FV) 13-4, Jr. (Fall 3:17).

NICL: Ryder Albertsen (Union) 32-14, Sr. over Logan Johnson (Aplington-Parkersburg) 25-10, Jr. (Fall 0:45).

CORN BOWL: Jacob Hansen (West Fork) 18-2, So. over Cole Neel (Central Springs) 37-12, So. (Fall 2:15).

MVC: Nelson Brands (Iowa City West) 32-12, Fr. over Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) 34-3, Jr. (Dec 12-7).

NORTH IOWA: Derek Fox (Osage) 29-12, So. over Zach Andrews (Belmond-Klemme) 34-6, Jr. (Fall 2:54).

SICL: Jacob Krakow (Iowa Valley) 42-6, So. over Carson Dunsbergen (Lynnville-Sully) 24-20, Fr. (Fall 0:43).

WAMAC: Louis Gnida (Solon) 37-6, Sr. over Jaret Probasco (South Tama County) 24-12, Jr. (Dec 9-2).

HAWKEYE 10: Brock Massey (Lewis Central, Council Bluffs) 35-5, Sr. over Austin Gutknecht (Clarinda) 18-5, Fr. (Dec 7-1).

LITTLE HAWKEYE: Skylar DeJong (Oskaloosa) 34-1, Sr. over Lane Milner (Grinnell) 21-13, So. (Fall 1:00).

MAC: Jackson Gallagher (Bettendorf) 34-7, Jr. over kirk mommsen (Davenport Assumption) 27-7, Jr. (Dec 4-0)

NEIC: Devin Stortz (Decorah) 26-9, Jr. over Keegan Tenge (New Hampton) 30-13, So. (Dec 5-3).

RACOON RIVER: Derek Wright (Ballard) 13-7, Sr. over Brandon Behle (Bondurrant-Farrar) 19-14, So. (Fall 1:44).

RIVER VALLEY: Brice Everson (Camanche) 36-3, Jr. over Ivan Escobedo (West Liberty) 25-15, Jr. (TF-1.5 5:49 (17-2)).

SEISC: Keaton Pallister (Columbus Community) 23-6, Sr. over Shea Swafford (Mediapolis) 40-2, Jr. (Fall 3:23).

TRI-RIVERS: Drake Halblom (Alburnett) 34-9, Jr. over Madison Gravel (Midland) 35-7, Sr. (Fall 0:19).

UPPER IOWA: Luke Massman (South Winneshiek) 23-10, So. over Jared Vansickle (North Fayette Valley) 17-14, Sr. (Dec 3-2).

NCC: Ryan Leisure (Clear Lake) 35-1, So. over Ryan Szalat (St Edmond) 23-10, Sr. (MD 12-4).



132

CIML: Zach Barnes (Southeast Polk) 18-3, So. over Cayd Lara (Fort Dodge) 32-6, Fr. (Fall 3:44).

HOIAC: Abe Yoder (Greene County) 30-4, Sr. over Xavier Miller (Prarrie City Monroe) 31-3, So. (MD 13-4).

LAKES: Justin Allaway (LeMars) 32-10, Fr. over Dillon Van Oosbree (Emmetsburg) 18-8, Jr. (Fall 2:26).

SIOUXLAND: Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) 43-0, So. over Connor Ascherl (MOC-FV) 29-4, So. (Dec 8-2).

NICL: Trent Johnson (Dike-New Hartford) 43-1, So. over Lincoln Thompson (Aplington-Parkersburg) 29-7, Sr. (Fall 2:06).

CORN BOWL: Dalton Nelson (North Butler) 34-5, So. over Jacob Back (Riceville) 21-15, Sr. (Fall 3:49).

MVC: Clint Lembeck (Xavier, Cedar Rapids) 34-2, Jr. over Kyle Briggs (Cedar Rapids Jefferson) 28-5, Jr. (Dec 10-7).

NORTH IOWA: Brock Jennings (Osage) 34-6, So. over Tanner Heaberlin (Belmond-Klemme) 29-9, Jr. (Fall 1:10).

SICL: Lucas Krakow (Iowa Valley) 37-13, Sr. over Sheldon Ealy (English Valleys) 19-3, Sr. (SV-1 11-9).

WAMAC: Drew Davis (Independence) 22-13, Jr. over Colton Vest (South Tama County) 32-4, Fr. (Dec 11-8).

HAWKEYE 10: Jordan Bailey (Lewis Central, Council Bluffs) 27-6, Sr. over Tim Sibbel (Kuemper Catholic, Carroll) 35-11, So. (MD 8-0).

LITTLE HAWKEYE: Chase Petty (Pella) 37-4, Sr. over Mitchell Schaffner (Oskaloosa) 21-8, Sr. (Dec 5-3).

MAC: Paul Glynn (Bettendorf) 40-4, Sr. over Spencer Nevills (Pleasant Valley) 40-9, Jr. (Dec 3-2).

NEIC: Austin Staudt (Charles City) 33-6, Jr. over nate sands (Waverly-Shell Rock) 41-6, Sr. (SV-1 5-3).

RACOON RIVER: Nathan Macki (Ballard) 38-8, Sr. over Mason Hulse (Boone) 23-12, Fr. (Dec 10-5).

RIVER VALLEY: Logan Mays (Wilton) 29-0, Sr. over Trever Greene (North Cedar) 26-12, Sr. (Fall 3:48).

SEISC: Austin Leopard (Louisa-Muscatine) 25-8, So. over Cody McNeil (Mediapolis) 36-10, Jr. (Dec 7-5).

TRI-RIVERS: Hunter Washburn (Alburnett) 34-4, Sr. over Kyle Decker (East Buchanan) 41-8, So. (Fall 3:20).

UPPER IOWA: Jordan Larson (North Fayette Valley) 12-3, Sr. over Tom Reicks (Turkey Valley) 33-10, Sr. (MD 11-3).

NCC: Carter Barkema (Hampton-Dumont) 24-7, Jr. over Tanner Abbas (Clarion-Goldfield) 25-8, Fr. (Fall 0:47).



138

CIML: Keegan Shaw (Southeast Polk) 27-5, Sr. over Merrick Purcell ( Dowling Catholic WDM) 35-9, Sr. (Dec 7-1).

HOIAC: Jordan Challen (Greene County) 28-2, Sr. over Austin Moen (Saydel) 31-5, Sr. (MD 10-2).

LAKES: Nic Madsen (LeMars) 39-5, Sr. over Juan Rios (Storm Lake) 27-12, Sr. (Fall 3:23).

SIOUXLAND: Colby McIntire (Central Lyon/GLR) 20-2, Sr. over Alex Hash (Boyden-Hull/RV) 30-7, Jr. (Fall 1:52).

NICL: Karsen Seehase (Sumner-Fredericksburg) 17-1, So. over Colton Deitrick (Union) 33-16, Sr. (Dec 5-0).

CORN BOWL: Dylan Mueller (Central Springs) 42-3, Jr. over Tyler Brinkman (North Butler) 29-10, Jr. (Fall 0:46).

MVC: Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) 37-1, Sr. over Ben Sarasin (Cedar Rapids Kennedy) 26-6, Fr. (Fall 3:55).

NORTH IOWA: Brady Jennings (Osage) 38-1, Sr. over Pierce Gelhaus (Forest City) 36-5, Jr. (Fall 5:08).

SICL: Drake Healey (Iowa Valley) 45-4, Sr. over Noah Reeves (Sigourney-Keota) 8-3, So. (Fall 0:20).

WAMAC: Nick Hyland (Vinton-Shellsburg) 37-2, Jr. over Ryan Muller (Mount Vernon) 26-5, Sr. (Dec 3-1).

HAWKEYE 10: Mac Southard (Lewis Central, Council Bluffs) 41-7, So. over Spencer Wray (Creston Orient Macksburg) 21-2, Sr. (SV-1 8-6).

LITTLE HAWKEYE: Dalton Kies (Grinnell) 26-13, Jr. over Jack Livingston (Norwalk) 6-5, Fr. (Dec 7-5)

MAC: patrick schwartzhoff (Davenport Assumption) 30-18, Jr. over John Behrens (Davenport West) 23-15, So. (Fall 4:00).

NEIC: Maxwell Forsyth (Charles City) 27-10, Jr. over Ryan Gorman (New Hampton) 30-12, So. (MD 8-0).

RACOON RIVER: trevor harsh (Adel-DeSoto Minburn) 32-3, Sr. over Sam Kastle (Carroll) 18-7, Jr. (MD 9-0).

RIVER VALLEY: Joe Kelly (West Liberty) 38-7, Fr. over Andrew Edens (Camanche) 35-7, Fr. (Dec 6-5).

SEISC: Mason Buster (Mediapolis) 41-4, Jr. over Darion Subbert (Louisa-Muscatine) 26-9, Sr. (Dec 7-2).

TRI-RIVERS: Carter Happel (Lisbon) 45-0, Jr. over Tanner Sloan (Alburnett) 29-11, Fr. (Fall 4:54).

UPPER IOWA: Luis Uribe (South Winneshiek) 32-10, Sr. over Bryce Decker (MFL/Mar-Mac) 32-11, Sr. (Dec 10-6).

NCC: Joel Haberman (Clarion-Goldfield) 28-7, Sr. over Gage Sadler (Webster City) 22-12, Jr. (TF-1.5 5:22 (23-8)).



145

CIML: Aaron Meyer (Southeast Polk) 31-5, Sr. over Jack Koethe (Valley, West Des Moines) 29-8, Jr. (Dec 3-1).

HOIAC: Tommy Bradshaw (Greene County) 27-2, Jr. over Stephen Moore (Gilbert) 33-6, Sr. (TF-1.5 5:05 (16-1)).

LAKES: Dylan Huntoon (Spencer) 30-9, Sr. over Kade Jurgensen (Cherokee) 19-21, Fr. (Fall 1:00).

SIOUXLAND: Garrett Sayler (Sibley-Ocheyedan) 31-4, So. over Matt Dahl (MOC-FV) 23-7, So. (Dec 8-3).

NICL: Max Thomsen (Union) 47-0, Sr. over Blake Meyer (Sumner-Fredericksburg) 39-3, Sr. (Fall 4:46).

CORN BOWL: Coleby Bratrud (Northwood-Kensett) 45-0, Sr. over Brandon Trees (North Butler) 25-6, Fr. (For.).

MVC: Logen Rodriguez (Cedar Rapids Kennedy) 30-3, Jr. over Ali Al-mabuk (Cedar Falls) 25-8, Sr. (Dec 4-3).

NORTH IOWA: Thatcher Goodale (Osage) 42-3, Sr. over Houston Conway (Newman Catholic) 23-13, So. (Fall 2:20).

SICL: Nathan Fritz (Sigourney-Keota) 38-1, Sr. over Cody Seaton (English Valleys) 37-8, Sr. (Dec 5-2).

WAMAC: Kade Steuhm (Solon) 33-4, Sr. over Charlie Engelbrecht (Mount Vernon) 33-7, Jr. (Dec 8-1).

HAWKEYE 10: Reid Nichols (Atlantic) 39-6, Sr. over Joey Huntington (Creston Orient Macksburg) 35-7, Jr. (Dec 5-1).

LITTLE HAWKEYE: Bryce Tish (Newton) 26-12, Jr. over Jake Simon (Grinnell) 23-10, So. (Dec 4-1).

MAC: Fredy Stroker (Bettendorf) 42-1, Sr. over Christian Foote (Pleasant Valley) 32-9, Jr. (TF-1.5 5:30 (16-1)).

NEIC: Tyler Thomas (Crestwood) 35-2, Sr. over zack wagenhoffer (Waverly-Shell Rock) 33-15, So. (Dec 7-1).

RACOON RIVER: Caleb Coleman (Bondurrant-Farrar) 36-2, Sr. over Justin Smith (Winterset) 22-21, So. (Fall 4:41).

RIVER VALLEY: Zach Keppy (Wilton) 13-5, Sr. over Ryan Schott (Iowa City Regina) 26-15, Fr. (MD 12-1).

SEISC: Alex Yedlik (Lone Tree) 34-3, Sr. over Logan Grimm (Wapello) 33-7, Sr. (Dec 10-5).

TRI-RIVERS: Conner Shulista (Alburnett) 40-2, Jr. over Michael Naber (East Buchanan) 17-5, Sr. (Fall 0:56).

UPPER IOWA: Austin DeMuth (North Fayette Valley) 38-6, Sr. over Aaron Hoth (Central Elkader) 19-17, Jr. (TF-1.5 3:43 (18-2)).

NCC: Ryan Faught (Clear Lake) 26-7, Jr. over Brady Brott (Clarion-Goldfield) 28-5, Jr. (Dec 5-2).



152

CIML: Josh Davis (Des Moines East) 44-0, Sr. over Marcus Coleman (Ames) 33-3, So. (Fall 1:29).

HOIAC: Grant Sherman (Saydel) 33-1, Sr. over Wyatt Rhoads (Gilbert) 32-6, Sr. (Dec 9-4).

LAKES: Hunter Morrow (Cherokee) 26-4, Sr. over Justin Jones (Spirit Lake) 28-12, Jr. (Fall 1:17).

SIOUXLAND: Jesse Vander Bush (Boyden-Hull/RV) 27-3, So. over Dustin Freeman (Sheldon O`Brien) 29-8, Sr. (Dec 8-6).

NICL: Jared Johnson (West Marshall) 34-6, Jr. over Taylan Entriken (Hudson) 39-3, So. (SV-1 3-1).

CORN BOWL: Jarel Arbegast (West Fork) 27-4, So. over Levi Nettleton (Central Springs) 28-11, Sr. (Dec 7-1).

MVC: Toby Northrup (Linn-Mar) 32-1, Sr. over Tavian Rashed (Cedar Rapids Jefferson) 24-7, So. (Dec 11-9).

NORTH IOWA: Tristan Johnson (Osage) 40-5, Jr. over Brady Schmidt (Lake Mills) 39-5, Sr. (Dec 6-2).

SICL: Zach Axmear (English Valleys) 42-0, So. over Lane Boender (Sigourney-Keota) 34-7, Jr. (Fall 5:02).

WAMAC: Chase Straw (Independence) 37-1, Sr. over Logan Mayberry (Maquoketa) 30-3, Sr. (Fall 1:18).

HAWKEYE 10: Matt Malcom (Glenwood) 40-4, Jr. over Luke Strong (Clarinda) 32-6, Sr. (MD 9-1).

LITTLE HAWKEYE: Garret Jay (Grinnell) 39-1, Sr. over Jesse Cowie (Norwalk) 18-15, Sr. (TF-1.5 5:09 (16-1)).

MAC: tristen finch (Davenport Assumption) 31-5, Sr. over Jacob Woodard (Bettendorf) 36-4, Sr. (Dec 4-3).

NEIC: seth walker (Waverly-Shell Rock) 31-10, Jr. over Cole Stanford (Oelwein) 36-12, Jr. (MD 10-2).

RACOON RIVER: Mitchell Holcomb (Winterset) 26-16, Sr. over Kenton Brekke (Ballard) 29-15, So. (Dec 1-0).

RIVER VALLEY: Spencer Gritton (Tipton) 33-8, Jr. over Mason Simpson (Iowa City Regina) 30-8, So. (Dec 5-3).

SEISC: Bradley Conley (Mediapolis) 38-1, Sr. over Dakota Miller (Cardinal) 31-10, Jr. (Fall 2:50).

TRI-RIVERS: Bryce Paul (Alburnett) 37-3, Jr. over Bryce Werderman (Lisbon) 23-13, Fr. (Fall 0:34).

UPPER IOWA: Sawyer Amling (Edgewood-Colesberg) 21-0, Sr. over Bobby Lang (MFL/Mar-Mac) 14-10, Jr. (Fall 0:22).

NCC: Luke Bahr (Iowa Falls-Alden) 26-1, Sr. over Ryan Ferrari (Webster City) 28-7, Jr. (Dec 7-0).



160

CIML: Jonah Egli (Fort Dodge) 35-4, Jr. over Ben Joeger (Ames) 29-9, Sr. (Dec 6-3).

HOIAC: Dylan Coffin (Saydel) 33-4, Jr. over Isaiah Yoder (Greene County) 23-11, So. (Fall 1:31).

LAKES: Jacob Sandvig (Spencer) 9-4, Sr. over Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) 24-8, Jr. (Dec 9-7).

SIOUXLAND: Trent Kruger (Sibley-Ocheyedan) 39-4, So. over Noah Bouse (Okoboji) 28-6, Jr. (Fall 5:18).

NICL: Trevor McLaughlin (Union) 42-4, Sr. over Blake Pruisner (Aplington-Parkersburg) 33-5, Sr. (Dec 3-2).

CORN BOWL: Kegen Fingalsen (Central Springs) 47-0, Sr. over Caleb Wedeking (North Butler) 38-4, Sr. (Dec 4-3).

MVC: Shea Hartzler (Linn-Mar) 34-1, Jr. over Andrew Turner (Wahlert) 34-3, Sr. (Dec 7-5).

NORTH IOWA: Conner Shaw (Garner-Hayfield/Ventura) 42-5, So. over Justin Woods (Osage) 22-20, Jr. (MD 9-1).

SICL: Joey Schwenn (Belle Plaine) 32-7, So. over Nate Van Buren (H-L-V) 35-7, Jr. (Inj. 0:00).

WAMAC: Jake Juhl (Independence) 30-5, Jr. over Bailey Chyma (South Tama County) 35-4, Jr. (Dec 3-2).

HAWKEYE 10: Chase Shiltz (Creston Orient Macksburg) 21-0, So. over Anthony Sherry (Glenwood) 36-4, Fr. (Dec 9-3).

LITTLE HAWKEYE: Jake Speltz (Pella) 37-2, Jr. over Zach Cook (Norwalk) 12-8, Jr. (TF-1.5 4:00 (15-0)).

MAC: Dayton Racer (Bettendorf) 36-3, Sr. over Jakubb Fahrenkrug (North Scott) 32-6, Sr. (TF-1.5 4:54 (23-8)).

NEIC: bryce steiert (Waverly-Shell Rock) 44-1, Sr. over Alec Fjelstul (Decorah) 31-4, Sr. (TF-1.5 4:26 (24-9)).

RACOON RIVER: zach johnston (Adel-DeSoto Minburn) 34-1, Jr. over Will May (Ballard) 27-17, Jr. (Fall 4:57).

RIVER VALLEY: Bryce Oveson (Wilton) 35-4, So. over Gavin Blake (Durant) 2-1, Jr. (Fall 1:59).

SEISC: Cole Erickson (Mediapolis) 44-0, Sr. over Zach Kleopfer (Highland) 36-5, Sr. (TF-1.5 4:12 (20-4)).

TRI-RIVERS: Trevor Koopmann (Maquoketa Valley) 40-3, Sr. over Connor Woodward (Lisbon) 27-20, Sr. (Fall 0:44).

UPPER IOWA: Zach Bruns (North Fayette Valley) 38-3, Sr. over Hunter Fletcher (MFL/Mar-Mac) 34-11, Jr. (MD 9-1).

NCC: Josh Strohman (Algona) 29-6, Jr. over Logan Nelson (Clarion-Goldfield) 27-8, Sr. (Dec 10-3).



170

CIML: Josh Edel (Marshalltown) 32-4, Jr. over Casey Crawford (Indianola) 34-6, Sr. (Dec 6-5).

HOIAC: Ron Marshall (Prarrie City Monroe) 26-4, Sr. over Trevor Sprague (Saydel) 22-16, Fr. (Fall 1:00).

LAKES: Noel Banuelos (Storm Lake) 36-2, Sr. over Isaac LaFleur (Cherokee) 13-20, So. (Fall 1:38).

SIOUXLAND: Derek Hooyer (Sioux Center) 29-6, Sr. over Hunter Dejong (Sibley-Ocheyedan) 35-10, Fr. (Dec 3-2).

NICL: Jacob Holschlag (Union) 46-0, Sr. over Shane Poppens (Aplington-Parkersburg) 32-8, Jr. (Fall 3:03).

CORN BOWL: Trae Ulrich (North Butler) 27-15, So. over Clint Eastman (Riceville) 27-13, Sr. (Dec 12-6)

MVC: John Milani (Iowa City West) 18-1, Sr. over Brandon Haas (Dubuque Hempstead) 23-5, Jr. (SV-1 4-2).

NORTH IOWA: Beau Sorenson (Forest City) 36-3, Sr. over Cade Baker (Garner-Hayfield/Ventura) 43-2, Jr. (Dec 4-3).

SICL: Jayson Krakow (Iowa Valley) 22-19, So. over Clay Harper (Tri-County/Montezuma) 15-18, So. (Dec 4-2).

WAMAC: Max Lyon (Western Dubuque) 41-1, So. over Vic Malloy (Williamsburg) 34-6, Jr. (TF-1.5 5:07 (20-5)).

HAWKEYE 10: J.J. Clark (Clarinda) 41-1, Jr. over Tayler Pettit (Creston Orient Macksburg) 35-7, Sr. (Dec 3-0).

LITTLE HAWKEYE: Cody Jones (Oskaloosa) 31-6, Sr. over Blake Hoover (Norwalk) 22-11, Sr. (Dec 9-5).

MAC: Kelsey Kintz (Bettendorf) 17-15, Jr. over Kellen Kemp (Burlington) 25-17, Sr. (Dec 5-1).

NEIC: Austin Duffy (Oelwein) 34-12, So. over Trevor Byram (Waverly-Shell Rock) 25-16, So. (Dec 5-3).

RACOON RIVER: Damon Piatt (Carlisle) 21-6, Sr. over Caleb Grose (Winterset) 22-16, Jr. (Dec 4-0).

RIVER VALLEY: Mitch Chapman (Tipton) 36-4, Sr. over Visouth Peterschmidt (Mid-Prairie) 34-8, So. (Dec 7-0).

SEISC: Tucker Morrison (Columbus Community) 35-2, So. over Luke Erickson (Mediapolis) 40-6, Jr. (OT 3-1).

TRI-RIVERS: Dakota Lopata (North Linn) 32-9, Sr. over Jordan Woodward (Lisbon) 27-16, Sr. (Dec 5-4).

UPPER IOWA: Kelvin Guyer (North Fayette Valley) 25-17, Jr. over Tyler Sawyer (Turkey Valley) 18-13, Sr. (Fall 2:46).

NCC: Antrez Conley (Webster City) 28-8, Sr. over Logan Wilcke (Clear Lake) , . (UTB 4-3).



182

CIML: Hank Swalla (Ames) 19-0, Sr. over Peyton Williams (Marshalltown) 29-6, Jr. (Dec 6-0).

HOIAC: Sam Mathis (Roland Story) 28-5, Jr. over Keyden Pollock (Greene County) 21-8, Jr. (Dec 5-0).

LAKES: Zach DeJager (Western Christian) 31-1, Sr. over Mason Meitzenhimer (Cherokee) 22-6, Jr. (Fall 4:39).

SIOUXLAND: Mitchell Sandbulte (Sioux Center) 31-2, Sr. over Stefan Kinsinger (MOC-FV) 12-3, Sr. (Fall 1:38).

NICL: Derek Kohlmeyer (Sumner-Fredericksburg) 34-3, Sr. over Riley Murray (Jesup) 23-3, Sr. (Dec 4-2).

CORN BOWL: Jason Fisher (Nashua-Plainfield) 25-9, Jr. over Remington Sliger (Rockford) 19-22, Jr. (Fall 0:55).

MVC: Riley Hasken (Wahlert) 25-0, Sr. over Jarod Cadena (Prairie, Cedar Rapids) 31-7, Sr. (Dec 3-1).

NORTH IOWA: Slade Sifuentes (Lake Mills) 38-3, So. over Joe Malecek (Osage) 17-17, Jr. (Dec 6-1).

SICL: Colton Massengale (BGM) 39-3, Jr. over Josh Roggentien (Iowa Valley) 34-13, Jr. (Fall 1:53).

WAMAC: Brent Lammers (West Delaware) 30-0, Sr. over Miguel Sanchez (Williamsburg) 27-12, Jr. (Fall 1:21).

HAWKEYE 10: Trey Stickler (Clarinda) 32-6, Sr. over Hayden Waldstein (Lewis Central, Council Bluffs) 29-16, Jr. (Dec 5-2).

LITTLE HAWKEYE: Kyler Salazar (Oskaloosa) 21-12, So. over Zach Kelley (Norwalk) 20-9, Sr. (Dec 11-5).

MAC: David Carr (Pleasant Valley) 39-11, Jr. over chase hager (Davenport Assumption) 20-10, Sr. (Dec 4-2).

NEIC: jacob eggleston (Waverly-Shell Rock) 20-17, So. over Alex Lukes (New Hampton) 28-13, Sr. (Fall 5:40)

RACOON RIVER: cole bennett (Adel-DeSoto Minburn) 29-10, So. over Ben Claussen (Ballard) 18-24, Sr. (Dec 3-0).

RIVER VALLEY: Jordan Challis (Tipton) 37-3, Jr. over Cameron Tolander (Mid-Prairie) 33-7, Jr. (Dec 3-2).

SEISC: Ethan Timmerman (Mediapolis) 28-10, Jr. over Ty Stockwell (Van Buren) 28-7, So. (Fall 1:37).

TRI-RIVERS: Steve Huber (Maquoketa Valley) 40-3, Sr. over Ashton VanAlst (Central City) 23-12, Sr. (MD 14-6).

UPPER IOWA: Nick Baumler (North Fayette Valley) 38-3, Jr. over Landers Kuboushek (South Winneshiek) 34-7, Jr. (Dec 7-1).

NCC: Joe Teague (Algona) 29-1, Sr. over Ryan Anderson (Clarion-Goldfield) 17-7, Jr. (TF-1.5 3:14 (21-4)).



195

CIML: Sam Cook (Fort Dodge) 35-1, Jr. over Deion Mikesell (Southeast Polk) 21-8, . (Dec 4-2).

HOIAC: Tanner Stille (Roland Story) 24-7, Jr. over Logan Mitchell (Collins-Maxwell-Baxter) 19-5, Jr. (Dec 2-0).

LAKES: Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) 28-12, Sr. over Hunter Hurst (Spencer) 27-18, Jr. (MD 14-6).

SIOUXLAND: Darin Greenfield (Sheldon-O`Brien) 39-0, Sr. over Trevor Zeutenhorst (Boyden-Hull/RV) 28-6, Sr. (MD 10-2).

NICL: Izaak Shedenhelm (Denver-Tripoli) 32-1, Jr. over Kyle Dennis (Dike-New Hartford) 38-5, Sr. (Dec 6-2)

CORN BOWL: Tyler Larson (Nashua-Plainfield) 34-6, Sr. over Heath Farr (Rockford) 29-17, So. (MD 15-5).

MVC: Donovan Doyle (Iowa City West) 38-7, Jr. over Taylor Mehmen (Prairie, Cedar Rapids) 30-6, Jr. (Dec 4-2).

NORTH IOWA: Andrew Olsen (Lake Mills) 40-3, Sr. over Connor Smith (Garner-Hayfield/Ventura) 34-12, Jr. (Fall 3:06).

SICL: Brennen Grimm (English Valleys) 34-4, Sr. over Blake Wehrle (Lynnville-Sully) 4-4, Sr. (Fall 0:44).

WAMAC: Matt McMillan (Independence) 33-6, Jr. over Ryan Kenneally (Western Dubuque) 31-11, Sr. (Dec 1-0).

HAWKEYE 10: Chris Thomas (Lewis Central, Council Bluffs) 37-5, Sr. over Seth Maitlen (Creston Orient Macksburg) 30-7, Jr. (Fall 0:51).

LITTLE HAWKEYE: Duncan Lee (Newton) 29-9, Jr. over Jake Seely (Norwalk) 17-9, Jr. (Fall 4:42).

MAC: Colin Krieter (North Scott) 32-1, Sr. over Chance Cary (Pleasant Valley) 34-12, Jr. (Dec 6-0).

NEIC: Zach Lamphere (Oelwein) 44-1, Sr. over Jamir Moore (Waverly-Shell Rock) 12-3, Jr. (SV-1 6-4).

RACOON RIVER: hunter gibson (Adel-DeSoto Minburn) 35-8, Jr. over Nick Tank (Winterset) 24-10, Sr. (Dec 4-2).

RIVER VALLEY: Bryce Esmoil (West Liberty) 35-5, Fr. over Clayton Juhl (North Cedar) 31-7, Sr. (Fall 3:12).

SEISC: Steven Holloway (Mediapolis) 42-1, Sr. over Dakota LaRue (Van Buren) 29-12, Sr. (Fall 1:04).

TRI-RIVERS: Eric Heims (Maquoketa Valley) 24-14, So. over Levi Dosland (Midland) 24-11, Sr. (Fall 6:24).

UPPER IOWA: Chase Strub (MFL/Mar-Mac) 40-3, Sr. over Jordan Rommes (South Winneshiek) 31-11, Sr. (Fall 1:04).

NCC: Adam Mickelson (Humboldt) 32-5, Sr. over Ace Walton (Clear Lake) 20-15, Jr. (Dec 5-0).



220

CIML: Ethan Andersen (Southeast Polk) 36-1, Jr. over Brady Smith (Valley, West Des Moines) 27-8, Sr. (Fall 1:21).

HOIAC: Kelly Pierce (Gilbert) 36-2, Sr. over Charles Robertson (Collins-Maxwell-Baxter) 15-5, Jr. (Dec 3-1).

LAKES: Austin Roberts (Spencer) 37-6, Jr. over Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) 25-5, Sr. (Dec 12-6).

SIOUXLAND: Travis Vander Streek (Central Lyon/GLR) 36-0, Sr. over Brett Koerselman (Sheldon) 26-14, Sr. (Fall 2:56).

NICL: Clay Meinders (AGWSR) 36-0, Sr. over Jace Hadachek (Union) 38-11, Sr. (Dec 8-2).

CORN BOWL: Bryce Bilharz (Nashua-Plainfield) 30-11, Sr. over Mitchell Smith (Saint Ansgar) 27-22, So. (Fall 1:15).

MVC: Gannon Gremmel (Dubuque Hempstead) 35-0, Jr. over Jonah Manson (Prairie, Cedar Rapids) 27-10, Sr. (Fall 1:45).

NORTH IOWA: Alex Paulson (Forest City) 22-6, Jr. over Caleb Ring (Osage) 37-6, So. (Fall 0:00).

SICL: Jeremy Nebraska (Iowa Valley) 41-4, Sr. over Edmond Henning (H-L-V) 29-10, Jr. (Dec 3-2).

WAMAC: Matt Wenzel (Mount Vernon) 30-9, Sr. over Dylan Hoefler (Western Dubuque) 35-7, Sr. (Dec 3-1).

HAWKEYE 10: Kadon Hulett (Creston Orient Macksburg) 33-8, So. over Seth Gehling (Kuemper Catholic, Carroll) 34-5, Jr. (MD 11-3).

LITTLE HAWKEYE: Cole Baker (Dallas Center Grimes ) 34-2, Sr. over Anthony Clayton (Grinnell) 29-8, Sr. (Fall 0:57).

MAC: Cordell Eaton (North Scott) 36-1, Sr. over Noah Broderson (Davenport Assumption) 36-4, So. (MD 10-2).

NEIC: Travis McMillan (Oelwein) 41-1, Jr. over Aaron Maloy (Charles City) 29-5, So. (Dec 5-2).

RACOON RIVER: Easton Moody (Ballard) 27-13, Jr. over Jake Henkelman (Carlisle) 20-6, Jr. (Fall 4:25).

RIVER VALLEY: Logan Reddick (Wilton) 37-5, Sr. over Jared Brinkman (Iowa City Regina) 31-5, So. (Fall 5:16)

SEISC: Ryland Crawford (Louisa-Muscatine) 19-10, Sr. over Jon Massner (Mediapolis) 9-11, Jr. (MD 10-2).

TRI-RIVERS: Ryan Parmely (Maquoketa Valley) 44-0, Sr. over Robbie Carrothers (Alburnett) 33-8, Sr. (Fall 1:59).

UPPER IOWA: Tyler Johansen (North Fayette Valley) 25-1, Sr. over Anthony Emanuel (South Winneshiek) 17-8, Jr. (Dec 7-3).

NCC: Kendrick Suntken (Hampton-Dumont) 27-2, Sr. over Cooper Lawson (Webster City) 19-7, Fr. (Dec 2-1).



285

CIML: Jake Marnin (Southeast Polk) 28-0, . over Ad Edwards (Des Moines North-Hoover) 29-4, Jr. (Dec 2-0).

HOIAC: Eli Harris (Gilbert) 26-15, So. over Archer McFadden (Collins-Maxwell-Baxter) 21-6, So. (SV-1 10-8).

LAKES: Jesus Diaz (LeMars) 23-16, Jr. over Nic Hoefling (Spencer) 23-16, So. (Fall 5:40).

SIOUXLAND: Brody Koerselman (MOC-FV) 17-2, Sr. over Houston Coleman (Sibley-Ocheyedan) 33-8, Sr. (Fall 3:08).

NICL: Tommy Irvin (Dike-New Hartford) 39-2, Sr. over Brian Sadler (Jesup) 32-5, Fr. (Fall 5:12).

CORN BOWL: Sawyer Hulshizer (Saint Ansgar) 42-6, Jr. over Hunter Julson (Northwood-Kensett) 36-12, Jr. (Fall 3:55).

MVC: Dalton Kuehl (Cedar Rapids Jefferson) 28-7, Sr. over Blake Moser (Iowa City West) 20-18, Sr. (Dec 3-0).

NORTH IOWA: Luke Worden (Belmond-Klemme) 31-1, Jr. over Jonathan Mendoza (Eagle Grove) 19-17, So. (Fall 1:26).

SICL: Bryce Brown (Sigourney-Keota) 22-8, Sr. over Luke Jackson (English Valleys) 18-18, Sr. (Fall 3:05).

WAMAC: Logan Linderbaum (Solon) 40-0, Sr. over Tristan Wirfs (Mount Vernon) 25-14, So. (Fall 1:06).

HAWKEYE 10: Jake Gutschenritter (Creston Orient Macksburg) 35-10, Sr. over Skyler Svoboda (Atlantic) 17-7, Sr. (Dec 2-1).

LITTLE HAWKEYE: Bryce Shutt (Dallas Center Grimes ) 27-13, Sr. over Keegn Poole (Pella) 15-7, So. (Dec 3-2).

MAC: Tyler Clark (Clinton) 33-3, So. over Wyatt Wriedt (North Scott) 20-6, So. (Fall 3:30).

NEIC: Carter Zidlicky (Decorah) 19-9, Sr. over Brody Tupy (Charles City) 24-12, Jr. (Fall 5:49).

RACOON RIVER: Alex Silberstein (Ballard) 34-2, Sr. over nathan heath (Adel-DeSoto Minburn) 39-5, Jr. (Fall 3:51).

RIVER VALLEY: Zach Timm (Monticello) 29-8, Jr. over Andy Lopez (West Liberty) 12-15, Fr. (Fall 2:52).

SEISC: Avery Jacobs (New London) 42-2, Sr. over Kyle Davis (Columbus Community) 34-2, Sr. (Dec 4-3).

TRI-RIVERS: Kyler Schott (North Linn) 34-6, So. over Jordan Lentz (East Buchanan) 33-10, Jr. (Fall 0:16).

UPPER IOWA: Ethan Lape (North Fayette Valley) 23-2, So. over Gatlin Keehner (MFL/Mar-Mac) 32-5, Sr. (Dec 3-1).

NCC: Mario Pena (Hampton-Dumont) 32-0, Sr. over Gavin Dinsdale (Webster City) 31-2, Jr. (UTB 3-2).

Advertisements

2 thoughts on “Championship Matches For All 20 Conferences

  1. You’re missing the North Central Conference.
    Clarion-Goldfield-Dows
    Webster City
    Humboldt
    Clear Lake
    Iowa Falls-Alden
    Hampton-Dumont
    St. Edmond
    Algona

Comments are closed.